HaberlerSiyaset'BAĞKUR'lular kredi çekerek emekli olabilecek'

'BAĞKUR'lular kredi çekerek emekli olabilecek'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Halk Bankası ile bugün imzalanacak bir protokolle BAĞKUR'luların artık kredi çekerek emekli olabileceklerini söyledi. "Emeklilik imkanı var, fakat borçları prim borçlarını ödeyemediği...

'BAĞKUR'lular kredi çekerek emekli olabilecek'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Halk Bankası ile bugün imzalanacak bir protokolle BAĞKUR'luların artık kredi çekerek emekli olabileceklerini söyledi.

"Emeklilik imkanı var, fakat borçları prim borçlarını ödeyemediği için emeklilik hakkını kazanamayan BAĞKUR’lu kardeşlerimize inşallah Halk Bankamız 0,97 aylık faizle ve 36 ay vadeli olacak bir kredi vermek suretiyle BAĞKUR’lu bu borçlarını ödeme imkanı yakalayacak ve emeklilik hakkını kazandığı gibi de sosyal haklardan hemen anında istifade etmeye başlayacak." dedi. Bu yapılandırma kredisinden istifade edeceklerin sayısının 279 bin 422 BAĞKUR’lu olduğunu belirten Erdoğan, "Şu anda hükümetimizin bu noktada atacağı adımlar yapılandırmaya konu miktar 3.6 milyar Türk Lirası." diye ekledi. Kredi çekenlerin de ödemeye 3 ay sonra başlayacaklarını belirtti.

ÇÖZÜM SÜRECİ ESNAFI UMUTLANDIRDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'da ATO Congresium'da gerçekleştirilen 4. Esnaf ve Sanatkârlar Şurası'nda konuştu. Konuşmasında çözüm sürecine de değinen Erdoğan, "Çözüm sürecine gelince, esnaf ve sanatkarımız gerçekten çok kritik, çok hayati bir yerde duruyor. Teröre en fazla bedel ödeyen kesimlerin arasında esnaf ve sanatkarlarımız da bulunuyor. Batı’da Kuzey’de ve güneyde terörün ekonomi üzerindeki olumsuz etkisine bedel ödenirken, Doğu’da ve güneydoğuda buna ek olarak haraç nedeniyle kepenk kapatma nedeniyle yoksulluk göç nedeniyle teröre bedeller ödendi. Hala ödeniyor. Çözüm süreci anne babaları umutlandırdığı kadar bölgedeki esnafımızı da umutlandırdı. Fakat dükkanları yakılıp yıkılan nice esnafımız var. Ben biliyorum ki hükümetimiz onlar üzerinde hassasiyetle duruyor ve onlara gerekli desteği veriyor." dedi.

Son bir buçuk yıldır tüm sabotaj girişimlerine rağmen muhafaza edilen çözüm sürecinin esnafın da huzur ve güven ortamını teneffüs etmesini sağladığını savunan Erdoğan, "6-7 Ekim olayları maalesef adete yeni bir kışkırtma tahrik olarak karşımıza çıktı. Bütün bunlara rağmen bunu bu şekilde muhafaza edecek olan yine esnaf ve sanatkarımız olacaktır. Şahsen şunu çok iyi biliyorum. Esnaf ve sanatkar arasında Türk, Kürt, Arap gibi ayrımlar yoktur, çünkü esnaf sanatkar ahidir, kardeştir. Ahilik hukukunu, ahlakını muhafaza ederek terörün oyunun bozacağınıza da gönülden inanıyorum." diye konuştu.

'ŞIMARIKLIĞA, BAŞI BOZUKLUĞA TAHAMMÜLÜMÜZ OLMAZ'

Esnaflara çözüm süreci konusunda söylentilere, dedikodulara, şehir efsanelerine asla itibar etmemeleri çağrısı yapan Erdoğan, şöyle devam etti: "Bu işin çerçevesi, sınırları bellidir. Bu bir pazarlık süreci değildir, bu bir taviz süreci, bir alma verme süreci asla değildir. Her zaman söyledik. Silahlar bir kenara konulacak, ne mesele varsa konuşarak, uzlaşarak siyaset zemininde çözüme kavuşacak. Bunun dışında hiçbir yola, yönteme Türkiye Cumhuriyeti asla fırsat vermez, zemin vermez, imkan da vermez. Ne terör tehdidi ne sokakları karıştırma tehdidi ne de işlenen barbarca cinayetler Türkiye’nin istikamet çizgisini zedeleyemez. Şu anda hazırlanmakta olan yargı paketi ve güvenlik paketi bunlar uygulamaya girdikten sonra bu durum çok daha farklı güvence altına alınacaktır. Biz birilerini memnun etmek için değil tatmin etmek için değil 77 milyonun barışını, huzurunu, kardeşliğini sağlamak için bu yola çıktık. Şımarıklığa, başı bozukluğa da bizim tahammülümüz olmaz. Kobani bahanesiyle sokağa çıktılar. Üstelik de hemen tamamı Kürt olmak üzere 50'ye yakın kardeşimizi barbarca vahşice katlettiler. İçinde hemen hiç sivil bulunmayan bir kasaba için 200 bin insan zaten bizim ülkemize gelmiş, orada 2 bin savaşçı var, sokakları ateşe verenler şu anda Halep gibi büyük bir şehrin karşı karşıya kaldığı tehlikeyi gündeme getiriyorlar mı? Ekonomi orada, tarih orada, kültür orada, medeniyet orada, hiç gündeme getiriyorlar mı? Niye? Halep’teki insan değil mi? Can değil mi? Cevabı belli, üst akıl Halep’i önemsemiyorsa taşeron akıl da önemsemiyor. Bunlar taşeron. Esed barbarlığı altında 300 bin insanın katline seyirci kaldılar, hatta Esed'in barbarlığına destek verdiler, şimdi de Kobani üzerinden güya vicdan şovu yapmaya çalışıyorlar. Herkes bilsin; biz, bizim meselemizi üst akılla ya da üst aklın taşeronlarıyla değil milletimizle beraber çözüyoruz. Bu çözümde yer almak isteyene, her kim olursa olsun katkı sunmak isteyene süreçte yer vardır. Ama üst aklın esaretinde farklı niyetlerin içine girenlere sabotaj terör ve tehdit peşinde koşanlara da önce millet ardından devlete gereken cevabı verir. Şımarıklığa özellikle de başı bozukluğa, fırsatçılığa, sonu gelmeyen yersiz tutarsız isteklere milletimizin tahammülü yoktur. Biz bu meseleyi milletimizle birlikte çözüyoruz, çözeceğiz."

Erdoğan, konuşmasının sonunda da BAĞKUR'luların emekli olmak için kredi çekebilecekleri yeni bir düzenlemeyi açıkladı: "Önemli bir müjdeyi paylaşmak istiyorum. O da şudur: SGK bugün öğleden sonra inşallah Halk Bankası'yla bir protokol imzalayacak. Ve bununla emeklilik imkanı var, fakat borçları prim borçlarını ödeyemediği için emeklilik hakkını kazanamayan BAĞKUR’lu kardeşlerimize inşallah Halk Bankamız 0,97 aylık faizle ve 36 ay vadeli olacak bir kredi vermek suretiyle BAĞKUR’lu bu borçlarını ödeme imkanı yakalayacak ve emeklilik hakkını kazandığı gibi de sosyal haklardan hemen anında istifade etmeye başlayacak. Bu yapılandırma kredisinden istifade edeceklerin sayısı 279 bin 422 BAĞKUR’lu. Şu anda hükümetimizin bu noktada atacağı adımlar yapılandırmaya konu miktar 3.6 milyar Türk Lirası. Tüm BAĞKUR’lu kardeşlerime Halk Bankamızın SGK ile yapacağı bu protokolle birlikte şu anda gerçekten güzel bir imkan hazırlanıyor. Bu imkanın tüm esnafımıza, tabi kredi borcunu kredi çektiği tarihten üç ay sonra ödemeye başlayacak, bir de böyle bir imkan geliyor. Ve böylece artık BAĞKUR'lu emekli olma noktasındaki bu sıkıntısını da aşmış olacak."

İLGİLİ HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptıGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptı​ Fatih Erbakan: "104 amiralin bildirisi milletin iradesine muhtıradır"​ Fatih Erbakan: "104 amiralin bildirisi milletin iradesine muhtıradır"
SIRADAKİ HABER