HaberlerSağlıkBir ayda 17 kilo verdi

Bir ayda 17 kilo verdi

​Van Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ebe olarak çalışan Elife Saraç, bir ay önce geçirdiği Tüp Mide ameliyatı ile 160 kilodan 143 kilo geriledi.

Bir ayda 17 kilo verdi

SBÜ VEAH bünyesinde kurulan Obezite ile Mücadele Merkezi, kurulduğu günden bu yana başarılı hizmetler veriyor.

Çağın hastalığı olan obezite ile mücadele eden VEAH Obezite Merkezi, yaklaşık 100 hastaya tedavi verilirken, şimdiye kadar 4 Tüp Mide ameliyatı gerçekleştirildi.

Obezite Merkezinde kendi personelleri olan bir ebe arkadaşlarının sağlığına kavuştuğunu belirten Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Sebahattin Çelik, bu durumun kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi.

Saraç’ın sağlığını bozacak kadar kilolu olarak Obezite Merkezine başvurduğunu dile getiren Çelik, “Arkadaşımız bize geldiğinde sağlığını bozacak kadar kiloluydu. Hastanemizde çalıştığı için burada yaptığımız hizmetleri yakından gören bir arkadaşımız olduğu için Obezite Merkezimize güvenerek bize başvurdu. Merkezimizdeki endokrin uzmanımız, dahiliye uzmanımız ve psikoloğumuz tarafından durumu değerlendirildi. Arkadaşımız ameliyata hazırlandı. Tüp mide ameliyatını yaklaşık bir ay önce gerçekleştirdik. Ebe Hanım gayet mutlu. Biraz önce kendisinin 1 aylık kontrolünü yaptık. Kendisi de çok mutlu hayatından. Verdiği kiloların hepsini yağlarından vermiş, herhangi bir Kks kaybı yaşamamış. Bu da çok memnun edici bir durum. Kendisine mutlu, huzurlu, uzun bir ömür diliyorum. Obezite merkezimiz böyle başarılı hizmetlerle Van halkına hizmet vermeye devam edecektir” dedi.

“Dördüncü Tüp Mide ameliyatımızı gerçekleştirdik” 

Çelik, “Obezite Merkezimizdeki 4’üncü ameliyatımızı gerçekleştirdik. Çok dikkatli davranıyoruz. Merkezimize devam eden yaklaşık 100 hastamız var. Biz ilk önce Sağlık Bakanlığımızın tanımlamış olduğu modülleri uyguluyoruz. Modüller sonrasında kilo veremeyen ve vücut kitle indeksi 40'ın üzerinde olan hastalarımızın Tüp Mide ameliyatını gerçekleştiriyoruz” ifadelerini kullandı. 

“Kilolarım hem çalışma hayatımı hem de sosyal hayatımı etkiliyordu”

Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ebe olarak görev yapan Elife Saraç, yıllarca kiloları ile mücadele ettiğini, 3 yıldır ideal kiloya ulaşmak için uğraş verdiğini ancak istediği kiloya bir türlü ulaşamadığını bu yüzde de hayatında çeşitli sorunlar yaşadığını dile getirdi.

Fazla kilolarının hem çalışma hayatını hem de sosyal hayatını etkilediğini belirten Saraç, “Hastanemizde Başhekimimiz Sebahattin Bey'in böyle bir birim kurduğunu duydum. Ameliyatla ilgili korkularım vardı Diyetisyene yöneliyordum, sonra yine vaz geçiyordum. Bu birimde aklımdaki bütün soru işaretlerini yok ettiklerini gördükten sonra karar verdim. Çünkü bir şeylere adım atmam gerekiyordu. Bu ameliyata da karar vererek aklımdaki bütün soru işaretlerini yok ettim” şeklinde konuştu.

 “Çok kolay bir ameliyat geçirdim”

Ameliyat sürecinin korktuğu gibi olmadığını söyleyen Saraç, "Yaklaşık bir ay önce ameliyat sürecim başladı. Bir gün yoğun bakımda kaldım, 5 gün falan da serviste kaldım. Yoğun bakım süreci herkes için korkulu bir süreç gibi görünüyor ama hiç de öyle bir süreç değil. Bu süreç tamamen tedbir amaçlı bir süreçtir. Mide ameliyatlarında en korkulu durum pıhtı atması ve kaçaktır. Bu ikisi çok korkutucu iki durum. Ben de bu iki durumdan korkuyordum ama hiç böyle bir sorun yaşamadım. Çünkü Sebahattin Bey'in cerrahlık olarak tecrübesine çok güveniyordum ve süreç sonunda da böyle bir şeyle karşılaşmadım için çok mutluyum ”diye konuştu.

“Herkese kokmadan ameliyat olmalarını tavsiye ederim”

Yaklaşık olarak 1 aylık bir tedavi süreci geçirdiğini belirten Saraç, şunları söyledi: “Obezite Merkezi ile tanıştığımdan beri 17-18 kilo verdim. 160 kilo ile obezite merkezi ve Sebahattin Bey ile tanıştım, şu anda 143 kiloyum, 17 kilo verdim. Diyet ile kilo veremeyen bütün hastalar hiç korkmadan ameliyata başvurabilirler. Çünkü yaşadığın bütün zorlukların bir bedeli var. Kilo ile mücadele ederek yıllarca çeşitli hastalıklarla mücadele etmek yerine bir yıl veya bir buçuk yıl bir ameliyat sürecini atlatarak, azimle mücadele ederek ideal kiloya gelmek daha mantıklı. Ben çok memnunum. Hiçbir zaman korkak ve cesaretsiz biri olmadım zaten. Kesinlikle herkesin kendine güvenerek Obezite Merkezine ve Sebahattin Bey’e ve ekibine güvenerek gelmelerini tavsiye ederim. Mutlu bir süreç yaşadım. Hala da mutlu bir süreç yaşıyorum. Az yemenin ve az yiyerek doymanın mutluluğunu yaşıyorum. Verdiğim kilolardan dolayı da çok mutluyum. Hem iş hayatımı hem özel hayatıma çok büyük katkıları var.”

İLGİLİ HABERLER

Malatya’da yapımı süren 300 yataklı devlet hastanesi 2022’de hizmete girecekMalatya’da yapımı süren 300 yataklı devlet hastanesi 2022’de hizmete girecekDoç. Dr. Araç: Sıvı ihtiyacının yeterince karşılanmaması böbreklerin iflasına neden olabilirDoç. Dr. Araç: Sıvı ihtiyacının yeterince karşılanmaması böbreklerin iflasına neden olabilirProf. Dr. Vural: Aşıya karşı tereddüdün nedeni bilgi kirliliğiProf. Dr. Vural: Aşıya karşı tereddüdün nedeni bilgi kirliliğiAyak sağlığına özen gösterenler yemeni ayakkabıları tercih ediyorAyak sağlığına özen gösterenler yemeni ayakkabıları tercih ediyorUygulanan Coronavirus aşı sayısı 36 milyonu geçtiUygulanan Coronavirus aşı sayısı 36 milyonu geçti
SIRADAKİ HABER