HaberlerKültür SanatDiyarbakır, kapılarını film festivaline açıyor

Diyarbakır, kapılarını film festivaline açıyor

Diyarbakır, kapılarını ikinci kez film festivaline açıyor. 27 Ekim-2 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan 2. Uluslararası Amed Film Festivali’nin ana temasının ‘Özgürlük’ olacağı açıklandı.

Diyarbakır, kapılarını film festivaline açıyor
Diyarbakır, kapılarını ikinci kez film festivaline açıyor. 27 Ekim-2 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan 2. Uluslararası Amed Film Festivali’nin ana temasının ‘Özgürlük’ olacağı açıklandı.

Ortadoğu Sinema Akademisi öncülüğünde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kayapınar, Sur ve Yenişehir ilçe belediyelerinin desteğiyle düzenlenecek festivalde, sinema sanatının özgürlükçü bir çizgide gelişimine, sinemanın endüstriyel ilişkisinin ötesinde demokratik toplumcu bir sanat anlayışının gelişmesine katkı sunmayı amaçladığı belirtildi. Ortadoğu Sinema Akademisi tarafından yapılan açıklamada, 2. Uluslararası Amed Film Festivali’nin bir amacının da Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel zenginliklerini tanıtmak, festival vesilesiyle kente gelecek olan yönetmen, yapımcı, oyuncu gibi sinema alanında faaliyet yürütenleri kentle buluşturmak olduğu kaydedildi.

Açıklamada, Diyarbakır’daki sinemacılara da ‘doğal bir film platosu olan Diyarbakır için sinemacılara mekânsal olanaklarını ve özgün öykülerini paylaşmak için’ çağrıda bulunuldu. Festivalde film gösterimlerinin yanı sıra film üretim süreçlerine katkı sunmak amacıyla proje destekleme bölümleri ve kentteki sinema ile ilgilenen genç potansiyelin asgari sinema eğitiminin sağlanması için birçok panel, atölye, sergi, söyleşi düzenlenecek.

Festival şu bölümlerden oluşacak: "Ödüllü uluslararası uzun metrajlı film bölümü, ödüllü uluslararası kısa metrajlı film bölümü, ödüllü uluslararası belgesel film bölümü, ödüllü uluslararası belgesel film proje destek bölümü, ödüllü ulusal uzun metraj senaryo destek bölümü ve gösterim filmleri bölümü"

İLGİLİ HABERLER

Siirt'te "Hayat Boyu Öğrenme Haftası" etkinliği düzenlendiSiirt'te "Hayat Boyu Öğrenme Haftası" etkinliği düzenlendiTeknoloji bağımlılığı arttıkça kitap okuma oranlar düşüyorTeknoloji bağımlılığı arttıkça kitap okuma oranlar düşüyor​ÖNDER: İmam Hatip Neslinin Öncüler, Hocalar ve Talebeler adlı 3 kitabın tanıtımını yaptı​ÖNDER: İmam Hatip Neslinin Öncüler, Hocalar ve Talebeler adlı 3 kitabın tanıtımını yaptıTuz Gölü muhteşem görüntüsü ile ziyaretçi akınına uğruyorTuz Gölü muhteşem görüntüsü ile ziyaretçi akınına uğruyorCumhurbaşkanı Erdoğan: "Yazarlarımız, şairlerimiz ve fikir adamlarımız bize yol gösteriyor"Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Yazarlarımız, şairlerimiz ve fikir adamlarımız bize yol gösteriyor"
SIRADAKİ HABER