HaberlerSağlıkAile Hekimleri Derneği: Halk Covid-19 aşısı hakında yeterli bilgi sahibi değil

Aile Hekimleri Derneği: Halk Covid-19 aşısı hakında yeterli bilgi sahibi değil

​Aile Hekimleri Derneği, halkın yüzde 49'unun Coronavirus aşısı hakkında bilgi sahibi olmadığını belirtti.

Aile Hekimleri Derneği: Halk Covid-19 aşısı hakında yeterli bilgi sahibi değil

AHEF Genel Sekreteri Dr. Hüseyin Güntürkün, aşılama çalışmasıyla ilgili bin 599 aile hekimi ile gerçekleştirilen anket sonuçlarını açıkladı. Güntürkün, aile hekimlerinin yüzde 79,4’ü Covid-19 inaktif aşısının aşı merkezlerinde yapılmasının uygun olacağını söyledi.

Aile hekimleri yıl boyunca okul aşıları, grip aşıları ve zatürre aşıları da dahil olmak üzere 12 farklı aşıyı yapmakla yükümlü kılındığını hatırlatan Güntürkün, Covid-19 aşılarının da ASM’lerde yapılacağı kesinleşmemekle birlikte söylentisi ile dahi Türkiye genelindeki Aile Hekimlerinin stresi artıdığını belirtti.

Ankete katılan aile hekimlerinin yüzde 79,4’ü COVID19 inaktif aşısının aşı merkezlerinde yapılmasının uygun olacağını belirtti.

Yaklaşan COVID19 aşılama uygulaması nedeniyle sahada 1599 aile hekimi ile yapılan anket sonuçlarında, sağlık çalışanları birinci olarak bu aşılamanın, organize edilecek aşılama merkezlerinde yapılmasının daha uygun olacağını söyledi. ASM’ler, hastaneler, aşı araçları ve sağlıklı hayat merkezleri birbirine yaklaşan oranlarda önerildi. Aşının ne kadar tanındığına yönelik soruda aşılara karşı bilgilendirme eksikliği olduğu göze çarparken, Çin’de üretilen ile ilgili ciddi boyutta güvensizlik oluştuğu gözlendi. Aile Hekimlerinin yüzde 87’si ASM’lerin böyle büyük bir aşı yükünü normal hizmetlerinin yanında yürütmesinin mümkün olamayacağını belirtti.

1599 aile hekimi ile gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre aile hekimlerinin yüzde 79,4’ü Covid-19 inaktif aşısının aşı merkezlerinde yapılmasının uygun olacağını söyledi.

AHEF Genel Sekreteri Dr. Hüseyin Güntürkün "Aile hekimlerinin yüzde 79.4'ü aşının, aşı merkezlerinde yapılmasını gerektiğini savundu. Burada aşı merkezleri olarak okullar stadyumlar düşünebilir ama ayrıca spesifik aşı merkezleri de gündeme gelebilir. Ancak aile hekimlerimizin çoğu aile sağlığı merkezlerinde yeteri kadar imkân olmadığını düşünüyor." dedi.

Aile hekimleri hastaları ile aşı üzerine yaptıkları görüşmeleri ve aldıkları dönüşleri de değerlendirdi. Buna göre Covid-19 aşıları hakkında yeterli bilgiye sahip hastaların oranının yüzde 25,4, yeterli bilgiye sahip olmadığını belirtenlerin oranının ise yüzde 49,8 olduğu sonucu çıktı. Covid-19 aşısını kendisine ve sevdiklerine yaptırmayı düşünenlerin oranı yüzde 49,8 iken yaptırmak istemeyenlerin oranı ise yüzde 11,9 olarak ankete yansıdı.

Dr. Güntürkün, bu sonuçları, "sağlık profesyonelleri olarak bizlerin de hala Covid-19 aşıları konusunda temkinli ve itidalli olduğunu gösteriyor" şeklinde yorumladı.

İnaktif Covid-19 aşısının Çin’de üretilmesi nedeniyle halk arasında güvensizlik oluşturduğunu düşünenler anketin yüzde 82,5’ini oluşturuyor. Katılımcı aile hekimlerinin yüzde 86,7’si, mevcut haliyle, Aile Sağlığı Merkezlerinin COVID19 aşılama stok ve uygulama yükünü kaldıramayacağını düşünüyor.

AHEF Genel Sekreteri Dr. Hüseyin Güntürkün, "Son olarak Sağlık Bakanlığı tarafından ASM’lerin kullandığı sisteme tanımlanan aşı adetleri Aile Hekimlerinden büyük tepki toplamıştı. Bu tanımlamada, 13 gün içerisinde 400 aşı yapması gereken ASM’lerin olduğu görülmüş, eksik kadro ve mevcut iş yükü ile bunun mümkün olmadığı hali hazırda aile hekimlerince dile getirilmişti. Esnek çalışma koşullarından faydalanamayan Aile Hekimlerine, tüm bu iş yükü üzerine, bir de Covid-19 aşısı ve bunun takibi görevlerinin verilmesi beraberinde korkunç bir yük, yorgunluk ve tükenmişlik sendromu da getirecektir. Aile Hekimlerini ve ASM’lere gelen hastaları büyük bir risk altına sokmak olacaktır" dedi.

Sonuçların dikkat çekici olduğunu söyleyen Dr. Hüseyin Güntürkün, "Bu araştırmamızı Sağlık Bakanımız ile de paylaşmak isteriz. Konuyla ilgili kaygılarımızı da aktarmayı arzu ederiz. Birinci basamakta çalışanların seslerinin duyulması çok önemli" dedi.

İLGİLİ HABERLER

UNICEF 85 ülke için 170 milyon doz aşı tedarik edecekUNICEF 85 ülke için 170 milyon doz aşı tedarik edecek56 saatlik sokağa çıkma kısıtlaması bu akşam başlıyor56 saatlik sokağa çıkma kısıtlaması bu akşam başlıyorTürkiye'de son 24 saatte 73 can kaybı 9 bin 572 Coronavirus vakası tespit edildiTürkiye'de son 24 saatte 73 can kaybı 9 bin 572 Coronavirus vakası tespit edildiBakan Koca Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulunduBakan Koca Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulunduSiirt Valisinden normalleşme için "tedbirleri gevşetmeyelim" çağrısıSiirt Valisinden normalleşme için "tedbirleri gevşetmeyelim" çağrısı
SIRADAKİ HABER