HaberlerKültür SanatMem-û Zîn sezon finalini yaptı

Mem-û Zîn sezon finalini yaptı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu (DBŞT) Mem-û Zîn oyununun sezon finalini yaptı. 12 gösterimi yapılan oyunu aralarında Basın Konseyi Üst Kurulu’nun da bulunduğu toplam 4 bin 800 kişi izledi.

Mem-û Zîn sezon finalini yaptı
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu (DBŞT) Mem-û Zîn oyununun sezon finalini yaptı. 12 gösterimi yapılan oyunu aralarında Basın Konseyi Üst Kurulu’nun da bulunduğu toplam 4 bin 800 kişi izledi.

Klasik Kürt edebiyatının önemli yazarlarından Ehmedê Xanê’nin Mem-û Zîn adlı eserini mekan tiyatrosu olarak uyarlayan DBŞT oyuncuları izleyicisiyle son kez buluştu. Yazar Kawa Nemir’in günümüz Kürtçesine uyarlayarak yazdığı, Genel Sanat Yönetmenliğini Rüknettin Gün’ün yaptığı Mem-û Zîn Destanı Cemilpaşa Konağı’nda adeta yeniden yazıldı. Mekan tiyatrosu olarak gösterilen oyuna ilgi büyük oldu. 65 kişilik kadrosuyla, dansın, stranların ve oyunculuğun iç içe geçtiği oyunda sanatçıların performansı tarihi konağın mistik ortamında izleyenleri büyüledi.

İlk gösterimi mahalle sakinlerine oynanan oyunun prömiyer dahil 12 gösterimi yapıldı. Toplam 4 bin 800 kişiye ulaşan oyun dün akşam sezon finalini yaptı. DBŞT oyuncuları Eylül ayında yeniden buluşmak üzere perdeyi kapattı.

Aralarında; Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, 2. Başkan Murat Önok, eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Gazeteci Orhan Birgit, Radikal Yazarı Altan Öymen, Hürriyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Tufan Türenç, eski İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan, İzmir Barosu Başkanı Ercan Demir, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Utku Çakorözer, Ulusal Kanal Genel Koordinatörü Yalçın Büyükdağlı, İzmir Gazeteciler Cemiyeti 2. Başkanı Misket Dikmen, Afyon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Güzbey, Avukat Oktay Huduti ve Basın Konseyi Genel Sekreteri Namık Koçak’ın bulunduğu heyet de oyunu izledi.
Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ile birlikte gösteriyi izleyen heyet; muhteşem bir görsel şölene tanık olduklarını ve oyundan çok etkilendiklerini belirterek, Yönetmen Rüknettin Gün’ü tebrik etti. Heyet daha sonra Kültür ve Turizm Müdürü Cevahir Sadak’tan Cemilpaşa Konağı’nda ekim ayında açılacak Kent Müzesine ilişkin bilgi aldı.

İLGİLİ HABERLER

Siirt 1'inci Ulusal Foto Safari Yarışması başladıSiirt 1'inci Ulusal Foto Safari Yarışması başladıSiirt'te "Hayat Boyu Öğrenme Haftası" etkinliği düzenlendiSiirt'te "Hayat Boyu Öğrenme Haftası" etkinliği düzenlendiTeknoloji bağımlılığı arttıkça kitap okuma oranlar düşüyorTeknoloji bağımlılığı arttıkça kitap okuma oranlar düşüyor​ÖNDER: İmam Hatip Neslinin Öncüler, Hocalar ve Talebeler adlı 3 kitabın tanıtımını yaptı​ÖNDER: İmam Hatip Neslinin Öncüler, Hocalar ve Talebeler adlı 3 kitabın tanıtımını yaptıTuz Gölü muhteşem görüntüsü ile ziyaretçi akınına uğruyorTuz Gölü muhteşem görüntüsü ile ziyaretçi akınına uğruyor
SIRADAKİ HABER