HaberlerSağlıkDSÖ: Düşük gelirli ülkelerde aşılama henüz başlamadı

DSÖ: Düşük gelirli ülkelerde aşılama henüz başlamadı

​Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, zengin ülkeler ile geliri düşük olan ülkeler arasında uygulanan Covid-19 aşısı arasında uçurum olduğunu belirtti.

DSÖ: Düşük gelirli ülkelerde aşılama henüz başlamadı

İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) merkezinde video konferans yöntemiyle basın toplantısı düzenleyen Ghebreyesus, Covid-19 aşı sayısı ile yoksul ülkelere aşı erişimini sağlayan uluslararası Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programının (COVAX) tedarik ettiği aşı sayısı arasındaki uçurumun her geçen gün büyüdüğünü söyledi.

Bazı ülkelerin tüm nüfuslarını aşılamak yarıştığını ifade eden Ghebreyesus, düşük gelirli ülkelerde ise aşılamaların henüz başlamadığına işaret etti.

Ghebreyesus, dünya genelinde 411 milyon doz Coronavirus aşısı uygulandığını, bunların yüzde 76'sının sadece 10 ülkede yapıldığını belirtti.  

İLGİLİ HABERLER

Diyetisyen uzmanından Ramazan'da doğru ve sağlıklı beslenme tavsiyesiDiyetisyen uzmanından Ramazan'da doğru ve sağlıklı beslenme tavsiyesiKısıtlamaları ihlal eden 24 bin kişiye işlem yapıldıKısıtlamaları ihlal eden 24 bin kişiye işlem yapıldıKalp krizi kadın ve erkekte farklı sinyal veriyor Kalp krizi kadın ve erkekte farklı sinyal veriyorMuharrem İnce'nin Coronavirus testi pozitif çıktıMuharrem İnce'nin Coronavirus testi pozitif çıktıRamazan'da hafta sonu sokak kısıtlaması 81 ilde uygulanacakRamazan'da hafta sonu sokak kısıtlaması 81 ilde uygulanacak
SIRADAKİ HABER