HaberlerSiyasetKürtçe eğitim veren okullar Meclis gündemine taşındı

Kürtçe eğitim veren okullar Meclis gündemine taşındı

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Zühal Topcu, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına soru önergesi verdi. Basından alınan bilgilere göre Kürtçe...

Kürtçe eğitim veren okullar Meclis gündemine taşındı
MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Zühal Topcu, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına soru önergesi verdi.

Basından alınan bilgilere göre Kürtçe eğitim-öğretime başlayan okulların açılış süreci ile ilgili olarak okulların ilk açıldıktan sonra devlet yetkilileri tarafından mühürlendiği, sonra mühürler kırılarak ders başı yapıldığını dile getiren Topcu, "Ardından tekrar mühürlenmiş ve son adımda da ders başı yapılarak okullar eğitim ve öğretime başlamıştır. Bu süreci takiben, bu olaylar ile ilgili olarak üç Bakan'dan basına farklı açıklamalar yansımıştır." dedi.

Kürtçe eğitim veren okullar ile ilgili Topcu, şu soruları yöneltti: "MEB tarafından yapılan açıklamalarda 'Kürtçe okul taleplerinin yasalara göre 1 EylüTü geçtiği için mümkün olamayacağı' belirtilmiştir. Açılan bu okullar 15 Eylül'de açılıp mühürlenmiş ve son olarak 7 Kasım'da tekrar açılmıştır. Bu okullar gerekli yerlerden açılış izni almışlar mıdır? Hangi izine göre açılmıştır?

Devlet okulu statüsünde mi, yoksa Özel okul statüsünde midir?

Bu okullarda derslere giren öğretmenlerin atamaları hangi kurum tarafından yapılmıştır?

Öğretmenlerin yeterlilik düzeyi nedir?

Öğretim Programları MEB yönetmeliğine uygun mudur? Uygunsa, bu uygunluğu nasıl sağlanmaktadır?

Bu okulların ön denetlemesi yapılmış mıdır?

Denetleme raporlarının sonuçları nelerdir?

İçişleri ve Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Kürtçe okullar ile ilgili bir başvuru olmadığı belirtilmiştir. Ancak bunun için başvuru yapıldığı iddia edilmektedir. Başvuru yapılmış mıdır? Başvuru yapıldıysa, neden reddedilmiştir?

Bu okulların açılması için Bakanlar Kurulu'ndan izin çıkmış mıdır?"

İLGİLİ HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptıGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptı​ Fatih Erbakan: "104 amiralin bildirisi milletin iradesine muhtıradır"​ Fatih Erbakan: "104 amiralin bildirisi milletin iradesine muhtıradır"
SIRADAKİ HABER