HaberlerSağlıkDt. Adem Demir: "Düzenli ağız bakımı yapılırsa diş hekimlerine gitmeye gerek kalmaz"

Dt. Adem Demir: "Düzenli ağız bakımı yapılırsa diş hekimlerine gitmeye gerek kalmaz"

Coronavirus (Covid-19) döneminde büyük riskle karşı karşıya olduklarını,aldıkları tedbirlerle bu riskleri atlatmayı başardıklarını belirten Dt. Adem Demir, vatandaşların bu süreçte dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

Dt. Adem Demir: "Düzenli ağız bakımı yapılırsa diş hekimlerine gitmeye gerek kalmaz"

Coronavirus gibi bulaşıcı hastalıkların ağız ortamında yayılması nedeni ile büyük risk altında olan diş hekimleri, almış oldukları sıkı tedbirler ile hastalarına sağlıklı bir şekilde hizmet sunabiliyor.

Vatandaşların salgın sürecinde acil bir rahatsızlıkları olmadıkça muayeneye gitmemelerinin daha iyi olacağını kaydeden Demir, 6 ayda bir doktor kontrolü ve düzenli bir bakım gerçekleştiren kişilerin diş hekimine ihtiyaç duymayacağını söyledi.

"Acil ihtiyaç olmadıkça diş hekimlerine gitmeyin"

"Bulaşıcı hastalıkların ağız ortamında daha rahat bir şekilde yayıldığını belirten Demir şunları söyledi: "Vatandaşlarımız çok şiddetli ağrıları ve acil durumlar olmadıkça, dişleri ile ilgili işlemleri ertelemeleri daha iyi olur. Toplu ortamlardan uzak durmalı, hapşırma ve tıksırma gibi durumlarda gerekli önlemleri almalılar. Maskesiz dışarı çıkılmamasının önemi de büyük, bu unutulmamalı. Vatandaşlarımız bu pandemi ve sonrasındaki dönemlerde yemekten sonra en az 2 dakika olacak şekilde dişlerini fırçalamalılar, gerekli ağız bakımlarını ihmal etmemeliler. En az 6 ayda bir diş hekimini ziyaret ettikleri sürece vatandaşlarımızın ciddi sorunlar yaşayabileceklerini düşünmüyoruz."

"Düzenli bir bakım yaptığımızda diş hekimlerine ihtiyaç kalmaz"

Anne babalara da tavsiyede bulunan Demir, çocukların ağız diş bakımları için dikkat edilmesi gereken hususları şu şekilde sıraladı:

Özellikle çocuk hastaları bağlamında sanki süt dişleri boşuna ağızda varmış gibi bir kanı var. Bizim tavsiyemiz, süt dişleri sürer sürmez aileler çocuklarını alıp bize getirsinler. Diş hekimleri tarafından 6 ayda bir en az kontroller yapılsın ki kısa zamanda düşüp ilerde daha büyük problemlere yol açılmasın. Anne babalar arada bir kendileri çocukların dişlerini kontrol etsinler. 5 yaşından küçüklere florsuz diş macunları kullanmalılar ki, zaten eczanelerde gerekli macunlar bulunabiliyor. Özel bir durum olduğunda da diş hekimleri olarak uygun macunun kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Düzenli bir bakım yaptığımızda diş hekimlerine ihtiyaç kalmaz.

Demir, "Diş hekimleri zaten bulaşıcı hastalıklar noktasında önlem almış meslek gruplarından bir tanesidir, Coronavirus sürecinde ise çok ekstra önlem almadık, gerekli önlemlerimizi alıp çalışmalarımıza devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

Diyetisyen uzmanından Ramazan'da doğru ve sağlıklı beslenme tavsiyesiDiyetisyen uzmanından Ramazan'da doğru ve sağlıklı beslenme tavsiyesiKısıtlamaları ihlal eden 24 bin kişiye işlem yapıldıKısıtlamaları ihlal eden 24 bin kişiye işlem yapıldıKalp krizi kadın ve erkekte farklı sinyal veriyor Kalp krizi kadın ve erkekte farklı sinyal veriyorMuharrem İnce'nin Coronavirus testi pozitif çıktıMuharrem İnce'nin Coronavirus testi pozitif çıktıRamazan'da hafta sonu sokak kısıtlaması 81 ilde uygulanacakRamazan'da hafta sonu sokak kısıtlaması 81 ilde uygulanacak
SIRADAKİ HABER