HaberlerSağlıkOrdu’da, "Covid-19 İletişim Merkezi" kuruldu

Ordu’da, "Covid-19 İletişim Merkezi" kuruldu

Ordu’da, Covid-19 salgınıyla mücadelenin etkin olarak sürdürülebilmesi, evde izolasyon ve tedavi süreçleriyle ilgili halkın bilgilendirmesi, taleplerinin karşılanması ve sorulara yanıt verilebilmesi amacıyla "Covid-19 İletişim Merkezi" oluşturuldu.

Ordu’da, "Covid-19 İletişim Merkezi" kuruldu

Covid-19 salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Coronavirus Bilim Kurulu'nun önerileri doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirildi.

Kurulan Koronavirüs Çağrı Merkezi Covid-19 Danışma Hattı ile alınan tedbirler kapsamında koordinasyonu sağlamak, Covid-19 tanısı alan ve evde izole olan hastalar ile semptom görülen vatandaşlara danışmanlık yapmak ve temaslı bulunan vatandaşlarda semptom bildirilmesi halinde evlerine gidilerek gerekli işlemlerin başlatılması hedefleniyor.

Covid-19 İletişim Merkezi ile ilgili açıklamada bulunan Ordu İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, Covid-19 pandemisiyle daha etkin mücadele edebilmek maksadıyla Ordu’da Covid-19 İletişim Merkezi’nin çağrı alımlarına başladığını söyledi. 

Kasapoğlu, çağrı merkezinin çözüm odaklı çalışacağını belirterek, "Mobil Covid Doktorluğu ekipleri kurduk. Pozitif olan vatandaşların şikayetleri, bir değişiklik, artma ya da azalma olursa veya temaslı vatandaşlarımızda semptom gelişirse, izolasyondan çıkmadan çağrı merkezi tarafından oluşturulan kayıt mobil ekipleri tarafından değerlendirilecek, eve gidilecek, muayene edilecek, gerekirse ilaç verilecek, numune alınacak. Böylece kişi pozitif ise başkasına bulaştırmasının önüne geçilmiş, negatif ise de kendisine bulaşmasını önlemiş olacak." dedi.

İLGİLİ HABERLER

Malatya’da yapımı süren 300 yataklı devlet hastanesi 2022’de hizmete girecekMalatya’da yapımı süren 300 yataklı devlet hastanesi 2022’de hizmete girecekDoç. Dr. Araç: Sıvı ihtiyacının yeterince karşılanmaması böbreklerin iflasına neden olabilirDoç. Dr. Araç: Sıvı ihtiyacının yeterince karşılanmaması böbreklerin iflasına neden olabilirProf. Dr. Vural: Aşıya karşı tereddüdün nedeni bilgi kirliliğiProf. Dr. Vural: Aşıya karşı tereddüdün nedeni bilgi kirliliğiAyak sağlığına özen gösterenler yemeni ayakkabıları tercih ediyorAyak sağlığına özen gösterenler yemeni ayakkabıları tercih ediyorUygulanan Coronavirus aşı sayısı 36 milyonu geçtiUygulanan Coronavirus aşı sayısı 36 milyonu geçti
SIRADAKİ HABER