HaberlerSağlıkEczacılar Birliği: Covid-19 aşısında alternatifler çoğaltılmalı

Eczacılar Birliği: Covid-19 aşısında alternatifler çoğaltılmalı

Türk Eczacıları Birliği (TEB) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Covid-19 aşısında alternatiflerin çoğaltılması gerektiği belirtildi.

Eczacılar Birliği: Covid-19 aşısında alternatifler çoğaltılmalı

Covid-19 pandemisinin tüm dünyada hız kesmeden devam edildiği belirtilen açıklamada, “Vaka sayısı 80 milyonu, hayatını kaybedenlerin sayısı 1,7 milyonu geçmiş durumda. Güvenli, etkili ve yaygın aşılama Covid-19 pandemisini kontrol altına almak adına en büyük umudumuz. Dünyada bazı ülkelerde aşılama başladı ve Türkiye de aşıların içinde bulunduğumuz hafta itibariyle gelmesini bekleyen ülkelerden. Birinci aşamada 9 milyona yakın kişi, şubat sonuna kadarsa 25 milyon kişi aşılanacak.” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı: “Ülke bazında örneklere bakacak olursak 38 milyonluk nüfusu olan Kanada, 266 milyon dozluk aşı için 6 şirketle anlaşmaya vardı. Bu veriler, Kanada’nın yaptığı anlaşmalarla nüfusunun dört katına yetecek kadar aşıyı garanti altına almış olduğunu gösteriyor. Bunun yanı sıra İngiltere’nin nüfusunun yaklaşık 3 katına, Avustralya’nın ise nüfusunun 2 katından fazlasına yetecek aşıyı satın alacak anlaşmaları yaptığı biliniyor. Bir toplumda salgının sona erebilmesi için nüfusun belirli oranının aşılanması gerekiyor. Covid-19’da toplum bağışıklığını yakalamak için gereken aşılama oranının ne olduğu henüz bilinmiyor. Ancak bilim insanları Türkiye’de en az 55-60 milyon civarında kişiye aşı uygulanması ile salgının kontrol altına alınabilineceğini öngörüyor.”

Tedbirlerin elden bırakılmaması gerektiği belirtilen açıklamanın sonunda, “Ancak, toplum bağışıklığına giden yolu kısaltmak adına mümkün olduğunca farklı aşının ülkemizde uygulanması gerekmektedir. Bu noktada Covid-19 aşısında tek bir ilaç şirketine bağlı kalınmaması, aşı temininde farklı alternatiflerin değerlendirilmesi önemli ve öncelikli bir strateji olarak değerlendirilmelidir.” ifadelerine yer verildi.

İLGİLİ HABERLER

Diyetisyen uzmanından Ramazan'da doğru ve sağlıklı beslenme tavsiyesiDiyetisyen uzmanından Ramazan'da doğru ve sağlıklı beslenme tavsiyesiKısıtlamaları ihlal eden 24 bin kişiye işlem yapıldıKısıtlamaları ihlal eden 24 bin kişiye işlem yapıldıKalp krizi kadın ve erkekte farklı sinyal veriyor Kalp krizi kadın ve erkekte farklı sinyal veriyorMuharrem İnce'nin Coronavirus testi pozitif çıktıMuharrem İnce'nin Coronavirus testi pozitif çıktıRamazan'da hafta sonu sokak kısıtlaması 81 ilde uygulanacakRamazan'da hafta sonu sokak kısıtlaması 81 ilde uygulanacak
SIRADAKİ HABER