HaberlerSağlıkBasın kartı olmayan gazetecilerin de aşı olabilmeleri talep ediliyor

Basın kartı olmayan gazetecilerin de aşı olabilmeleri talep ediliyor

Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay, basın kartı olmayan binlerce gazetecinin bulunduğuna dikkat çekerek basın mensuplarına tanınan öncelikli aşı uygulamasına, basın kartı olmayan basın çalışanlarının da dahil edilmesini istedi.

Basın kartı olmayan gazetecilerin de aşı olabilmeleri talep ediliyor

Covid-19 salgını döneminde kamuoyunun haber alma hakkını kesintiye uğratmaksızın görevini yapan basın mensuplarının aşı da öncelikli gruplar arasında yer almasını istediklerini belirten Ay, Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti’nin, salgın sürecinin başından bu yana bu konuyu ısrarla savunduklarını ifade etti.

“Basın kartı olmadan bu mesleği icra eden binlerce meslektaşımız var”

Ay “Hükümetimiz, bizim ve Türkiye’nin dört bir tarafındaki meslek kuruluşlarının benzer taleplerini dikkate aldı. Kendilerine bu konuda tüm içtenliğimizle teşekkür ederiz. Ancak, aşı önceliği, sadece basın kartı taşıyan arkadaşlarımıza tanındı. Oysaki basın kartı olmadan da bu mesleği icra eden, özellikle Anadolu’da binlerce meslektaşımız var. İşsiz gazetecilerimiz var. Bunların yanında, basın mensuplarının temaslı olduğu, sektörün diğer çalışanları ve aileleri de var. Temennimiz tüm bunların da öncelikli grup içerisine dahil edilmeli. Ancak bu mümkün değilse bile basın kartı sahibi olmayan basın emekçileri mutlaka bu kapsama alınmalı.” diye konuştu.

“Basın mensupları arasında ayrım yapılmamalıdır”

Basın mensuplarının hayatlarını riske ederek kamu yararına vazifesini eksiksiz yerine getirmeye çalıştığını ifade eden Ay, “Gerek meslek örgütleri, gerekse basın kuruluşları bu konuda her türlü yardım ve desteği sağlamaya hazır. Basın çalışanları, gerekirse SGK verileri üzerinden tespit edilebilir. Tüm bu verilen ışığında, basın emekçileri arasında ayrım yapılmaksızın öncelikli gruba dahil edilmelidir. Bu konuda başta Cumhurbaşkanlığımız olmak üzere Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın ivedilikli gerekli adımları atmalarını bekliyoruz.” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Diyetisyen uzmanından Ramazan'da doğru ve sağlıklı beslenme tavsiyesiDiyetisyen uzmanından Ramazan'da doğru ve sağlıklı beslenme tavsiyesiKısıtlamaları ihlal eden 24 bin kişiye işlem yapıldıKısıtlamaları ihlal eden 24 bin kişiye işlem yapıldıKalp krizi kadın ve erkekte farklı sinyal veriyor Kalp krizi kadın ve erkekte farklı sinyal veriyorMuharrem İnce'nin Coronavirus testi pozitif çıktıMuharrem İnce'nin Coronavirus testi pozitif çıktıRamazan'da hafta sonu sokak kısıtlaması 81 ilde uygulanacakRamazan'da hafta sonu sokak kısıtlaması 81 ilde uygulanacak
SIRADAKİ HABER