HaberlerKültür SanatAğrı'da Kar ve Buz Festivali düzenlendi

Ağrı'da Kar ve Buz Festivali düzenlendi

Ağrı'da ilk kez düzenlenen 'Kar ve Buz Festivali' bugün başladı. Festival kapsamında buzdan yapılan İshak Paşa Sarayı, Hamur Kümbeti, Hazreti Nuh'un Gemisi ve Urartu Kaya mezarı ilgi odağı oldu.

Ağrı'da Kar ve Buz Festivali düzenlendi

Ağrı Belediyesinin koordinesiyle yürütülen, iki gün sürecek olan ve ilk kez düzenlenen 'Kar ve Buz Festivali’ bugün Küpkıran Kayak Merkezinde düzenlenen program ile başladı.

Programa; Ağrı Valisi Osman Varol, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, ilçe belediye başkanları ve kurum amirleri katıldı.

Programda bir konuşma yapan Vali Varol, Ağrı'nın tarihi ve turistik mekânlar konusunda çok büyük bir avantaja sahip olduğunu ve bundan sonraki süreçte şehrin tanıtımı için gerekli çalışmaları yapacaklarını belirtti.

Varol, "Ağrı'mız çok önemli değerlere sahip. Öncelikle bazen yakındığımız ama çok önemli bir değerimiz olan bir soğuk iklime sahibiz. Bunun getirdiği çok ciddi avantajlara sahibiz. Yine tüm dünyanın tanıdığı, belki de haritada Türkiye’nin yerini gösterirken şüpheye düşecek insanların anında noktasını gösterebilecekleri Ağrı Dağı gibi hem coğrafya olarak hem de manevi olarak dünyada çok bilinen ve çok önemli değere sahip olan dağa sahibiz. Önümüzdeki yıllardan itibaren Ağrı’mızın güzelliklerini ülkemize ve tüm dünyaya daha güçlü bir sesle haykıracağız." ifadelerini kullandı.

Kültür Turizm Bakan Yardımcısı Yavuz, festival ile Ağrı'nın sahip olduğu güzellikleri çok daha geniş kitlelere tanıtma imkanı bulacağının altını çizdi.

Yavuz, "Ağrı dendiğinde ilk akla gelenler Türkiye’nin çatısı Ağrı Dağı ve İshak Paşa Sarayı.  Biz de Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak bu çaba ve çalışmaların bir parçası olmaktan ve destek vermekten büyük gurur duyuyoruz. Bugün burada bu festivali düzenlediğimiz Küpkıran Kayak Merkezi de bu çabaların bir meyvesi. Turizmin çeşitlenmesi de özel önem verdiğimiz ve bu yönde çalışmalar yürüttüğünüz bir konu. Bu ziyaretimizde Ağrı’mızın da bu anlamda önemli fırsatlar vaat ettiğini bir kez daha yakından görmüş ve değerlendirmiş olduk." dedi.

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan ise şunları söyledi:

Turizm anlamında Ağrı’nın çok önemli bir potansiyele sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla bugüne kadar belki turizm anlamında çok büyük hamleler yapamadık. Bugün ilimizde Birinci Kar ve Buz Festivalini başlatıyoruz. Bu bizim için bir deneme gibi oldu salgından dolayı. Ama inşallah bu bir başlangıç olur. İnşallah Ağrı bu anlamda hak ettiği yere gelir. Bu işi ilk kez bu yıl gerçekleştiren eşim Gülşah Sayan'ın da başında olduğu Ağrı Eğitim ve Kültür Vakfı’na çok teşekkür ederim. Biz inşallah 2'nci Kar ve Buz Festivalini çok daha güçlü, çok daha ses getiren ve kendi eserlerimizi ve tarihi birikimlerimizi öne çıkaran bir çalışma ile gerçekleştireceğiz.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut ise, "Genç sanatkar arkadaşlar, üniversitemizdeki hocalar sanat eserleri ortaya koydular. Nuh’un Gemisi hem Türkiye için hem dünya için sembol bir manzara oluşturuyor. Bilginler şöyle demişler; Güney Afrika’nın incisi ne ise Ağrı’nın Ağrı Dağı da odur, Ağrı’nın karı da odur. Bundan sonra inşallah biz Ağrı’nın karını bereket için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sanatsal faaliyetlerde, Ağrı’nın gelişiminde Türkiye’nin tanıtımında da Ağrı Dağı ve Nuh’un Gemisi ile beraber inşallah çok daha sanatsal yönü ile de ortaya dökeceğiz." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Ağrı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü kayak sporcularının gösterisi ile başlarken katılımcılar, kar ve buzdan yapılan Ağrı'nın önemli turistik mekânlarını temsil eden Hazreti Nuh (Aleyhisselam)'un Gemisi, İshak Paşa Sarayı, Hamur Kümbeti, Urartu Kaya Mezarı gibi yapıları gezerek fotoğraf çekti.

Festival, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi Osmanlı Salonunda verilen Dengbêj Doktor Metin ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Halk Müziği Korusu sanatçılarından Cengizhan Akar, Nilgün Kızılcı'nın verdiği konserle devam etti. Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan da Ağrı ile ilgili okunan bir türküde düete eşlik etti.

İLGİLİ HABERLER

Osmanlı giysileri ve takıları "Kalbe Dokunan İlmek" sergisiyle vatandaşlarla buluştuOsmanlı giysileri ve takıları "Kalbe Dokunan İlmek" sergisiyle vatandaşlarla buluştuMardin “UNESCO Yaratıcı Şehirler” ağına başvurmaya hazırlanıyorMardin “UNESCO Yaratıcı Şehirler” ağına başvurmaya hazırlanıyorÖdüllü "Eğitimden Bir Kare" fotoğraf yarışması başladıÖdüllü "Eğitimden Bir Kare" fotoğraf yarışması başladıAhşap oymacılığı sanatını devam ettirmek için destek bekliyorAhşap oymacılığı sanatını devam ettirmek için destek bekliyorİslam Medeniyeti ve Fuat Sezgin projesi "Bilim Yürüyüşü" ile sona erdiİslam Medeniyeti ve Fuat Sezgin projesi "Bilim Yürüyüşü" ile sona erdi
SIRADAKİ HABER