HaberlerKültür SanatTuz Hanı restorasyon çalışmalarında sona gelindi

Tuz Hanı restorasyon çalışmalarında sona gelindi

​Adıyaman'da Osmanlı döneminde inşa edilerek günümüze kadar ulaşan 200 yıllık Tarihi Tuz Hanı'nda restorasyon çalışmalarında sona yaklaşıldı.

Tuz Hanı restorasyon çalışmalarında sona gelindi

İl Özel İdaresi tarafından projelendirilerek restorasyon çalışmalarında sona gelinen Tarihi Tuz Hanı, taş mimarisi, kapıları ve tavan ve duvarlarındaki ahşap süslemeleri ile turizme kazandırılıyor.

Restorasyon çalışmalarında sona gelinen ve bu sezon misafirlerini ağırlamaya hazırlanan Tarihi Tuz Hanı önümüzdeki aylarda hizmete sunulmasıyla birlikte şehir merkezinde bir cazibe merkezi oluşturulması hedefleniyor.

Vali Mahmut Çuhadar, İl Özel İdare Genel Sekreteri Sami Işık’la birlikte tarihi Tuz Hanında incelemelerde bulunarak devam eden çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi aldı.

Taş mimarisi, kapıları ve duvarlarındaki ahşap süsleme ile modern bir şekilde restore edilen Tarihi Tuz Hanının önümüzdeki aylarda hizmete sunularak yerli ve yabancı ziyaretçileri ağırlayacağını söyleyen Vali Mahmut Çuhadar “Tarihi han yapılan çalışmalarla görülmeye değer bir mekân haline geliyor. Adıyaman’ın tarihi mirasında önemli bir yer tutan Tarihi Tuz Hanının bitirilmesi ile birlikte tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaparak çeşitli uygarlıkların izlerini taşıyan kadim kent Adıyaman’da yerli ve yabancı turistlerin gezebilecekleri, konaklayabilecekleri ve alışveriş yapabilecekleri bir mekân oluşturulmuş olacak. Bu önemli eserin Adıyaman’ımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Diyadin Kanyonu Nitelikli Doğal Sit Alanı listesine eklendiDiyadin Kanyonu Nitelikli Doğal Sit Alanı listesine eklendiMersin'deki tarihi yerler kısıtlaması sonrası ziyaretçilerini bekliyorMersin'deki tarihi yerler kısıtlaması sonrası ziyaretçilerini bekliyorTuz Hanı restorasyon çalışmalarında sona gelindiTuz Hanı restorasyon çalışmalarında sona gelindiHazreti Hatice konulu kompozisyon yarışması ödül töreni düzenlendiHazreti Hatice konulu kompozisyon yarışması ödül töreni düzenlendiİshak Paşa Sarayı'ndaki sisli görüntü büyülediİshak Paşa Sarayı'ndaki sisli görüntü büyüledi
SIRADAKİ HABER