HaberlerSiyasetKaplan: AKP'nin bütün hukukçu milletvekillerini barolara şikâyet edeceğim

Kaplan: AKP'nin bütün hukukçu milletvekillerini barolara şikâyet edeceğim

HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Meclis'e getirilen 'avukatların dosyaları görememesi' kanun teklifini sert sözlerle eleştirdi. "Böyle bir kanun teklifi, bir meslekte, avukatlık mesleğinde bundan daha zül bir durum dünyada olamaz." ifadesini...

Kaplan: AKP'nin bütün hukukçu milletvekillerini barolara şikâyet edeceğim
HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Meclis'e getirilen 'avukatların dosyaları görememesi' kanun teklifini sert sözlerle eleştirdi. "Böyle bir kanun teklifi, bir meslekte, avukatlık mesleğinde bundan daha zül bir durum dünyada olamaz." ifadesini kullanan Kaplan, "Eğer bu madde geçerse, AK Parti'nin bütün hukukçu milletvekillerinin listesini çıkaracağım ve barolarına şikâyet edeceğim. Hayatımda hiçbir avukatı şikâyet etmedim 30 yıl boyunca ama avukatlık görevini, kutsal görevini sınırlamak için ellerini kaldırırlarsa, o barolara onların hakkında gereğini yapsınlar diye, avukatlık görevini bunlar sınırladı, kısıtladı diye isimlerinizi göndereceğim ve takipçisi olacağım." dedi.

'Makul şüphe ile arama' getiren, mal varlığına el koymayı kolaylaştıran ve Yargıtay ile Danıştay'ın yapısını değiştiren 52 maddelik Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Teklifin 37 maddesi, Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. Genel Kurul'da kabul edilen maddelere göre Yargıtay ve Danıştay üyeliği için geçen sene 20 yıla çıkarılan hakim ve savcılıkta geçen süre 17'ye düşürüldü. İdarî hakim ve savcıların hukuk fakültelerine sınavla girebilmesini öngören madde ise metinden çıkarıldı. HSYK genel sekreterinin Danıştay üyesi olabilmesi için de özel bir değişiklik yapıldı. AK Parti'nin verdiği önergenin kabul edilmesi ile yasaya HSYK genel sekreterinin de Danıştay üyesi olabileceğine dair ekleme yapıldı. Avukatlıktan hakim ve savcılığa geçiş için gerekli süre 5 yıldan 3 yıla indirildi.

HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, bu dosyada avukatların kutsal savunma hakkının sınırlandırılması değil, ortadan kaldırılması, görevini yapmaması, dosya evrakını incelememesi gibi bir hüküm olduğunu kaydetti. Bunun uluslararası sözleşmelere aykırı, AİHM kararlarına aykırı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı, Medeni Sözleşme'ye aykırı, Anayasa 90'a aykırı, 20 tane Anayasa maddesine aykırı olduğunu dile getiren Kaplan, şöyle devam etti: "AK Parti'nin değerli hukukçu milletvekillerine, avukat milletvekillerine bakın, şu cübbenize iyi bakın. Savunma ruhsatı aldığınız zaman staj bittiğinde, şu cübbeyi alırsınız, ruhsatı almadan önce yemin edersiniz. Size avukatların o ruhsatı alırken ettiği yemini hatırlatacağım: 'Hukuka, ahlaka, mesleğin onuruna ve kurallarına uygun davranacağıma namusum ve vicdanım üzerine ant içerim.' Tekrar edeyim isterseniz: 'Hukuka, ahlaka, mesleğin onuruna ve kurallarına uygun davranacağıma namusum ve vicdanım üzerine ant içerim.' İsterseniz Meclis'te olun, isterseniz özel yetkili mahkemede olun, isterseniz sokakta olun, nerede olursanız olun, siz bir avukat, bir hukukçu, savunmayı temsil eden birisi olarak, böyle bir yemini etmiş birisi olarak bunun gereğini yapmak zorundasınız. Bunun gereğini yapmıyorsanız ve Meclis'e sizin önergelerinizle, tekliflerinizle, imzalarınızla geliyorsa böyle bir kanun teklifi, bir meslekte, avukatlık mesleğinde bundan daha zül bir durum dünyada olamaz arkadaşlar, açık söylüyorum. Ve buradan yine açık söylüyorum, eğer bu madde geçerse, AK Parti'nin bütün hukukçu milletvekillerinin listesini çıkaracağım ve barolarına şikâyet edeceğim. Hayatımda hiçbir avukatı şikâyet etmedim 30 yıl boyunca ama avukatlık görevini, kutsal görevini sınırlamak için ellerini kaldırırlarsa, o barolara onların hakkında gereğini yapsınlar diye, avukatlık görevini bunlar sınırladı, kısıtladı diye isimlerinizi göndereceğim ve takipçisi olacağım; İstanbul Barosu'nda, Konya Barosu'nda, Çankırı Barosu'nda, İzmir Barosu'nda, hepsinde. Ben açık konuşuyorum; sizi reklam edeceğim, afişleyeceğim;, afiş afiş asacağım; afişlere asacağım, resimlerinizi basacağım 'İşte bu hukukçular bu yemini ettiler, Meclis'e bu kanunu getirdiler, bunu yaptılar.' diye. Barolara diyeceğim ki 'Ey barolar, ey Barolar Birliği, bu avukatlar bunu yaptı.' "

İLGİLİ HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptıGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptı​ Fatih Erbakan: "104 amiralin bildirisi milletin iradesine muhtıradır"​ Fatih Erbakan: "104 amiralin bildirisi milletin iradesine muhtıradır"
SIRADAKİ HABER