HaberlerSiyasetHerkesin gözü o kontenjanda

Herkesin gözü o kontenjanda

Mersin'de kontenjan adayı kalp spazmı geçirip adaylıktan çekildi. Oluşan bir adaylık boşluk, listeye giremeyen yaklaşık 420 aday adayı için yeni bir umut oldu.

Herkesin gözü o kontenjanda
Partiler, 7 Haziran’da seçime girecek aday listelerini oluşturup 7 Nisan günü Yüksek Seçim Kurulu’na sundu. Adaylarla ilgili eksikleri tamamlamaları için verilen süre de yarın doluyor. 55 seçim çevresinde adayları ön seçimle belirleyen CHP ’de 36 aday ise kontenjanla belirlendi. Kontenjan adayları da CHP Parti Meclisi’nde onaylandı. CHP bugün ise Kartal’da düzenleyeceği ‘Milletçe Alkışlıyoruz’ temalı miting ile seçim startını veriyor. 

CHP yönetimi eğilim yoklaması ile adaylarını belirlediği Mersin’de 1 ve 4. sıraları kontenjan adaylarına ayırmıştı. Eğilim yoklaması sonrası Mersin’de tek kontenjan kullanılmasına karar verildi. 1. sıra kontenjanı iptal edildi. Parti Meclisi’nde 4. sıra kontenjanı için ise iş adamı Mustafa Baysan’ın aday gösterilmesine kara verildi. Böylece Hüseyin Çamak, Durmuş Fikri Sağlar, Aytuğ Atıcı, Mustafa Baysan, Serdal Kuyucuoğlu, Sibel Gazi Tabel, Ebru Çalışkan, Seyit Özananar, Ali Koç, Nevin Zaimoğlu, Celal Çelik’ten oluşan aday listesi YSK’ya bildirildi.

KONTENJAN ADAYI KALP SPAZMI GEÇİRDİ

Mersin'de kontenjan adayı yapılan iş adamı Mustafa Baysan sağlık sorunları nedeniyle adaylıktan çekildi. CHP Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, Baysan'ın kalp spazmı nedeniyle tedavi altına alındığını söyledi. Genel Merkez'in kontenjan adayı olarak belirlediği Baysan'ın adaylıktan çekildiğini Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) ve partiye ilettiğini belirten Özyiğit, "Sayın Baysan, doktorunun tavsiyesi üzerine adaylıktan çekildi. Kendisine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Yerine yeni bir atama yapılacak, biz de bu konuyla ilgili Genel Merkezimize görüşlerimizi ileteceğiz" diye açıklama yaptı.

ADAY ADAYLARININ GÖZÜ O KONTENJANDA

Mersin’de bir adaylık boşluk oluşunca kontenjan için başvuran ve listeye giremeyen yaklaşık 420 aday adayı gözünü bu kontenjana çevirdi. Kontenjan adayının kim olacağına CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu karar verecek. CHP’de yaklaşık 200 kontenjan adayı kent belirtmeden başvuru yapmıştı. Mersin’deki bir kişilik kontenjan için İstanbul milletvekili Umut Oran, Ali Özgündüz, İzmir Milletvekili Rıza Türmen gibi çok sayıda aday adayının ismi geçiyor. Mersin İl Başkanlığının kentten bir aday gösterilmesi talebinin olduğu dile getiriliyor. Parti kulislerinde CHP liderinin seçilebilecek sırada kadın aday bulunmayan Mersin’e kontenjandan bir kadın aday gösterebileceği de dile getiriliyor. CHP’nin kontenjan adayını ismini bugün YSK’ya bildirmesi gerekiyor.

İLGİLİ HABERLER

Saadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıSaadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptıGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptı
SIRADAKİ HABER