HaberlerSağlıkİntraabdominal tümoral kitle operasyonu başarıyla yapıldı

İntraabdominal tümoral kitle operasyonu başarıyla yapıldı

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Gökhan Söğütlü ve Doç. Dr. Burhan Hakan Kanat, İntraabdominal Tümoral (karın içi) Kitle Operasyonu’nu başarıyla gerçekleştirdi.

İntraabdominal tümoral kitle operasyonu başarıyla yapıldı

Hastanın daha önce over tümörü nedeniyle ameliyat olduğunu belirten Prof. Dr. Gökhan Söğütlü “Bize başvurduğunda gerekli incelemeler yapıldı. Çok büyük, kapsamlı bir operasyon gerekiyordu. Merkezimizde bunu başarı ile gerçekleştirdik ve şu an hastamızın genel durumu iyi ve taburcu oldu.” ifadelerini kullandı.

“Ekibimiz özveri ile çalışarak her türlü operasyonu başarı ile uygulayabilmektedir”

Prof. Dr. Söğütlü “Ekibimiz özveri ile çalışarak her türlü operasyonu başarı ile uygulayabilmektedir. Özellikle onkolojik cerrahide bölgemizde ve ülkemizde bir referans merkezi olarak yer almak istiyoruz, hedefimiz ve çalışmalarımız bu yöndedir. Aynı zamanda hastanemizde, üçüncü basamak bir hastanedeki tüm alt yapı ve tıbbi teknolojik imkanlar mevcut olup yenilikler devam etmektedir.” şeklinde konuştu.

“Kesinlikle karamsarlığa kapılmamalıdır”

Gerçekleştirilen operasyon hakkında bilgi veren Doç. Dr. Burhan Hakan Kanat ise “Kanserin tekrar etmesi hem hasta hem de hasta yakınları için oldukça endişe verici bir problemdir. Böyle bir durumda kesinlikle karamsarlığa kapılmamalı ve mümkün olduğunca kanserle savaşa devam edilmelidir. Karın içi kanserlerin nükslerinde yani tekrar ettiği durumlarda tıbbi onkoloji, radyasyon onkolojisi, genel cerrahi ve bazen de kadın doğum uzmanlarının birlikte kararı ile en uygun tedavi yöntemini uygulamaktayız. Bu hastada da onkoloji konsey kararı, cerrahi tedavi olarak çıkınca biz de hastayı zorlu bir ameliyata aldık ve tekrar eden kanserli dokunun hepsini yayıldığı karın zarı ve bağırsakların bir kısmı ile birlikte tamamen çıkardık. Çok şükür hasta şu an iyi ve tekrar kemoterapi için tıbbi onkoloji bölümüne yönlendirildi.” diye konuştu.

Doç. Dr. Kanat “Bu tür kanserli hastalar mutlaka multidisiplineer konseylerde tartışılmalı ve hasta için en iyi tedavi seçeneği doğru şekilde karar verildikten sonra uygulanmalıdır. Biz de hastanemizde bu hastaların tedavilerini başarılı bir şekilde yapmaktayız.” ifadelerine yer verdi.

İLGİLİ HABERLER

Malatya’da yapımı süren 300 yataklı devlet hastanesi 2022’de hizmete girecekMalatya’da yapımı süren 300 yataklı devlet hastanesi 2022’de hizmete girecekDoç. Dr. Araç: Sıvı ihtiyacının yeterince karşılanmaması böbreklerin iflasına neden olabilirDoç. Dr. Araç: Sıvı ihtiyacının yeterince karşılanmaması böbreklerin iflasına neden olabilirProf. Dr. Vural: Aşıya karşı tereddüdün nedeni bilgi kirliliğiProf. Dr. Vural: Aşıya karşı tereddüdün nedeni bilgi kirliliğiAyak sağlığına özen gösterenler yemeni ayakkabıları tercih ediyorAyak sağlığına özen gösterenler yemeni ayakkabıları tercih ediyorUygulanan Coronavirus aşı sayısı 36 milyonu geçtiUygulanan Coronavirus aşı sayısı 36 milyonu geçti
SIRADAKİ HABER