HaberlerSağlıkBugünden itibaren 75 yaş üzeri vatandaşların aşılanmasına başlanıyor

Bugünden itibaren 75 yaş üzeri vatandaşların aşılanmasına başlanıyor

Bu sabahtan itibaren 75 yaş üzerindeki vatandaşlar, sağlık kuruluşlarından randevu alarak aşı olmaya gidebilecek.

Bugünden itibaren 75 yaş üzeri vatandaşların aşılanmasına başlanıyor

Bilim Kurulu, dün video konferans yöntemiyle toplandı. Toplantıda, aşı çalışmalarına ilişkin Türkiye ve dünyadaki gelişmeler ile aşılama takvimi ele alındı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplantı sonrası yaptığı açıklamada "Sağlık çalışanlarımızı takiben engelli, yaşlı bakım evleri ile huzurevlerinde yaşayan vatandaşlarımızın yerlerinde aşılamaları tamamlandı. Koruma sorumluluğu üzerimizde en çok bulunan bu grup öncelikle aşılanmış oldu. Kademeli olarak 90 yaş ve 85 yaş üzeri vatandaşlarımız evlerinde aşı oldular. İleri yaşları nedeniyle evlerinde aşı uygulamasına gittiğimiz vatandaşlar ile aynı hanede yaşayan 65 yaş üstü vatandaşlarımız varsa onların da aşı uygulamaları evlerinde gerçekleştirildi." dedi.

Pazartesi günü 80 yaş üzerindeki vatandaşların sağlık kuruluşlarında aşılanmasına başlandığını, bugünden itibaren de 75 yaş üzerindeki vatandaşların sağlık kuruluşlarında aşılanmaya başlanacağını belirten Bakan Koca, "75 yaş üzeri vatandaşlarımız sağlık kuruluşlarından randevu alarak aşı olmaya gidebilecekler. Ülkemizde aşı programında kullanılan inaktif aşının 10 milyon dozluk ikinci sevkiyatının ilk bölümü olan 6,5 milyon dozluk bölümü hafta başında ülkemize getirildi. Gerekli testlerin tamamlanmasından sonra aşılar kullanıma sunulacaktır." diye belirtti.

İLGİLİ HABERLER

Bakan Koca'dan sağlık çalışanlarına övgüBakan Koca'dan sağlık çalışanlarına övgüVan Valiliğinden 65 yaş ve üzeri kişilere aşı uyarısıVan Valiliğinden 65 yaş ve üzeri kişilere aşı uyarısıTürkiye Covid-19 sürecini nasıl yönetti?Türkiye Covid-19 sürecini nasıl yönetti?Kocaeli'de Covid-19 tedbirlerine uymayan 329 kişiye para cezasıKocaeli'de Covid-19 tedbirlerine uymayan 329 kişiye para cezasıBakan Koca vaka sayısı en çok azalan ve artan illeri açıkladıBakan Koca vaka sayısı en çok azalan ve artan illeri açıkladı
SIRADAKİ HABER