HaberlerSağlıkŞanlıurfa’da ilk defa laparoskopik whipple operasyonu yapıldı

Şanlıurfa’da ilk defa laparoskopik whipple operasyonu yapıldı

Şanlıurfa’da ilk defa, pankreas kanseri olan hastaya, kapalı yöntemle whipple operasyonu gerçekleştirildi.

Şanlıurfa’da ilk defa laparoskopik whipple operasyonu yapıldı

Kilo kaybı, kaşıntı, iştahsızlık ve sarılık şikayetleri ile Ceylanpınar Devlet Hastanesine başvuran Ahmet Bulut (67) ambulansla Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi. Burada Op. Dr. Esat Taylan Uğurlu tarafından yapılan ERCP işlemi ve bilgisayarlı tomografi MRG (emar)  sonucunda safra kanalının 12 parmak bağırsağına açıldığı bölgeyi tam olarak tıkayan bir tümör olduğu görüldü. Periampuller tümör teşhisi konulan hastanın ameliyata uygun evrede olduğu tespit edildi.

Hastaya karaciğerden PTK adı verilen bir kateter takıldı ve sarılık değerleri geriledikten sonra titiz bir hazırlık süreci başlatıldı. Onkoloji Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ümit Mercan ve Onkoloji Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Fatih Aslan tarafından ameliyata alınan hastaya, yaklaşık 5 saat gibi bir sürede laparoskopik yardımlı whipple operasyonu uygulandı. Yapılan başarılı ameliyatla hastanın tümörü açık cerrahiye oranla küçük bir kesi ile karından çıkarıldı.

Hastanın ameliyat sonrasında herhangi bir komplikasyonu olmadığını belirten Op. Dr. Ümit Mercan, hastanın ameliyattan bir gün sonra gıda aldığını ve operasyondan 6 gün sonra ise sağlıklı bir şekilde taburcu edildiğini kaydetti.

Nispeten kalabalık bir nüfusa sahip olan Şanlıurfa’da bir yılda yüzlerce insana kanser teşhisi konulmakta olduğunu ve vatandaşların birçoğunun şifayı çevre illerde aradığını belirten Op. Dr. Ümit Mercan "Ne yazık ki ameliyat sürecinde ve sonrasındaki takip süreçlerinde hasta ve yakınları ekonomik olarak ve ulaşım açısından birçok problemle karşılaşmaktadır.Saygın kurumlarda değerli hocalarımızdan aldığımız eğitim ve bilgi birikimimizle biz cerrahi onkologlar (kanser cerrahisi uzmanları) ülkemizin çeşitli bölgelerinde pandemi sürecine rağmen herhangi bir aksama olmaksızın halkımıza özveriyle hizmet vermekteyiz. Şanlıurfa’da da bu gibi ileri cerrahi işlemleri büyük merkezlerdeki gibi başarıyla uygulamaktayız ve hastalarımızın tercihlerine de saygı duyarak hemşerilerimiz için elimizden geleni yapmaya hazırız." şeklinde konuştu. 

İLGİLİ HABERLER

Malatya’da yapımı süren 300 yataklı devlet hastanesi 2022’de hizmete girecekMalatya’da yapımı süren 300 yataklı devlet hastanesi 2022’de hizmete girecekDoç. Dr. Araç: Sıvı ihtiyacının yeterince karşılanmaması böbreklerin iflasına neden olabilirDoç. Dr. Araç: Sıvı ihtiyacının yeterince karşılanmaması böbreklerin iflasına neden olabilirProf. Dr. Vural: Aşıya karşı tereddüdün nedeni bilgi kirliliğiProf. Dr. Vural: Aşıya karşı tereddüdün nedeni bilgi kirliliğiAyak sağlığına özen gösterenler yemeni ayakkabıları tercih ediyorAyak sağlığına özen gösterenler yemeni ayakkabıları tercih ediyorUygulanan Coronavirus aşı sayısı 36 milyonu geçtiUygulanan Coronavirus aşı sayısı 36 milyonu geçti
SIRADAKİ HABER