HaberlerSağlıkSiirt'te 5 yaşındaki bir hastaya laparoskopik nefrektomi ameliyatı yapıldı

Siirt'te 5 yaşındaki bir hastaya laparoskopik nefrektomi ameliyatı yapıldı

Siirt'te ilk defa küçük yaştaki bir hastaya kapalı yöntemle böbrek ameliyatı (laparoskopik nefrektomi) gerçekleştirdiklerini belirten Üroloji Uzmanı Op. Dr. Fesih Ok, ameliyatın başarılı geçtiğini söyledi.

Siirt'te 5 yaşındaki bir hastaya laparoskopik nefrektomi ameliyatı yapıldı

Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Polikliniğine başvuran 5 yaşındaki H.K.'nin yapılan tetkiklerinde daha önceden sol böbrek taşı ameliyatı olduğu ve aynı böbrekte çürüme olduğu için tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları geçirdiği belirlendi.

Küçük hasta H.K.'ye yapılan tetkikler sonucunda böbreklerinden birinin çalışmadığının tespit edildiğini belirten Üroloji Uzmanı Operatör Doktor Fesih Ok, hastaya laparoskopik nefrektomi ameliyatının yapıldığını söyledi.

Op. Dr. Ok, "Siirt'te daha önce erişkin hastalarda yapmış olduğumuz laparoskopik nefrektomi operasyonunu çocuk bir hastada ilk kez uyguladık. Kapalı olarak yapılan bu operasyonda karın bölgesine üç ayrı noktadan giriş yapılıp bu sisteme özel uyarlanmış ince aletlerle operasyon gerçekleştirilmektedir. Bu şekilde yapılan kapalı ameliyatlar hastanede yatış süresi ve kanama miktarını önemli ölçüde azaltmaktadır. Bununla birlikte açık operasyonlardaki gibi büyük bir kesi yapılmadığı için fıtık riskini de azaltıp kozmetik olarak ta hastalara ciddi bir konfor sağlamaktadır" dedi.

İLGİLİ HABERLER

Diyarbakır Valisi Karaloğlu Coronavirus'e yakalandıDiyarbakır Valisi Karaloğlu Coronavirus'e yakalandıAdıyaman'da Covid-19 kaynaklı 17 ev karantinaya alındıAdıyaman'da Covid-19 kaynaklı 17 ev karantinaya alındıİçişleri Bakanlığı: 24 bin 755 kişiye adli ve idari işlem yapıldıİçişleri Bakanlığı: 24 bin 755 kişiye adli ve idari işlem yapıldıCoronavirus aşısı yaptıranların sayısı 700 bini geçtiCoronavirus aşısı yaptıranların sayısı 700 bini geçtiŞehid Hanefi Poyraz'ın babası vefat ettiŞehid Hanefi Poyraz'ın babası vefat etti
SIRADAKİ HABER