HaberlerKültür SanatSümer Tilmaç:Yeşilçam'ın ayakta olan duayenlerinin kıymetini iyi bilelim

Sümer Tilmaç:Yeşilçam'ın ayakta olan duayenlerinin kıymetini iyi bilelim

Tiyatro ve sinema oyuncusu Sümer Tilmaç, Nejat Uygur, Tuncel Kurtiz, Adile Naşit, Kemal Sunal ve İhsan Yüce gibi değerlerin kolay yetişmediğini söyledi. Son zamanlarda Türk tiyatrosunun ve Yeşilçam'ın emektar oyuncularını birbir kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadığını belirten usta oyuncu Tilmaç, bugüne kadar 222 Tük filminde rol ve 50'nin üzerinde tiyatro oyununda sahne aldığını kaydetti. Antalya

Sümer Tilmaç:Yeşilçam'ın ayakta olan duayenlerinin kıymetini iyi bilelim
Tiyatro ve sinema oyuncusu Sümer Tilmaç, Nejat Uygur, Tuncel Kurtiz, Adile Naşit, Kemal Sunal ve İhsan Yüce gibi değerlerin kolay yetişmediğini söyledi. Son zamanlarda Türk tiyatrosunun ve Yeşilçam'ın emektar oyuncularını birbir kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadığını belirten usta oyuncu Tilmaç, bugüne kadar 222 Tük filminde rol ve 50'nin üzerinde tiyatro oyununda sahne aldığını kaydetti.
Antalya Taşağıl'da bir arkadaşını ziyaret eden Tilmaç, Adile Naşit, Selim Naşit, Sadri Alışık, Kemal Sunal, Yılmaz Güney, Kadir Savun, Erol Taş, Ayhan Işık, Tuncel Kurtiz, Aliye Rona, İhsan Yüce, Metin Serezli, Sami Hazinses, Şükran Güngör ve Suna Pekuysal gibi sanatçıların hiç zaman unutulmaması gerektiğini ve yeni kuşak oyuncuların model alması gerektiğini söyledi.
Yeşilçam'ın emektar oyuncularının çevirdiği filmlerin bugün sürekli izlenilmesine karşı bir bıkkınlığın olmamasının en önemli sebebinin 'samimiyet', 'işine delicesine bağlılık' ve 'maddiyatı ikinci planda tutma' olduğunu belirten Tilmaç, buna en güzel örneğin Kemal Sunal filmlerinin tekrar tekrar gösterilmesine karşı Anadolu insanının hiç bir bıkkınlık göstermeden 'tebessümle' izlemesini gösterdi.
Kendisinin tiyatro ve sinemaya ayak basmasında teşvik edenin Münir Özkul olduğunu belirten Tilmaç, her zaman hocasına vefa ve minnet borçlu olduğunu söyledi.
Tilmaç, "Türk tiyatrosu ve Yeşilçam çok büyük oyuncular çıkardı. Yeni nesil oyuncular Yeşilçam'ın usta oyuncularından alacağı en güzel nasihat samimiyetleri olmalı. Türk sineması samimi insanların samimiyetleri üzerine kuruludur. Zor şartlarda çekilen filmlerin temelinde hep samimiyet ve özveri vardır. Onun için hayatta olan Yeşilçam'ın duayenlerin kıymetini iyi bilelim. Onların hepsi Yeşilçam'ın ulu çınarları, sürgün vermeleri için kıymetleri çok bilinmeli. Bir Yılmaz Güneyler, bir Kemal Sunallar, bir Hulusi Kentmenler, bir İhsan Yüceler, bir Tuncel Kurtizler ve Adile Naşitler kolay yetişmiyor. " ifadesini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

​"Medya Mevlid Buluşmaları" etkinliklerinin finali Diyarbakır'da gerçekleştirildi​"Medya Mevlid Buluşmaları" etkinliklerinin finali Diyarbakır'da gerçekleştirildiOsmanlı giysileri ve takıları "Kalbe Dokunan İlmek" sergisiyle vatandaşlarla buluştuOsmanlı giysileri ve takıları "Kalbe Dokunan İlmek" sergisiyle vatandaşlarla buluştuMardin “UNESCO Yaratıcı Şehirler” ağına başvurmaya hazırlanıyorMardin “UNESCO Yaratıcı Şehirler” ağına başvurmaya hazırlanıyorÖdüllü "Eğitimden Bir Kare" fotoğraf yarışması başladıÖdüllü "Eğitimden Bir Kare" fotoğraf yarışması başladıAhşap oymacılığı sanatını devam ettirmek için destek bekliyorAhşap oymacılığı sanatını devam ettirmek için destek bekliyor
SIRADAKİ HABER