HaberlerKültür SanatOn günde yazdığı “Vav” harfli tablonun gelirini eğitime bağışlayacak

On günde yazdığı “Vav” harfli tablonun gelirini eğitime bağışlayacak

Kayserili hat sanatçısı Bekir Güngör, 10 günlük uğraşıyla yazdığı hat tablosunu satışa çıkardı. Güngör, tablonun gelirini eğitim bursu olarak bağışlayacak.

On günde yazdığı “Vav” harfli tablonun gelirini eğitime bağışlayacak
Kayserili hat sanatçısı Bekir Güngör, 10 günlük uğraşıyla yazdığı hat tablosunu satışa çıkardı. Güngör, tablonun gelirini eğitim bursu olarak bağışlayacak.

Gördüğü bir rüya üzerine “Vav” harfini 70x80 ebadındaki özel bir kağıda yazmaya karar verdiğini belirten hat sanatçısı Bekir Güngör, şu bilgileri verdi: “Vav harfi, anne karnındaki bir insan sureti ya da secdeye varmış, acizlik makamında bir kul siluetidir. Çileyle yoğrulmuş bir kulun edeple eğilişi, alnını seccadeye sabitleyişi, sıfır olup sonsuzluğa uzanışıdır. Hepsi "vav" ismiyle müsemma! Vav, adı söylenmeye bile çekinilen bir gizli sır, bir ağır emanet gibi kalpte saklanmıştır. Allah'ın (cc) Vahid ismini, birliğini ve benzersizliğini, temsil etme görevini üstlenmiş. Ve Rabb'in kudretiyle yarattığı kâinatın yerini tutmak bir tek vav harfine nasip olmuştur. Vav, hayatın özeti diyebiliriz. Yaşantısı Allah'a (cc) yakın olan bir kulun büyük sevdası, bir hattatın baş tacıdır. Hat sanatının ilk öğrenilen harfidir. O yazılınca, diğerleri peşinden bir bir dökülüveriyor. Diğer bütün harfleri, kelimeleri bir araya getiren, eksik parçaları tamamlayan harftir. Bizdeki yeri başkadır ve o nedenle tablolara “vav” harfini yazıyoruz.”

Bekir Güngör, rüya üzerine başladığı “vav” harfi yazımını 10 günde tamamladığını belirterek, “Tabloyu Selçuklu Devleti’nin Rumi stilinden esinlendim. Tabloyu, rüyamda gördüğüm şekliyle hazırladım. Kalın ve parlak olan poster kağıdı üzerine akışkan, parlak siyah boyayla hazırladım. Bin 500 liraya satışa sunduğum tablodan elde edilen geliri eğitim bursu için değerlendireceğim. Kalemin sadakası için bu değerlendirmeyi yapacağız.” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Siirt 1'inci Ulusal Foto Safari Yarışması başladıSiirt 1'inci Ulusal Foto Safari Yarışması başladıSiirt'te "Hayat Boyu Öğrenme Haftası" etkinliği düzenlendiSiirt'te "Hayat Boyu Öğrenme Haftası" etkinliği düzenlendiTeknoloji bağımlılığı arttıkça kitap okuma oranlar düşüyorTeknoloji bağımlılığı arttıkça kitap okuma oranlar düşüyor​ÖNDER: İmam Hatip Neslinin Öncüler, Hocalar ve Talebeler adlı 3 kitabın tanıtımını yaptı​ÖNDER: İmam Hatip Neslinin Öncüler, Hocalar ve Talebeler adlı 3 kitabın tanıtımını yaptıTuz Gölü muhteşem görüntüsü ile ziyaretçi akınına uğruyorTuz Gölü muhteşem görüntüsü ile ziyaretçi akınına uğruyor
SIRADAKİ HABER