HaberlerSiyasetTBMM komisyonları rapor hazırlıyor fakat yaptırımı yok

TBMM komisyonları rapor hazırlıyor fakat yaptırımı yok

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nda, Meclis Komisyonlarının yaptırım gücünün olmaması tartışıldı. Komisyonların sorunlara ilişkin rapor hazırladığı ancak bunların bir yaptırımı olmadığına...

TBMM komisyonları rapor hazırlıyor fakat yaptırımı yok
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nda, Meclis Komisyonlarının yaptırım gücünün olmaması tartışıldı. Komisyonların sorunlara ilişkin rapor hazırladığı ancak bunların bir yaptırımı olmadığına dikkat çekildi. Kurumlardan evrak almada dirençle karşılaştıklarını belirten TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, " 'Görevi kötüye kullanma suçunuz var' diye hatırlatarak, 'şikayet etme hakkımız' var diyerek evrakları söke söke alıyoruz." dedi. Kanun ve iç tüzükte değişiklik yapılması gerektiğini dile getiren Üstün, konuya ilişkin bir teklif hazırlayacaklarını açıkladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu toplandı. Başkanlık sunuşlarının ardından Tokat T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumları Kampusü İnceleme Raporu ile Adana Ceyhan M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ile Açık Ceza İnfaz Kurumu Kampüsü İnceleme Raporu görüşüldü ve oylama ile raporlar kabul edildi. Van Milletvekili Kemal Aktaş, 16 Kasım itibariyle Hatay Antakya Cezaevi'nde siyasi tutukluların uygulamalar sebebiyle dönüşümlü açlık grevine başladığını söyledi.

Komisyon üyeleri, sorunlara ilişkin raporlar hazırlandığını ancak bunların bir yaptırımı olmadığını dile getirdi. Meclis Komisyonlarının yaptırımı olması için bir adım atılmasını istendi. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, bireysel dosyaları takip ettiklerini söyledi. Bu dosyaların 4 binden bin 700'e kadar düştüğünü belirten Üstün, "Bireysel dosyalarda YÖK ve valiliklerde dirençle karşılaşıyoruz. 'Görevi kötüye kullanma suçunuz var' diye hatırlatarak, 'şikayet etme hakkımız' var diyerek evrakları söke söke alıyoruz. Kanun ve iç tüzükte değişiklik yapılması lazım. Bizim önümüzdeki günlerde kendi göbeğimizi kendimiz kesmemiz lazım. Biz kendi teklifimizi hazırlayıp verelim." diye konuştu.

İncelemelerin yerinde yapılmasını istediklerini belirten Üstün, "Gündem yapıyoruz, karar alıyoruz, Meclis Başkanlığı, Adalet Bakanlığı, valilikleri haberdar ediyoruz. Bir sürü prosedür var. Sonra onay alıyoruz. Arkadaşlar toplantı var deyip gelmiyor, arkadaşlar birkaç kişi geliyor. Bu incelemelere katılalım. Sürekli iptaller bizi soğutuyor. Katkı ve ciddiyet istiyorum." ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptıGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptı​ Fatih Erbakan: "104 amiralin bildirisi milletin iradesine muhtıradır"​ Fatih Erbakan: "104 amiralin bildirisi milletin iradesine muhtıradır"
SIRADAKİ HABER