HaberlerSağlıkSağlıksız beslenme ve sigara gençleri kalpten vuruyor

Sağlıksız beslenme ve sigara gençleri kalpten vuruyor

Gençlerde artan kalp krizinin büyük oranda ani ölümle sonuçlandığını dile getiren Kardiyoloji Uzman Prof. Dr. Ergün Seyfeli, erken yaşlarda kalp krizi görülmesinin en önemli nedeninin sağlıksız beslenme ve sigara kullanımı olduğunu söyledi....

Sağlıksız beslenme ve sigara gençleri kalpten vuruyor
Gençlerde artan kalp krizinin büyük oranda ani ölümle sonuçlandığını dile getiren Kardiyoloji Uzman Prof. Dr. Ergün Seyfeli, erken yaşlarda kalp krizi görülmesinin en önemli nedeninin sağlıksız beslenme ve sigara kullanımı olduğunu söyledi. Prof. Dr. Seyfeli, uyuşturucu madde bağımlılığının da gençlerde kalp krizi sebepleri arasında olduğunu ifade ederek kriz sonrası yaşanan ani ölümleri zorlu egzersiz ile aşırı heyecanın tetiklendiğini anlattı.

    Gençlerde kalp krizi ve ani kalp durmaları yetişkinlere göre daha nadir görülmesine rağmen sonuçları dramatik seyredebilmekte. Özellikle gençler, kalp krizlerine hazırlıksız yakalandıkları için ani ölümler sık görülmekte. Uzmanlar, kalp krizinde, genç erkeklerin, kızlara göre daha fazla risk altında olduğuna işaret ediyor. Yetişkinlerle kıyaslandığında gençlerde kalp krizi ve ani kalp durmasının nedenleri farklılık gösterdiği belirtiliyor.

    Acıbadem Kayseri Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ergün Seyfeli, genç erkekleri etkileyen ani kalp krizinde, erişkinlerdeki kalp krizi nedeninin damarlarda yağlanma olarak öne çıktığını ifade etti. Prof. Dr. Seyfeli, bu durumun gençlerde özellikle sigara ve uyuşturucu madde kullanımına bağlı koroner spazm veya emboli daha sık görüldüğünü söyledi. "Gençlerde genetik ritim bozukluğu ve kalp kası hastalıkları ile doğuştan damar hastalıkları da sık görülmektedir" diyen Prof. Dr. Seyfeli, özellikle bu tür hastalıkları olan gençlerde kalp krizi ve ani ölümün, zorlu egzersiz ve aşırı heyecan sonrası tetiklendiğine vurgu yaptı. Risk altındaki hastalar yüksek adrenalin artışına neden olan sportif faaliyetlerden uzak durmasını isteyerek kondisyonsuz, tok karnına ve özellikle soğuk havalarda halı saha gibi rekabet içeren sporlardan kaçınmaları uyarısında bulundu.

    Prof. Dr. Seyfeli, öğretmen ve anne-babaları uyararak, okul çağındaki çocuklarda beden eğitimi derslerinde öğrencilerin ani kalp ölümü nedeniyle kaybedilebildiğini ifade etti. Burada altta yatan en önemli faktör olarak ailesel nedenler ve genetik yatkınlık önemli rol oynadığına işaret etti. "Ailede mutlaka erken ve ani ölümlerin araştırılması gereklidir" diyen Prof. Dr. Seyfeli, şu uyarılarda bulundu: "Bu tür ölümlerde gencin ailesinde ani ölüm oranı yüzde 30 civarındadır. Yapısal kalp damar hastalıkları, kalp ritim bozuklukları ve kalp kası hastalıkları ani ölümlerin en önemli nedenlerindendir. Bu tür ölümlerin nedeni damar tıkanıklığına bağlı kalp krizi değildir; nedeni aşırı adrenalin deşarjı nedeniyle ortaya çıkan ritim bozukluklarıdır."

    Gençlerde kalp krizini önceden öngörmenin mümkün olmadığını aktaran Prof. Dr. Seyfeli, "Çocukların küçük yaşlardaki şikayetlerinin dikkate alınması çok önemlidir. Nefes daralması ve çarpıntı gibi şikayetleri olduğunu dile getiren çocukların daha erken doktora götürülmesi gerekmektedir." dedi.

    Prof. Dr. Ergün Seyfeli, hipertansiyon ve şeker hastalığı gibi klasik risk faktörleri gençlerde çok sık görülmemesine rağmen sağlıksız beslenme, stres, hareketsiz yaşam, obezite, aşırı miktarda sigara ile alkol tüketimi ve yoğun fiziksel aktivite ani kalp krizinin erken yaşlarda ortaya çıkmasına neden olduğunu sözlerine ekledi.

İLGİLİ HABERLER

Diyetisyen uzmanından Ramazan'da doğru ve sağlıklı beslenme tavsiyesiDiyetisyen uzmanından Ramazan'da doğru ve sağlıklı beslenme tavsiyesiKısıtlamaları ihlal eden 24 bin kişiye işlem yapıldıKısıtlamaları ihlal eden 24 bin kişiye işlem yapıldıKalp krizi kadın ve erkekte farklı sinyal veriyor Kalp krizi kadın ve erkekte farklı sinyal veriyorMuharrem İnce'nin Coronavirus testi pozitif çıktıMuharrem İnce'nin Coronavirus testi pozitif çıktıRamazan'da hafta sonu sokak kısıtlaması 81 ilde uygulanacakRamazan'da hafta sonu sokak kısıtlaması 81 ilde uygulanacak
SIRADAKİ HABER