HaberlerSağlıkÇağın en önemli sağlık sorunu: Kanser

Çağın en önemli sağlık sorunu: Kanser

‘1-7 Nisan Kanser Haftası’ dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan Batman İl Sağlık Müdürlüğü, kanserde erken teşhisin önemine dikkat çekti.

Çağın en önemli sağlık sorunu: Kanser

Açıklamada, kanserin dünyada olduğu gibi Türkiye’de de öldürücülüğü yanında bıraktığı sakatlıklar ve ortaya çıkardığı ekonomik kayıplar nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunu olarak varlığını sürdürdüğü belirtildi.

Kanserin bir hücre hastalığı olduğuna işaret edilen açıklamada, “Normal yapısı değişmiş hücrelerin, anormal kontrolsüz çoğalması ve yayılmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Kanser vücudun tüm doku ve organlarında gelişebilir. Kanser yüzde 90 oranında çevresel, yüzde 10 oranında ise kalıtsal genetik faktörlere bağlı oluşmaktadır. Kanser oluşumunda etkisi olan kötü beslenme, hareketsiz yaşam, tütün ve alkol kullanımı ile güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi çevresel etkenlerin kontrol altına alınması kanser görülme sıklığını azaltacaktır.” denildi.

Sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunabildiği ve erken teşhis ile yaşam sürelerinin uzayabildiği vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Erkeklerde en sık görülen kanserler akciğer ve prostat iken, kadınlarda en sık görülen meme kanseri, her 4 kadın kanserinden birisi olmaya devam etmektedir. Yaş ilerledikçe kadınlarda kanser görülme sıklığı daha da artmaktadır. Çocukluk çağı kanserlerinde ise lösemi en sık görülen kanser türüdür. Genç (15-24 yaş grubu) erkeklerde testis kanseri, kadınlarda ise tiroid kanseri ilk sıralarda yer almaktadır. Çağımızın önemli sağlık sorunu olan ve her yıl milyonlarca kişinin ölümüne neden olan, kanser hastalığının önemine ve kanserden korunma konusunda alınacak önlemlere vurgu yapmak vatandaşların duyarlı hale getirilmesi amacıyla özellikle 1-7 Nisan Kanser Haftası münasebetiyle tüm sağlık birimlerimizde vatandaşlara konu ile ilgili eğitimler verilerek kanser taraması yapılır.”

“Halkı ücretsiz kanser taramalarına bekliyoruz”

Kanser taramalarının ücretsiz yapıldığı bildirilen açıklamada, “Ulusal Kanser Tarama Programı kapsamında, Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) de 30-65 yaş arası kadınlara 5 yılda bir HPV testi ile serviks (rahim ağzı) kanseri,  40-69 yaş arası kadınlara 2 yılda bir mamografi çekimi ile meme kanseri, 50-70 yaş arası kadın ve erkeklerde 2 yılda bir dışkıda gizli kan (G.G.K) tetkiki ile kolorektal (barsak) kanseri taraması ücretsiz olarak yapılmaktadır. İlgili yaş grubundan halkımız  tarama yaptırmak için KETEM ve Aile Hekimlerine başvurabilirler. Tüm halkımızı ücretsiz kanser taramalarına bekliyoruz.” denildi.

İLGİLİ HABERLER

Diyetisyen uzmanından Ramazan'da doğru ve sağlıklı beslenme tavsiyesiDiyetisyen uzmanından Ramazan'da doğru ve sağlıklı beslenme tavsiyesiKısıtlamaları ihlal eden 24 bin kişiye işlem yapıldıKısıtlamaları ihlal eden 24 bin kişiye işlem yapıldıKalp krizi kadın ve erkekte farklı sinyal veriyor Kalp krizi kadın ve erkekte farklı sinyal veriyorMuharrem İnce'nin Coronavirus testi pozitif çıktıMuharrem İnce'nin Coronavirus testi pozitif çıktıRamazan'da hafta sonu sokak kısıtlaması 81 ilde uygulanacakRamazan'da hafta sonu sokak kısıtlaması 81 ilde uygulanacak
SIRADAKİ HABER