HaberlerSağlıkBatman Beşiri'de Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi açıldı

Batman Beşiri'de Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi açıldı

​Hacamat-kupa, mezoterapi, akupunktur ve sülük uygulaması gibi geniş tedavi seçenekleri sunan bölgenin en kapsamlı "Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp ünitesi", Batman Beşiri Devlet Hastanesinde açıldı.

Batman Beşiri'de Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi açıldı

Batman’da bir ilk olan ve en kapsamlı Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) ünitesi; hacamat-kupa, mezoterapi, ozon terapi, akupunktur ve sülük uygulaması gibi geniş bir tedavi seçeneği ile Beşiri Devlet Hastanesinde hasta kabulüne başladı.

Geleneksel ve tamamlayıcı tıp

İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Hakan Pamukçu, "Geleneksel ve tamamlayıcı tıp; fiziksel ve ruhsal hastalıklardan korunma, bunlara tanı koyma, iyileştirme veya tedavi etmenin yanında sağlığın iyi sürdürülmesinde de kullanılan, farklı kültürlere özgü teori, inanç ve tecrübelere dayalı, izahı yapılabilen veya yapılamayan bilgi, beceri ve uygulamaların bütünüdür. Hastanemiz; GETAT kapsamında Akupunktur, Sülük Tedavisi, Kupa Terapisi-Hacamat, Ozon Terapi, Mezoterapi gibi alternatif tıp uygulama alanlarında hizmet sunacaktır" ifadelerini kullandı.

"İlimizde İlk defa Beşiri Devlet Hastanesinde bu hizmet verilmektedir"

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği ile uygulama yetkisi sadece hekimlere ve kendi alanında uygulama yapmak üzere diş hekimlerine verildiğini belirten Pamukçu, konuşmasına şöyle davam etti:

Bu sayede bu hizmetlerin sağlık kurumlarında denetlenebilir sertifikalı hekimler tarafından verilerek usulsüz bir şekilde yapılan (merdiven altı) uygulamaların önüne geçerek halk sağlığının korunması hedeflenmektedir.

İlimizde İlk defa Beşiri Devlet Hastanesinde sunulan bu hizmetten vatandaşlarımız, rutin sağlık problemleri için nasıl hastaneye başvuruyorlar ise GETAT uygulamaları için de hastaneye başvurarak bu hizmetlerden faydalanabileceklerdir.

"Bu yöntemler, doktor gözetiminde uygulanmalıdır"

Pamukçu, "Birçok hastalıkta iyileştirici veya tedavi edici etkileri bilimsel olarak da kanıtlanmış Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp uygulamaları, farklı kültürlere ait binlerce yıllık tecrübeye dayanıyor. Günümüzde tekrar insanlar tarafından rağbet görmeye başlayan bu yöntemler, doktor gözetiminde uygulanması gerekmektedir. GETAT Merkezine başvurmak isteyen vatandaşlarımız, 0 488 3112123 numaralı telefondan randevu alabilirler" dedi.

İLGİLİ HABERLER

Aksaray'da yarın bir belde karantinaya alınacakAksaray'da yarın bir belde karantinaya alınacakDiyarbakır'da tarihi On Gözlü Köprü'deki yoğunluk korkuttuDiyarbakır'da tarihi On Gözlü Köprü'deki yoğunluk korkuttuİllere göre haftalık vaka sayısının güncel haritası açıklandıİllere göre haftalık vaka sayısının güncel haritası açıklandıHalk ve esnaf kısıtlamaların kaldırılmasından memnunHalk ve esnaf kısıtlamaların kaldırılmasından memnunYeme içme yerleri ile kahvehanelerde denetimler sürüyorYeme içme yerleri ile kahvehanelerde denetimler sürüyor
SIRADAKİ HABER