HaberlerSağlıkŞanlıurfa’da ilk defa laparoskopik whipple operasyonu yapıldı

Şanlıurfa’da ilk defa laparoskopik whipple operasyonu yapıldı

Şanlıurfa’da ilk defa, pankreas kanseri olan hastaya, kapalı yöntemle whipple operasyonu gerçekleştirildi.

Şanlıurfa’da ilk defa laparoskopik whipple operasyonu yapıldı

Kilo kaybı, kaşıntı, iştahsızlık ve sarılık şikayetleri ile Ceylanpınar Devlet Hastanesine başvuran Ahmet Bulut (67) ambulansla Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi. Burada Op. Dr. Esat Taylan Uğurlu tarafından yapılan ERCP işlemi ve bilgisayarlı tomografi MRG (emar)  sonucunda safra kanalının 12 parmak bağırsağına açıldığı bölgeyi tam olarak tıkayan bir tümör olduğu görüldü. Periampuller tümör teşhisi konulan hastanın ameliyata uygun evrede olduğu tespit edildi.

Hastaya karaciğerden PTK adı verilen bir kateter takıldı ve sarılık değerleri geriledikten sonra titiz bir hazırlık süreci başlatıldı. Onkoloji Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ümit Mercan ve Onkoloji Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Fatih Aslan tarafından ameliyata alınan hastaya, yaklaşık 5 saat gibi bir sürede laparoskopik yardımlı whipple operasyonu uygulandı. Yapılan başarılı ameliyatla hastanın tümörü açık cerrahiye oranla küçük bir kesi ile karından çıkarıldı.

Hastanın ameliyat sonrasında herhangi bir komplikasyonu olmadığını belirten Op. Dr. Ümit Mercan, hastanın ameliyattan bir gün sonra gıda aldığını ve operasyondan 6 gün sonra ise sağlıklı bir şekilde taburcu edildiğini kaydetti.

Nispeten kalabalık bir nüfusa sahip olan Şanlıurfa’da bir yılda yüzlerce insana kanser teşhisi konulmakta olduğunu ve vatandaşların birçoğunun şifayı çevre illerde aradığını belirten Op. Dr. Ümit Mercan "Ne yazık ki ameliyat sürecinde ve sonrasındaki takip süreçlerinde hasta ve yakınları ekonomik olarak ve ulaşım açısından birçok problemle karşılaşmaktadır.Saygın kurumlarda değerli hocalarımızdan aldığımız eğitim ve bilgi birikimimizle biz cerrahi onkologlar (kanser cerrahisi uzmanları) ülkemizin çeşitli bölgelerinde pandemi sürecine rağmen herhangi bir aksama olmaksızın halkımıza özveriyle hizmet vermekteyiz. Şanlıurfa’da da bu gibi ileri cerrahi işlemleri büyük merkezlerdeki gibi başarıyla uygulamaktayız ve hastalarımızın tercihlerine de saygı duyarak hemşerilerimiz için elimizden geleni yapmaya hazırız." şeklinde konuştu. 

İLGİLİ HABERLER

Diyetisyen uzmanından Ramazan'da doğru ve sağlıklı beslenme tavsiyesiDiyetisyen uzmanından Ramazan'da doğru ve sağlıklı beslenme tavsiyesiKısıtlamaları ihlal eden 24 bin kişiye işlem yapıldıKısıtlamaları ihlal eden 24 bin kişiye işlem yapıldıKalp krizi kadın ve erkekte farklı sinyal veriyor Kalp krizi kadın ve erkekte farklı sinyal veriyorMuharrem İnce'nin Coronavirus testi pozitif çıktıMuharrem İnce'nin Coronavirus testi pozitif çıktıRamazan'da hafta sonu sokak kısıtlaması 81 ilde uygulanacakRamazan'da hafta sonu sokak kısıtlaması 81 ilde uygulanacak
SIRADAKİ HABER