HaberlerSiyasetCHP'li Ören, Bakan Elvan'a Sabuncubeli Tüneli'ni sordu

CHP'li Ören, Bakan Elvan'a Sabuncubeli Tüneli'ni sordu

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’a, 2013 Eylül ayında açılacağı bildirilen Sabuncubeli Tüneli inşaatının neden durduğunu sordu.Ege Bölgesi'ni İstanbul ve Marmara Bölgesi'ne bağlayan...

CHP'li Ören, Bakan Elvan'a Sabuncubeli Tüneli'ni sordu
CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’a, 2013 Eylül ayında açılacağı bildirilen Sabuncubeli Tüneli inşaatının neden durduğunu sordu.

Ege Bölgesi'ni İstanbul ve Marmara Bölgesi'ne bağlayan en önemli yol olan İzmir-Manisa karayolunda yapılan tünelin inşaatının durduğuna ilişkin haberlerin basında yer aldığını dile getiren Ören, “2011’de büyük bir temel atma töreni ile inşaatına başlanan tünelin iki yıl içerisinde bitirileceği sözü verilmiş ve Eylül 2013’te tamamlanarak araç trafiğine açılacağı açıklanmıştır ancak işi alan firmanın uzun süre işe başlamaması, inşaatın sık sık durması tünel inşaatlarının yarım kalacağı kuşkusu doğurmuştur. Yapılan ihale ve sözleşmeye rağmen Sabuncubeli projesinde iki defa tadilat yapılmış, uzunluğu 2 bin 800 metreden 4 bin 70 metreye, sonradan da 6 bin 480 metreye çıkarılmıştır. Tüneli yap-işlet-devret modeli ile yapacak olan firma, 11 yıl 11 ay 11 gün süreyle işletme hakkına sahip olacakken proje değişikliğiyle bu süre uzatılmıştır. Hükümetiniz döneminde kamu projeleri önce küçük tutulup ihaleler ve sözleşmeler buna göre yapıldıktan sonra proje değişiklikleriyle işler büyütülerek, haksız yere firmalara para aktarıldığı iddia edilmektedir.” dedi. Milletvekili Ören, basında çıkan haberlerde ihaleyi alan firmanın ödeme güçlüğü çektiği ve işi alt taşeron olarak başka bir firmaya devrettiği, bu firmanın da ödeme yapmadığı için işçilerinin para alamadığı, bunun üzerine yüzde 90'ının işi bıraktığının da iddia edildiğini söyledi. Ören, “Böyle giderse Manisa için büyük önem arz eden Sabuncubeli Tüneli’nin bitirilerek araç trafiğine açılmasının mümkün olmadığı, vatandaşlar tarafından sık sık dile getirilmektedir.” diye konuştu.

CHP Milletvekili Ören, Bakan Elvan’a şunları sordu: “Bunlara göre Sabuncubeli Tüneli inşaatı neden durmuştur? İşin durdurulması kararı, Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir? Yapılan ihale ve sözleşmeye aykırı olarak işi durduran firma hakkında idari ve cezai yaptırım uyguladınız mı? Tünel uzunluğunun artması nedeniyle oluşan artış için işi yapan firmaya fazladan herhangi bir ödeme yapılacak mıdır veya işletim süresinin arttırılması imtiyazı verilecek midir? İş başladıktan sonra projenin büyütülmesi ve ihalesiz olarak firmaya ek ödeme yapılarak veya işletim süresi uzatılarak imtiyaz verilmesinin, ihaleye fesat karıştırmak olduğu iddiaları doğru mudur? Tünelin bitirileceği tarih olan Eylül 2013 tarihinin üzerinden bir yıl geçtiği halde inşaat bitirilmemiştir. Bu durumda ihale iptal edilecek midir? İşin bitirilmemesi nedeniyle devletin uğradığı kamu zararı ne kadardır? Yarım kalan bu projede, inşaat işlerine ne zaman devam edilecektir? Sabuncubeli Tüneli'nin bitirilerek araç trafiğine açılacağı kesin tarih nedir?”

İLGİLİ HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptıGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptı​ Fatih Erbakan: "104 amiralin bildirisi milletin iradesine muhtıradır"​ Fatih Erbakan: "104 amiralin bildirisi milletin iradesine muhtıradır"
SIRADAKİ HABER