HaberlerSağlıkÖNDER’den kan bağışı kampanyası

ÖNDER’den kan bağışı kampanyası

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği ve Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, “İyilik Kanımızda Var” kampanyasının ikincisini başlattı.

ÖNDER’den kan bağışı kampanyası

Salgının ilk döneminde gerçekleştirdiği kan bağışı kampanyasının ikincisi başlatan ÖNDER, sosyal medya üzerinden duyurduğu "İyilik Kanımızda Var" kampanyası çerçevesinde Kızılay Çapa Kan Merkezi’ne kan bağışında bulundu.

ÖNDER Genel Başkanı Kamber Çal Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık ve MEB Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz da kampanya çerçevesinde kan verdi.

Ülkenin geçirdiği bu zor dönemde Kızılay’a destek verilmesi çağrısında bulunan Çal, tüm Türkiye’deki imam hatip camiasını kan bağışı yapmaya davet etti.

"İmam hatip camiasını kan bağışına destek vermeye davet ediyoruz"

2020 yılının zor bir yıl olarak geçtiğini ve bu stratejik bir konumda olan Kızılay’ın kan bağışı çağrısına kulak verdiklerini hatırlatan Çal, "Bahar aylarında bir çağrı yapmıştık, güzel bir karşılık bulmuştu. Tekrar bir kan bağışı çağrısı gündemimize girdi. ÖNDER camiası, imam hatip camiası olarak ülkemizin geçirdiği bu zor dönemde destek çıkışımızı tekrarlamak istiyoruz. Bugün kan vererek bu çağrımızı yapmış olacağız. Türkiye’deki imam hatip mezun derneklerini, imam hatip camiasını da bu zor dönemde kan ve plazma bağışına davet ediyoruz." dedi.

"81 ilden destek bekliyoruz"

2020’ye iyi bir iz bırakmak ve hayırla veda etmek için bir araya geldiklerini söyleyen MEB Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz da, "Mayıs 2020’de üç kurum birlikte 'İyilik Kanımızda Var' kampanyasını başlatmıştık. O kampanya sonucunda Türkiye’mizin 81 ilinde il müdürlerimiz, ilçe müdürlerimiz, şube müdürlerimiz, imam hatip okullarının yöneticileri, öğretmenleri, velileri ses vermişlerdi. Şimdi de 81 il müdürü, okul müdürleri, özellikle imam hatip okullarının yöneticileri, öğretmenleri ve velilerine çağrıda bulunuyoruz. Biz yeniden kan ve plazma bağışı için buradayız. Biz varız, 81 ilimizden destek bekliyoruz. Siz de var mısınız?” diye konuştu.

Her gün 9 bin üniteye ihtiyaç var

Pandemi sürecinde insanların tedirginlikleri ve kaygılarının arttığına ancak kan ihtiyacının azalmadığına dikkat çeken Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık ise şu ifadeleri kullandı:

"Her gün 1500 hastanenin 8-9 bin ünite kana ihtiyacı var. Coronavirus'ten dolayı da bin-bin 500 civarında plazmaya ihtiyaç var. Ulusal stokların azalma eğilimine girdi. Bu yönde çağrıda bulunan ÖNDER ve MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü de bize ulaştılar. Dediler ki, 'imam hatip camiamız ve ÖNDER ailemiz olarak önce biz verelim ki sözümüzün tesiri olsun.' Ben de onlara eşlik ederek birlikte kan verdik. Kampanyaya destek verenlere teşekkür ederim."

İLGİLİ HABERLER

Malatya’da yapımı süren 300 yataklı devlet hastanesi 2022’de hizmete girecekMalatya’da yapımı süren 300 yataklı devlet hastanesi 2022’de hizmete girecekDoç. Dr. Araç: Sıvı ihtiyacının yeterince karşılanmaması böbreklerin iflasına neden olabilirDoç. Dr. Araç: Sıvı ihtiyacının yeterince karşılanmaması böbreklerin iflasına neden olabilirProf. Dr. Vural: Aşıya karşı tereddüdün nedeni bilgi kirliliğiProf. Dr. Vural: Aşıya karşı tereddüdün nedeni bilgi kirliliğiAyak sağlığına özen gösterenler yemeni ayakkabıları tercih ediyorAyak sağlığına özen gösterenler yemeni ayakkabıları tercih ediyorUygulanan Coronavirus aşı sayısı 36 milyonu geçtiUygulanan Coronavirus aşı sayısı 36 milyonu geçti
SIRADAKİ HABER