HaberlerMedyaHalktan asgari ücret tepkisi: "İnsan onuruna aykırı ve utanç verici"

Halktan asgari ücret tepkisi: "İnsan onuruna aykırı ve utanç verici"

Hükümetin 2021 yılı için asgari ücreti 500 TL’lik artışla net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlemesine tepki gösteren vatandaşlar, yüksek enflasyon ve zamlar karşısında yeni rakamın insan onuruna yakışmadığını ifade ettiler.

Halktan asgari ücret tepkisi: "İnsan onuruna aykırı ve utanç verici"

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, oy çokluğuyla 2021 yılı için yeni asgari ücreti brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirledi.

Asgari ücrete yapılan zam oranını İLKHA muhabirine değerlendiren Şırnaklılar, belirlenen ücretin yetersiz olduğunu, insan onuruna yakışmadığını söylediler.

Asgari ücretin zam ve enflasyon karşısında insan onuruna yakışmayacak şekilde arttırıldığını belirten Nihat Aşut, asgari ücretlilerin vergilerden muaf tutulması gerektiğini söyledi.

"Devlet işçileri vergiden muaf tutmalı"

Asgari ücreti 2 bin 825 TL olması ve sonuna 90 kuruş eklenmesinin utanç verici olduğunu vurgulayan Aşut, "Şu an 2 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 600 TL. Hesapladığımızda her hanede açlık sınırı 3 bin liranın üzerinde oluyor. İnsan onuruna yakışmayan bir ücret. Devlet, 'askeri ücreti hesaplarken enflasyona karşı işçiyi ezdirmedik' diyor. Şu an bakıldığında kasım ayı enflasyon oranı yüzde 14'te kuru bakliyatta enflasyon yüzde 50’ye çıkmış. Emekçi insan nasıl geçinecek? Gerçekten hayret verici. Bence bu ülkede olması gereken minimum asgari ücret 3 bin 500 TL olmalı. Madem devlet büyüklerimiz 2 bin 825 TL gibi ücret işçisine reva gördü, en azından işçileri vergiden muaf tutsunlar. İşçinin cebine ekstradan 375 lira girer. Bu yüzden devlet büyüklerimizin işçileri vergiden muaf tutmalıdır." dedi.

"Yetkililerin yoksullardan, fakirlerden, evsizlerden, işsizlerden haberi yok galiba"

Paranın kıymetinin kalmadığını ifade eden Kerem Göktaş ise, "100 TL ile ne erzak alınıyor ne de giyim eşyası. Asgari ücret 2 bin 825 TL olarak belirlediler. Acaba bu işçiye yeter mi? Asgari ücreti belirleyenler işçinin durumuna düşmedikleri müddetçe işçileri anlamazlar. Yetkililerin yoksullardan, fakirlerden, evsizlerden, işsizlerden haberi yok galiba." diye konuştu.

"Bu para ile hiçbir şekilde geçinilemez"

"Asgari ücretin 3 bin 500 olması gerekiyordu" diyen Cüneyt Şimşek de, "Türkiye’de asgari ücretle geçinenleri sayısı yüzde 50’ye yakın. Avrupa ülkelerinin sonuncusu Türkiye’dir bu konuda. Açlık sınırına yakın bir ücret. 2 bin 825 TL ile halk nasıl geçinebilir? Hiçbir şekilde halk böyle geçinemez" şeklinde konuştu. (İLKHA)

İLGİLİ HABERLER

Avukat Sönmez: Uluslararası kamuoyu Mısır'da hukuka aykırı alınan idam kararlarına dur demelidirAvukat Sönmez: Uluslararası kamuoyu Mısır'da hukuka aykırı alınan idam kararlarına dur demelidirÇiftçi umudunu mısıra bağladıÇiftçi umudunu mısıra bağladıUyuşturucu ile mücadele bir gün değil yılın 365 günü devam etmeliUyuşturucu ile mücadele bir gün değil yılın 365 günü devam etmeliİstanbullular kısıtlamaların kaldırılması kararı ve devam eden aşı sürecini değerlendirdiİstanbullular kısıtlamaların kaldırılması kararı ve devam eden aşı sürecini değerlendirdiTarihçi Çelik: Sömürgeciliğin devamını isteyen güçler Mursi’ye tahammül edemedilerTarihçi Çelik: Sömürgeciliğin devamını isteyen güçler Mursi’ye tahammül edemediler
SIRADAKİ HABER