HaberlerSağlıkNormalleşme süreci kararı restoran ve berber esnafının yüzünü güldürdü

Normalleşme süreci kararı restoran ve berber esnafının yüzünü güldürdü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın normalleşmeye yönelik açıklamalarının ardından yüzde 50 müşteri kabul etmeye başlayan lokanta ve restoranlar ile hafta sonları açık olacak berber ve kuaför esnafı kararı sevinçle karşıladı.

Normalleşme süreci kararı restoran ve berber esnafının yüzünü güldürdü

Kontrollü ve kademeli normalleşme sürecinin başlamasının ardından orta risk grubunda bulunan Malatya'da yüzde 50 kapasite ile açılan kafe, restoran, pastane ve lokanta gibi işletmeler bugün ilk müşterilerini almaya başladı.

Yaklaşık 3 aydır hafta sonları kapalı olan berber ve kuaför esnafı ise bundan sonra hafta sonları açık olacak.

Aylardır müşteri kabul edemeyen, sadece paket ve gel-al servisi hizmeti veren işletmeler ile hafta sonları kapalı olan berber ve kuaförlerin; maske, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uyarak müşteri ağırladıkları görüldü.

Malatya Tanıtım Turizm Gastronomi Derneği Başkanı Mehmet Zeki Saygı, Malatya Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Ramazan Toptaş, restoran, berber ve kuaför esnafı normalleşme süreci ile ilgili duygularını İLKHA muhabiri ile paylaştı.

Malatya Tanıtım Turizm Gastronomi Derneği Başkanı Mehmet Zeki Saygı

"Tam normalleşmeyle birlikte işçi istihdamı da artacak"

Normalleşme süreci kararlarının kendilerini çok mutlu ettiğini belirten Malatya Tanıtım Turizm Gastronomi Derneği Başkanı Mehmet Zeki Saygı, esnaf ve işçilerin bugün tekrar işlerine kavuşması ve evlerine ekmek götürebilmelerinden büyük bir memnuniyet duyduklarını söyledi.

Saygı, "Bizim sektör en çok işçi istihdam eden bir sektör. Bu cihetle hizmet sektörünün yaşatılması çok önemlidir. İnşallah müessese sahibi esnafımızın tezgâhı bir daha kapanmaz. Bilindiği üzere şu an kapasitenin yüzde 50'si ile müşteri alabiliyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde tam normalleşme ile birlikte işçi istihdamı günden güne daha da artacak ve inşallah bu süreç de geçecek. Cenab-ı Allah esnaf kardeşlerimizin işlerine kolaylık ve bereket katsın." temennisinde bulundu.

Osman Yerlikaya

"Belli standartlar çerçevesinde müşteri kabul etmeye başladık"

Yaklaşık 3 aydır paket servisiyle ayakta kalmaya çalıştıklarını belirten Lokantacı Osman Yerlikaya, "Dün akşam Sayın Cumhurbaşkanı'mızın kısmen kısıtlama kararlarını kaldırmasıyla Allah'ın izniyle artık belli standartlar çerçevesinde müşteri kabul etmeye başladık. Normalleşme süreci ile birlikte alınan kararlara çok sevindik. Gerçekten bizim sektörde gerek işveren gerekse çalışan arkadaşlar hem maddi hem manevi açıdan bayağı sıkıntı çekti. İnşallah vakalar daha da düşer ve Cumhurbaşkanımız bir daha kısıtlama kararlarını almaya mecbur kalmaz. Rabbim hepimizin yardımcısı olsun." dedi.

Malatya Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Ramazan Toptaş

"İnşallah açma-kapama saatlerinde de bir düzenleme yapılır"

Daha önce vaka sayılarının artmasıyla yapılan kısıtlamalar kapsamında berber ve kuaförlerin hafta sonları kapalı olduğunu hatırlatan ve alınan yeni kararla birlikte artık hafta sonlarında da hizmet vereceklerini belirten Malatya Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Ramazan Toptaş, "Açılış saatlerimiz 10.00-21.00 arası olarak belirlenmişti. Bilindiği üzere hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması olduğundan iş yerlerimiz de kapalıydı. Bu süreç içerisinde esnaf kardeşlerimiz çok sıkıntı yaşandı. Berber ve kuaför esnafı için uygulanan hafta sonları yasağı çok şükür kaldırıldı. Ama çalışma saatleri ile ilgili şu ana kadar bir değişiklik yok. İnşallah açma kapama saatlerinde de düzenleme olur. Çünkü saat 10.00'da iş yerlerinin açılması gerçekten çok geç oluyor. Bunu biraz geriye çekerlerse çok iyi olur. Bir daha salonlarımızın kapatılmasını istemiyoruz. Çünkü biz yaklaşık 2 ay kapanma süreci yaşadık. Bu süreçte çok sıkıntılar çektik. Türkiye'de salgınla mücadele kapsamında çok iyi çalışmalar var. İnşallah bu pandemi süreci biter. Çünkü sadece biz değil tüm esnaf sıkıntı çekiyor. İnşallah bu süreci de atlatırız, eskisi gibi işlerimiz devam eder. Esnafımıza yapığımız ziyaretlerde tüm esnafımızın çalıştıkları saatlerde pandemi kurallarına uyduklarını görüyoruz. Bunun için kendilerine teşekkür ediyorum." dedi.

Mevlid Demirci

"Hafta sonu kapalı olduğumuz için işlerimiz yüzde 70 düştü"

Malatya'da Covid-19 vakalarının az olmasından dolayı normalleşme sürecine başlandığını kaydeden Kuaför Mevlid Demirci, "Alınan kararlar doğrultusunda inşallah hafta sonu tekrar iş yerlerimizi açacağız. Çünkü müşteriler genelde hafta içi çalıştıkları için çoğu hafta sonları tıraş olmayı tercih ediyordu ama kapalı olduğumuz için gelemiyorlardı. Bu arada çok mağdur olduk. İşlerimizde yaklaşık yüzde 70 düşüş yaşandı. İnşallah bundan sonra işlerimiz açılır ve hep birlikte kurallara uyarak daha güzel günlere ulaşırız." temennisinde bulundu.

İLGİLİ HABERLER

Diyetisyen uzmanından Ramazan'da doğru ve sağlıklı beslenme tavsiyesiDiyetisyen uzmanından Ramazan'da doğru ve sağlıklı beslenme tavsiyesiKısıtlamaları ihlal eden 24 bin kişiye işlem yapıldıKısıtlamaları ihlal eden 24 bin kişiye işlem yapıldıKalp krizi kadın ve erkekte farklı sinyal veriyor Kalp krizi kadın ve erkekte farklı sinyal veriyorMuharrem İnce'nin Coronavirus testi pozitif çıktıMuharrem İnce'nin Coronavirus testi pozitif çıktıRamazan'da hafta sonu sokak kısıtlaması 81 ilde uygulanacakRamazan'da hafta sonu sokak kısıtlaması 81 ilde uygulanacak
SIRADAKİ HABER