HaberlerSağlıkRisk haritasında tek mavi il Şırnak kaldı

Risk haritasında tek mavi il Şırnak kaldı

Sağlık Bakanlığınca haftalık paylaşılan risk haritası hızla değişirken, 13-19 Mart tarihleri arasında vaka sayısında yüz binde 8,8 oranıyla tek mavi il Şırnak kalırken, kırmızı kategoride olan il sayısı 39'a yükseldi.

Risk haritasında tek mavi il Şırnak kaldı

Maviliğini koruyan tek il Şırnak'ta halk, vaka sayılarının düşük olmasındaki sırrın kurallara uymakta olduğunun altını çiziyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 13- 19 Mart tarihleri arasında illere göre 100 bin kişide haftalık vaka sayısı rakamlarını açıkladı. Bir hafta önce kırmızı kategoride olan il sayısı 25 iken bu hafta 39'a yükseldi.

Haftalık vaka sayısında 6-12 Mart tarihlerinde mavi kategoride 4 il varken bu hafta sadece Şırnak kaldı. Geçen hafta 100 binde 4,46 oranıyla kayıtlara geçen Şırnak, bu hafta yüzde 90 artış göstererek 8,18 oldu ancak maviliğini sürdürüyor.

Şırnak'ın başarısını değerlendiren halk, mavi kategoriyi sürdürmenin sırrının kurallara olmak olduğunu belirtti.

Risk haritasında tek mavi il Şırnak kaldı

Veysi Tatar

"Düğün ve taziyelerden feragat ederek bu duruma geldik"

Covid-19'la mücadele kapsamında sağlık ekiplerince halkın bilinçlendirildiğini belirten Veysi Tatar, taziyeleri olduğunda istedikleri gibi defin işleminin yapmadıklarını söyledi.

Mavi kategoride kalmanın sebebine açıklık getiren Tatar, "Maddiyatı maneviyatın önüne geçirmemek bu başarıyı elde etmemizin sebeplerinden biriydi. Ayrıca gelenek ve göreneklerimize bir ara vermeyi bildik. Taziyemiz oldu, istediğimiz gibi defin işlemimizi gerçekleştirmedik. Bundan feragat ederek bu noktaya geldik. Düğün, taziye ve kalabalık ortamlardan feragat edildiği sürece Coronavirus ile mücadelede büyük bir başarı elde edilecek." dedi.

Risk haritasında tek mavi il Şırnak kaldı

Halil Tatar

Hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uyma noktasında halkın duyarlı olduğunu belirten Halil Tatar, "Bugün virüs sıkıntısı var, herkesin kurallara uyması gerekiyor. Biraz daha sabredersek bu sıkıntılar Allah'ın izniyle bitecektir. Bu süreç bitince herkes rahatlığa kavuşur." diye konuştu.

Risk haritasında tek mavi il Şırnak kaldı

Ahmet Gülenç

Mavi kategoride kalmaktan dolayı sevindiklerini belirten Ahmet Gülenç, düğün sezonuna girilmeye başlandığı için halkta doğal bir rehavet oluştuğunu belirterek dikkatli olmak konusunda uyarılarda bulundu.

İLGİLİ HABERLER

Malatya’da yapımı süren 300 yataklı devlet hastanesi 2022’de hizmete girecekMalatya’da yapımı süren 300 yataklı devlet hastanesi 2022’de hizmete girecekDoç. Dr. Araç: Sıvı ihtiyacının yeterince karşılanmaması böbreklerin iflasına neden olabilirDoç. Dr. Araç: Sıvı ihtiyacının yeterince karşılanmaması böbreklerin iflasına neden olabilirProf. Dr. Vural: Aşıya karşı tereddüdün nedeni bilgi kirliliğiProf. Dr. Vural: Aşıya karşı tereddüdün nedeni bilgi kirliliğiAyak sağlığına özen gösterenler yemeni ayakkabıları tercih ediyorAyak sağlığına özen gösterenler yemeni ayakkabıları tercih ediyorUygulanan Coronavirus aşı sayısı 36 milyonu geçtiUygulanan Coronavirus aşı sayısı 36 milyonu geçti
SIRADAKİ HABER