HaberlerSağlıkGaziantep’te Covid-19 vakalarındaki düşüş sevindirdi

Gaziantep’te Covid-19 vakalarındaki düşüş sevindirdi

Covid-19 tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları ve alınan sıkı tedbirler kentte vaka sayılarını düşürürken cadde ve sokaklardaki yoğunluk da geçen haftalara oranla azaldı.

Gaziantep’te Covid-19 vakalarındaki düşüş sevindirdi

2020’nin ekim ve kasım aylarında Covid-19 vaka sayılarının pik yaptığı Gaziantep’te ocak ayı itibariyle vaka sayıları yüzde 60 oranında azaldı. Covid-19 vaka sayılarında meydana gelen azalma Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasında yer alan yoğunluk haritasına da yansıdı.

Geçtiğimiz aylarda “yüksek riskli” olarak tanımlanan kırmızı renge bürünen Gaziantep’in yoğunluk haritası, ocak ayı itibariyle “düşük risk” olarak tanımlanan mavi renge büründü. Kent genelinde vaka sayılarının düşmesi halkın rahat bir nefes almasına neden oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın da Covid-19 vaka sayılarının en fazla düştüğü iller arasında gösterdiği Gaziantep'te 56 saatlik kısıtlamalar ve alınan diğer önlemlerin etkisini gösterdiği görüldü.

Sosyal mesafe ve maske kullanım oranının arttırılması başta olmak üzere Covid-19’un önlenmesi için sıkı denetimlerin gerçekleştirildiği Gaziantep'te, vaka artışlarının tekrar düşmeye başlaması sevince neden oldu.

Yoğunluk haritasında meydana gelen değişimlerde, hafta için ve hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları, halkın yoğun olarak kullandıkları sosyal alanların kısıtlamasının da etkili olduğu ifade ediliyor.

Pandemi sürecinin ilk dönemlerinde Türkiye'nin en çok Covid-19 vakalarının görüldüğü illerden biri olan Gaziantep’te son bir ay içerisinde vaka sayılarının düşüşe geçmesi halkı da sevindirdi.

Covid-19 vakalarında düşüşün sevindirici olduğunu belirten halk, rehavete kapılmaması ve tedbirlerin elden bırakılmaması gerektiğini ifade etti.

Bilal Yay

“Vakaların düşmesi güzel”

Covid-19 vakalarının düşmesinin sevindirici olduğunu belirten Bilal Yay, “Vakaların düşmesi güzel ama vaka sayılarının tekrar yükseleceğini düşünüyorum. Çünkü yoğunluk halen devam ediyor. Halk olarak genelde herkes maskesini takıyor. Fakat toplu taşıma araçlarında ve çarşılarda halen yoğunluk var. Halen kalabalık halinde geziliyor. Vaka sayılarının bundan sonra düşmeyeceğini düşünüyorum. En az 20-25 günlük sokağa çıkma yasağı verildiği takdirde vaka sayılarının yüzde 95 oranlarına düşeceğini düşünüyorum. Aşının da başlaması ile vaka sayılarının düşeceğini düşünüyorum.” dedi.

Abdurrahman Utkun

“Bu hastalık başına gelmeyince ‘bana bir şey olmaz’ diyorlar”

Maske ve sosyal mesafe başta olmak üzere Covid-19 kurallarına uyulmasının ardından Covid-19 vaka sayılarında azalma meydana geldiğini belirten Abdurrahman Utkun, “Halk olarak tedbirimizi daha iyi alırsak vaka sayılarının daha çok düşeceğini sanıyorum. Fakat halen herkes dışarı çıkıyor. Ne kadar maskede taksak belli bir süreden maskeyi atanlar var veya istenilen şekilde maske takmayanlar var. Covid-19’un halen bulaşıcı olduğunu bilmeyen birçok kişi var. Çünkü bu hastalık başına gelmeyince ‘bana bir şey olmaz’ diyorlar. Böyle de olunca da hastalık yayılıyor ve bu şekilde de vaka çoğalıyor. Rehavete kapılmamamız lazım. Hastalığa yakalananlar bir daha hastalığa yakalanmayacağını düşünüyor. Fakat birkaç sene daha dikkatli olmamız lazım.” ifadelerini kullandı.

Bünyamin Şöhmelioğlu

“Kesinlikle rehavete kapılmamalıyız”

Rehavete kapılmaması ve tedbirlerin elden bırakılmaması gerektiğini belirten Bünyamin Şöhmelioğlu da şunları söyledi:

“Halk olarak kurallara uyma konusunda daha çok bilinçlendik. Hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması vaka sayılarının düşmesinde oldukça etkili oldu. Misafirliğe ve taziyeye gidenlerin daha çok dikkatli olmaları vaka sayılarının düşmesinde çok etkili oldu. Fakat kesinlikle rehavete kapılmamalıyız. Önümüzde daha uzun bir süreç var. bu salgının kısa sürede biteceğini sanmıyorum. En iki yılımızı alacak diye düşünüyorum. Maske, sosyal mesafe ve temizlik kurallarını kesinlikle ihmal etmemeliyiz. Kalabalık alanlardan kesinlikle uzak durmalıyız. Misafirliğe kesinlikle gitmemiz ve misafir de kabul etmememiz lazım.”

İLGİLİ HABERLER

Malatya’da yapımı süren 300 yataklı devlet hastanesi 2022’de hizmete girecekMalatya’da yapımı süren 300 yataklı devlet hastanesi 2022’de hizmete girecekDoç. Dr. Araç: Sıvı ihtiyacının yeterince karşılanmaması böbreklerin iflasına neden olabilirDoç. Dr. Araç: Sıvı ihtiyacının yeterince karşılanmaması böbreklerin iflasına neden olabilirProf. Dr. Vural: Aşıya karşı tereddüdün nedeni bilgi kirliliğiProf. Dr. Vural: Aşıya karşı tereddüdün nedeni bilgi kirliliğiAyak sağlığına özen gösterenler yemeni ayakkabıları tercih ediyorAyak sağlığına özen gösterenler yemeni ayakkabıları tercih ediyorUygulanan Coronavirus aşı sayısı 36 milyonu geçtiUygulanan Coronavirus aşı sayısı 36 milyonu geçti
SIRADAKİ HABER