HaberlerSağlıkMalatya’da 9 binin üzerinde sağlık çalışanına CoronoVac aşısı yapıldı

Malatya’da 9 binin üzerinde sağlık çalışanına CoronoVac aşısı yapıldı

Malatya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, 9 binin üzerinde sağlık çalışanına birinci doz aşının yapıldığını belirtti.

Malatya’da 9 binin üzerinde sağlık çalışanına CoronoVac aşısı yapıldı

Şimdiye kadar 9 binin üzerinde sağlık çalışanına CoronoVac aşısının yapıldığını belirten Bentli, sağlık çalışanlarından ilk doz aşılarını olmayan kişilerin, aşı takvimine gerekli hassasiyeti göstererek, diğer grupların aşılanmasına başlanmadan aşılarını olmaları çağrısında bulundu.

Yapılan aşılar hakkında açıklama yapan Bentli, “Aşılama programının birinci aşamasının ikinci adımında Türkiye’ de olduğu gibi ilimizde de huzurevi, Engelli ve Bakım Merkezlerinde kalanlar ve bu vatandaşlarımızın bakımından sorumlu çalışanlara yönelik Covid-19 aşılamalarına başlandı. 90 yaş ve üzeri olup, daha önce Coronavirus hastalığını geçirmemiş olan vatandaşlarımızın da aşılarını yapmaya başladık. Büyüklerimizi hastanelerde yormamak, hastalığın bulaşma riskini arttırmamak için aşı uygulama ekiplerimiz, evlerinde aşılarını yapıyorlar. Ekiplerimiz işinde tecrübeli personelden oluşmakta ve yeterli tıbbi donanımla evlere aşı uygulamaya gidiyorlar." ifadelerine yer verdi.

Yaşlılara pozitif ayrımcılık yaptıklarını belirten Bentli, "Aşı sonrası herhangi bir olumsuz durum yaşanmaması için yaklaşık yarım saat evlerinde bekliyorlar. 90 yaş ve üzeri vatandaşlarımızla aynı evde yaşayan 80 yaş ve üstü vatandaşımız varsa onun da aşısını yapıyorlar. 90 yaş üzeri olup aile hekimlerimizin sistemine düşmediği için aranmayan yaşlılarımızın yakınları,182 (MHRS) veya  0(422) 321 44 22 numaralı telefonu arayabilirler.” dedi.

Bakanlığın talimatları doğrultusunda Pandemi sürecinin başından beri filyasyon çalışmaları ve hastaların tedavileri için yürütülen çabayı bundan sonra vatandaşların aşılanmaları için de göstereceklerini kaydeden Bentli, aşılama oranı toplumun yüzde 65’ine ulaşana kadar maske, mesafe ve temizlik kurallarının ihmal edilmemesi gerektiğini belirtti.

İLGİLİ HABERLER

Malatya’da yapımı süren 300 yataklı devlet hastanesi 2022’de hizmete girecekMalatya’da yapımı süren 300 yataklı devlet hastanesi 2022’de hizmete girecekDoç. Dr. Araç: Sıvı ihtiyacının yeterince karşılanmaması böbreklerin iflasına neden olabilirDoç. Dr. Araç: Sıvı ihtiyacının yeterince karşılanmaması böbreklerin iflasına neden olabilirProf. Dr. Vural: Aşıya karşı tereddüdün nedeni bilgi kirliliğiProf. Dr. Vural: Aşıya karşı tereddüdün nedeni bilgi kirliliğiAyak sağlığına özen gösterenler yemeni ayakkabıları tercih ediyorAyak sağlığına özen gösterenler yemeni ayakkabıları tercih ediyorUygulanan Coronavirus aşı sayısı 36 milyonu geçtiUygulanan Coronavirus aşı sayısı 36 milyonu geçti
SIRADAKİ HABER