HaberlerSağlıkKanser hastaları Coronavirus aşısını yaptırabilir mi?

Kanser hastaları Coronavirus aşısını yaptırabilir mi?

Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan Onkoloji Uzmanı Doktor Yakup Ergün, Coronavirus aşısıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Kanser hastaları Coronavirus aşısını yaptırabilir mi?

Kanser hastalarının, Covid-19 açısından riskli grupta olduklarından dolayı bu hastalıktan korunmak kendileri için önem arz ettiğini belirten Ergün, “Kanser hastaları güvenli bir şekilde aşılarını yaptırabilirler” dedi.

Enfeksiyonlardan korunmanın en iyi yolun aşılanma olduğunu vurgulayan Dr. Yakup Ergün, “Kanser hastaları, Covid-19 açısından riskli grupta olduklarından dolayı bu hastalıktan korunmak önem arz etmektedir. Bu tür enfeksiyonlardan korunmada en etkili yolun aşılanma olduğu iyi bilinmektedir. Sağlık Bakanlığımız tarafınca ülkemizde uygulanmasına başlanan SINOVAC aşısı tıpkı grip aşısı gibi inaktif (ölü) aşı olup yan etkiler açısından en güvenilir aşı grubundadır. Başta Türk Tıbbi Onkoloji Derneği olmak üzere kanserle ilgilenen uluslararası birçok kuruluş, kanser hastalarının Coronavirus aşısını yaptırmasını önermektedirler. Bu bağlamda bizde kanser hastalarımıza sırası gelince Coronavirus aşısını yaptırmalarını öneriyoruz.” diye konuştu.

Açıklamasının devamında Ergün, “Diğer önemli bir husus ise aktif olarak kanser tedavisi alan hastalarımızın durumudur. Bu hastalarımız da güvenli bir şekilde aşılarını yaptırabilirler. Ancak bazı kemoterapi ilaçları kan değerlerini belirgin olarak düşürdüğünden aşı yapılan yerde kanama görülebilir. Bu nedenle kan değerini düşürebilen kemoterapi ilacı alan hastalarımıza aşı öncesi kan değerlerini kontrol ettirmelerini, kanama açısından risk teşkil edecek kan düşüklüğü olmaması halinde aşılarını gönül rahatlığıyla yaptırmalarını öneriyoruz.” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

Diyetisyen uzmanından Ramazan'da doğru ve sağlıklı beslenme tavsiyesiDiyetisyen uzmanından Ramazan'da doğru ve sağlıklı beslenme tavsiyesiKısıtlamaları ihlal eden 24 bin kişiye işlem yapıldıKısıtlamaları ihlal eden 24 bin kişiye işlem yapıldıKalp krizi kadın ve erkekte farklı sinyal veriyor Kalp krizi kadın ve erkekte farklı sinyal veriyorMuharrem İnce'nin Coronavirus testi pozitif çıktıMuharrem İnce'nin Coronavirus testi pozitif çıktıRamazan'da hafta sonu sokak kısıtlaması 81 ilde uygulanacakRamazan'da hafta sonu sokak kısıtlaması 81 ilde uygulanacak
SIRADAKİ HABER