HaberlerSağlık​Obezite hem yetişkinler hem de çocuklar için büyük bir tehdit

​Obezite hem yetişkinler hem de çocuklar için büyük bir tehdit

​Siirt il Sağlık Müdürü Erol Emre Ömür, obezitenin sadece yetişkinler değil çocuklar için de büyük bir tehdit olduğuna dikkat çekti.

​Obezite hem yetişkinler hem de çocuklar için büyük bir tehdit

Son bir yıldır küresel salgın hastalıkla mücadele kapsamında evde geçirilen zamanın artması, hareketsizlik ve atıştırmalar kilo alımını hızlandırırırken, modern çağın tehlikeli hastalığı obezitenin de yaygınlaşmasına neden oluyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından "sağlığı bozacak ölçüde vücutta anormal veya aşırı yağ birikmesi" olarak tanımlanan obezite ile ilgili çalışmalar tehlikenin boyutlarını gözler önüne seriyor. Zira, Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması-2010 ön çalışma raporuna göre Türkiye'de obezite erkeklerde yüzde 20,5, kadınlarda yüzde 41, toplamda ise yüzde 30,3’e ulaştı. Bu oran ise nüfusun 3'te 1'ine tekabül ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre 711 milyonu aşan obezite hastası nüfusu, Türkiye’de de her geçen gün artıyor. Çocukluk çağından itibaren başlayan obeziteden korunmak için hem çocukların hem de erişkinlerin, yaşam ve beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi gerekiyor.

Siirt il Sağlık Müdürü Erol Emre Ömür, "4 Mart Dünya Obezite Günü" dolayısıyla obezitenin nedenleri ile alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

Salgın sürecinde hareketsiz yaşam obezite hastalığını beraberinde getirdi

Obezitenin, başta hiper tansiyon, kanser, şeker, romatizma hastalıkları, kemik erimesi olmak üzere birçok hastalığın sebebi olduğunu belirten Ömür, "Salgın sürecinde yaşadığımız en önemli sorunlardan biri de maalesef hareketsiz bir yaşam oldu. Hareketsiz yaşam bizlerde yeme ihtiyacını arttırdı ve bu ihtiyata obezite hastalığını beraberinde getirdi. Vatandaşlarda obezite sıklığında bir artış görüldü." dedi.

Normalleşmeyle birlikte hareketli bir hayata geçmemiz gerekiyor

Salgın sürecinde obezite sayılarında artış gözlemlendiğine dikkat çeken Ömür, obezite hastalığının günümüzde en büyük sorunların başında yer almaya başladığını söyledi.

Ömür, "Normalleşmeye başladığımız Mart ayı itibariyle vatandaşların hareketli hayata geçmelerinde fayda görüyorum, haftada en az 5 gün yarım saat arayla yürümemiz gerekiyor. Çünkü bu hastalık en önemli sağlık sorunları arasında yer almaya başladı. Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesinde obezite hastalığında bir artış yaşanıyor. Bu hastalığın ne kadar kötü olduğunu anlatmak için hepimizin çalışması gerekiyor. Özellikle çocuklarımızdan başlamak kaydıyla her yaş gurubunda bulunan insanların hareketli bir yaşama dönmesi gerekiyor." dedi.

Hazır ve işlenmiş gıdalardan uzak durulmalı

Özellikle ilkokul çağındaki çocukların hazır, işlenmiş, yağlı ve asitli içeceklerden mutlaka uzak durmaları gerektiğine dikkat çeken Ömür, anne ve babalara şu tavsiyelerde bulundu:

"Bazı içecek sektöründe faaliyet gösteren markaların ürünlerinde bağımlılık yapma özelliği var. Kesinlikle çocukları bu tür gıdalardan uzak tutmalıyız. Doğal ürünlere yönlendirmemiz ve işlenmiş gıdalardan uzak tutmamız gerekiyor. Baharatlı çerezler de bağımlılık yapabiliyor. Lütfen çocuklarımızı bu tür şeylerden uzak tutalım. Bu gıdalar sigara kadar tehlikeli ve bağımlılık yapan gıda maddeleridir. Zararlı olan abur-cubur şeylerden çocuklarımız uzak tutmamız gerekiyor."

İLGİLİ HABERLER

Diyetisyen uzmanından Ramazan'da doğru ve sağlıklı beslenme tavsiyesiDiyetisyen uzmanından Ramazan'da doğru ve sağlıklı beslenme tavsiyesiKısıtlamaları ihlal eden 24 bin kişiye işlem yapıldıKısıtlamaları ihlal eden 24 bin kişiye işlem yapıldıKalp krizi kadın ve erkekte farklı sinyal veriyor Kalp krizi kadın ve erkekte farklı sinyal veriyorMuharrem İnce'nin Coronavirus testi pozitif çıktıMuharrem İnce'nin Coronavirus testi pozitif çıktıRamazan'da hafta sonu sokak kısıtlaması 81 ilde uygulanacakRamazan'da hafta sonu sokak kısıtlaması 81 ilde uygulanacak
SIRADAKİ HABER