HaberlerKültür SanatSinema dünyasının ünlülerinden Suriyeli mültecilere ziyaret

Sinema dünyasının ünlülerinden Suriyeli mültecilere ziyaret

Malatya Uluslar arası Film Festivali’nde onur ödülü verilen usta oyuncu İzzet Günay ve yönetmen Ünal Küpeli, ülkelerindeki iç karışıklık nedeniyle Türkiye’ye sığınan Suriyelileri ziyaret etti.Bu yıl 5’incisi düzenlenen Malatya Uluslararası...

Sinema dünyasının ünlülerinden Suriyeli mültecilere ziyaret
Malatya Uluslar arası Film Festivali’nde onur ödülü verilen usta oyuncu İzzet Günay ve yönetmen Ünal Küpeli, ülkelerindeki iç karışıklık nedeniyle Türkiye’ye sığınan Suriyelileri ziyaret etti.

Bu yıl 5’incisi düzenlenen Malatya Uluslararası Film Festivali’nde Suriyeli misafirler de unutulmadı. Malatya Valisi Süleyman Kamçı, festival onur ödülü verilen İzzet Günay ve Ünal Küpeli, Suriyeli sığınmacıların kaldığı Beydağı Konaklama Merkezi'ni ziyaret etti. Vali Kamçı ile Günay ve Küpeli konteyner kentte çocuklar için gösterilen ‘Amazon’ filmini birlikte izledi. Gösterimin ardından Vali Süleyman Kamçı ve İzzet Günay, annelerini savaşta kaybetmiş ve babaları da iç savaşta olan, nineleri tarafından bakılan dört minik kardeşin yaşadığı eve ziyarete gitti.
Vali Kamçı ve İzzet Günay, dün top oynarken kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden 14 yaşındaki Abdülaziz Osman’ın ailesinin de konteyner kentteki evlerine giderek taziyelerini sundu.

“KORKTUĞUMUZ İÇİN BURAYA GELDİK”

Kampta yaşayan 13 yaşındaki Hasan da sinema gösterimi ile ilgili olarak çok mutlu olduklarını dile getirirdi. Normal zamanda ancak izinli olarak çarşıya gidip alış verişlerini yapabildiklerini söyleyen Hasan, “Burada sinema var, bu çok güzel; ama Suriye’yi de özlüyorum, orada akrabalarım var. Ama bomba da vardı, çok korktuğumuz için buraya geldik. Türkiye’ye çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Festival kapsamında bugün de Ulusal Uzun Metraj Yarışma kategorisindeki 'Gittiler: Sair ve Meçhul' ve 'Beni Sen Anlat' filmleri jüri karşısına çıktı.

Zorla göç ettirilen Süryanileri anlatan ‘Gittiler: Sair ve Meçhul’ filminin gösteriminin ardından gerçekleşen söyleşiye filmin yönetmeni-yapımcısı ve aynı zamanda senaristi olan Kenan Korkmaz ve yürütücü yapımcı Pınar Fidan katıldı. Süryanilerin Türkiye’de çok yoğun bir biçimde yaşamalarına karşın onlara ait bir tiyatroya, sinema filmine rastlamanın çok güç olduğunu belirten Korkmaz, Süryani kültürünü aktarmak, tanıtmak ve aidiyetsizlik hislerini anlatmak istediği için bu filmi çektiğini söyledi.

12 Eylül 1980 döneminde yaşayan bir ailenin dramını konu alan ‘Beni Sen Anlat’ filminin ardından gerçekleşen söyleşiye ise filmin yönetmeni Mahur Özmen, sanat yönetmeni Gülşah Güneş ve filmin müziğini yapan Ozan Türkyılmaz ile Serdar Kavak katıldı. Özmen, filmde örgüt ya da başka mücadeleleri anlatmadığını vurguladı ve şöyle dedi: “Aydınlık günler için çalışan bir babayı anlattım. Bahar bu evde doğmuş olsaydı hayatının çok farklı olabileceğini anlatmak istedim.”

Yarışma heyecanı 27 Kasım akşamı düzenlenecek ödül törenine kadar devam edecek.

İLGİLİ HABERLER

​"Medya Mevlid Buluşmaları" etkinliklerinin finali Diyarbakır'da gerçekleştirildi​"Medya Mevlid Buluşmaları" etkinliklerinin finali Diyarbakır'da gerçekleştirildiOsmanlı giysileri ve takıları "Kalbe Dokunan İlmek" sergisiyle vatandaşlarla buluştuOsmanlı giysileri ve takıları "Kalbe Dokunan İlmek" sergisiyle vatandaşlarla buluştuMardin “UNESCO Yaratıcı Şehirler” ağına başvurmaya hazırlanıyorMardin “UNESCO Yaratıcı Şehirler” ağına başvurmaya hazırlanıyorÖdüllü "Eğitimden Bir Kare" fotoğraf yarışması başladıÖdüllü "Eğitimden Bir Kare" fotoğraf yarışması başladıAhşap oymacılığı sanatını devam ettirmek için destek bekliyorAhşap oymacılığı sanatını devam ettirmek için destek bekliyor
SIRADAKİ HABER