HaberlerSağlıkSiirt'te yaşlı bakım ve engelli merkezlerinde aşılama başladı

Siirt'te yaşlı bakım ve engelli merkezlerinde aşılama başladı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı engelli ve yaşlı bakım merkezlerinde kalanlar ile bakım personellerine CoronoVac aşısının ilk doz uygulamasına başlandı.

Siirt'te yaşlı bakım ve engelli merkezlerinde aşılama başladı

Coronavirus Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda, Sağlık Bakanlığınca belirlenen "Covid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi"ne göre, 14 Ocak Perşembe günü ülke genelinde sağlık çalışanlarına yönelik başlatılan aşılama çalışmaları hızla devam ediyor. 

Sağlık çalışanlarının ilk doz aşılarının tamamlanma aşamasına gelmesiyle birlikte programın ikinci aşamasına geçildi. 

Bu kapsamda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı resmi ve özel huzurevleri, engelli bakım merkezleri ve koruma evleri gibi kuruluşlarda kalan kişiler ve personele CoronoVac aşısının ilk dozu yapılmaya başlandı. 

Aşılama programı kapsamında Siirt Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi'nin yaşlı sakinleri ve çalışanları da ilk doz aşılarını oldu.

Uzun süredir yeni tip Coronavirus'e (Covid-19) karşı ziyaretçi yasağından "sabit vardiyalı" çalışma sistemine kadar pek çok önlemin uygulandığı bakım evinde aşılama çalışmaları maske, mesafe ve hijyen kurallarına uygun şekilde, kişilerin ateş ölçümlerinin yapılmasının ardından "aşılama odası"nda gerçekleştiriliyor. 

Sağlık Bakanlığının belirlediği önlemler çerçevesinde soğuk zincir korunarak kuruluşlara ulaştırılan aşılar, doktor gözetiminde hemşirelerce yapılıyor. 

Halk Sağlığı Uzmanı Doktor Huriye Akça

"Siirt'te 3 bin 500 sağlık çalışanından 2 bini aşılandı"

Siirt İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şube Sorumlusu ve Halk Sağlığı Uzmanı Doktor Huriye Akça, "İlimizde sağlık çalışanlarından sonra ikinci aşama olan yaşlı ve bakımevi aşılamasına bugün Merkez Toplum Sağlığı çalışanlarının aşılamasına geçmiş bulunmaktayız. 3 bin 500 sağlık çalışanından 2 bini aşılanmış durumda ve halen de aşılamalar devam etmektedir. Sağlık çalışanlarında şimdiye kadar aşı sonrası istenmeyen bir yan etki rapor edilmedi." ifadelerini kullandı.

"Faz 3 çalışmaları sona erdi ve ülkemizde uygulanmaya devam etmektedir"

Salgının sonlanabilmesi için kendisinin de aşı olduğunu ifade eden Halk Sağlığı Uzmanı Doktor Huriye Akça, halkın da bu aşıyı uygulamaları için öneride bulundu.

Toplumda aşı ile ilgili bazı kafa karışıklıkları veya soru işaretleri olabileceğine dikkat çeken Akça, "Bu aşı Bakanlığın plan ve programı çerçevesinde bütün topluma yayılacak şekilde uygulanacak ve herkes sırası geldiğinde aşı olacak. Yapılan bu aşı inaktif bir virüs aşısıdır, yıllardır uygulanan çocukluk çağı genişletilmiş bağışıklık programı çerçevesinde uygulanan aşılarımıza benzer şekilde üretilmiş bir aşıdır. Zaten faz 3 çalışmaları sona erdi ve ülkemizde uygulanmaya devam etmektedir. Halkın bu aşı ile ilgili bir çekincelerinin olmamasını istiyoruz. Salgınla mücadelede bireylerin ve toplumun belli bir kısmının aşılanmasının yeterli olmayacağı kesindir. Toplumun tamamının aşı olması gerekiyor ki bu salgınla mücadele de yol alabilelim." diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Diyetisyen uzmanından Ramazan'da doğru ve sağlıklı beslenme tavsiyesiDiyetisyen uzmanından Ramazan'da doğru ve sağlıklı beslenme tavsiyesiKısıtlamaları ihlal eden 24 bin kişiye işlem yapıldıKısıtlamaları ihlal eden 24 bin kişiye işlem yapıldıKalp krizi kadın ve erkekte farklı sinyal veriyor Kalp krizi kadın ve erkekte farklı sinyal veriyorMuharrem İnce'nin Coronavirus testi pozitif çıktıMuharrem İnce'nin Coronavirus testi pozitif çıktıRamazan'da hafta sonu sokak kısıtlaması 81 ilde uygulanacakRamazan'da hafta sonu sokak kısıtlaması 81 ilde uygulanacak
SIRADAKİ HABER