HaberlerSağlık3 Mart "Dünya Kulak ve İşitme Sağlığı Günü" öncesinde DSÖ'den "işitme kaybı" uyarısı

3 Mart "Dünya Kulak ve İşitme Sağlığı Günü" öncesinde DSÖ'den "işitme kaybı" uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü, her yıl 3 Mart'ı işitme farkındalığına ve işitme kaybına dikkati çekmek için "Dünya Kulak ve İşitme Sağlığı Günü" olarak anıyor.

3 Mart "Dünya Kulak ve İşitme Sağlığı Günü" öncesinde DSÖ'den "işitme kaybı" uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 2050 yılına kadar 2 buçuk milyar insanın, ya da küresel nüfusun yaklaşık dörtte birinin farklı seviyelerde işitme kaybı sorunu yaşayacağı öngörüsünde bulundu.

Örgütten Dünya İşitme Sağlığı Günü öncesi yayımlanan raporda, "Önlem alınmadığı takdirde bu kişilerin en az 700 milyonunun, kulak ve işitme bakımına ve diğer rehabilitasyon hizmetlerine erişime ihtiyacı olacak," denildi.

Raporda, işitme kaybını önleme ve sorunu ele alma çabaları yer alıyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nün raporunda, küresel çapta 12-35 yaş arasındaki 1,1 milyar gencin eğlence ortamlarında gürültüye maruz kalma nedeniyle işitme kaybı riski altında olduğu öngörüsü de yer alıyor.

Raporda, teşhisin ardından yapılacak erken müdahalenin de en önemli nokta olduğunun altı çiziliyor.

İşitme sağlığı sorunuyla ilgili konuşan DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus da "Tedavi edilmeyen işitme kaybı, insanların iletişim kurma, ders çalışma ve geçimini sağlama yetenekleri üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olabilir." dedi.

İLGİLİ HABERLER

Malatya’da yapımı süren 300 yataklı devlet hastanesi 2022’de hizmete girecekMalatya’da yapımı süren 300 yataklı devlet hastanesi 2022’de hizmete girecekDoç. Dr. Araç: Sıvı ihtiyacının yeterince karşılanmaması böbreklerin iflasına neden olabilirDoç. Dr. Araç: Sıvı ihtiyacının yeterince karşılanmaması böbreklerin iflasına neden olabilirProf. Dr. Vural: Aşıya karşı tereddüdün nedeni bilgi kirliliğiProf. Dr. Vural: Aşıya karşı tereddüdün nedeni bilgi kirliliğiAyak sağlığına özen gösterenler yemeni ayakkabıları tercih ediyorAyak sağlığına özen gösterenler yemeni ayakkabıları tercih ediyorUygulanan Coronavirus aşı sayısı 36 milyonu geçtiUygulanan Coronavirus aşı sayısı 36 milyonu geçti
SIRADAKİ HABER