HaberlerKültür SanatAdıyaman'daki tarihi konak restore edilecek

Adıyaman'daki tarihi konak restore edilecek

15'inci yüzyılda yapılan ve örnek "Adıyaman evi" olarak gösterilen tarihi Seyyid Şeyh Muhammed Ramazan Efendi Konağı restore edilecek

Adıyaman'daki tarihi konak restore edilecek

Tarihi Tuz Hanı çevresinde bulunan 15'inci yüzyıldan bu yana ayakta durmayı başararak örnek Adıyaman evi olarak gösterilen Seyyid Şeyh Muhammed Ramazan Efendi Konağı Adıyaman Belediyesi tarafından restore edilerek "Adıyaman Evi" olarak halkın hizmetine sunulacak.

Kent kimliğini korumak, yaşatmak ve turistlerin şehir merkezinde gezip görebileceği mekân sayısını arttırmak Seyyid Şeyh Muhammed Ramazan Efendi Konağı’nı yerinde inceleyen Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç, tarihi çarşı ve etrafını yenileyerek halkın ve şehri ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin hizmetine açmak için başlattıkları çalışmalara yenilerini eklemenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Farklı inançlara mensup insanla tarafından kullanıldı

Konağın farklı dinlere mensup insanların izlerini taşıyana konak hakkında bilgi veren Kılınç "Konak ile ilgili kısa bir bilgi de veren Başkan Kılınç “1600’lü yıllarda yapıldığı tahmin edilen Yahudi, Ermeni ve Müslümanların kullandığı bu konak, mimarisiyle de Adıyaman sivil mimarlık özelliklerini taşımaktadır. Hem bu özelliğinden dolayı hem de restorasyon çalışmalarını sürdürdüğümüz tarihi çarşının bir parçası olmasından dolayı burayı restore ederek ‘Adıyaman Evi’ olarak halkımızın ve şehrimizi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunmayı amaçlıyoruz." dedi.

Adıyaman sivil mimarisini yansıtmaktadır

Konağın Adıyaman sivil mimarisinin izlerin taşıdığını dile getiren Kılınç "1822 yılında Müslümanların eline geçen ve han olarak hizmet veren bu yapı, 1900’lü yıllarda da ilimize fahri müftü olarak gelen Seyyid Şeyh Muhammed Ramazan Efendi tarafından kullanılmıştır. Konağın bugün ki ismi de konakta 10 yıl süreyle yaşayarak irşat görevini yürüten Seyyid Şeyh Muhammed Ramazan Efendi’den alınmıştır. 2005 yılında Tarihi Eserler Kurulu tarafından tescillenen bu konak, iki kattan oluşmaktadır. Eski çarşının güneyinde bulunan bu yapının giriş kapısı üzerinde kitabe bulunmaktadır. Kesme blok taşlardan yapılmış olan yapının alt katında 4 oda, üst katında da geniş bir salon ile teras bulunmaktadır. Bazı kısımları ahşap işlemeli olan odalar aynı şekilde restore edilerek hizmete sunulacaktır." ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

Ağrı'da Kar ve Buz Festivali düzenlendiAğrı'da Kar ve Buz Festivali düzenlendiÖğrenciler tarihi Ongözlü Köprü’de kitap okuduÖğrenciler tarihi Ongözlü Köprü’de kitap okuduCismani aletlerle vücuda getirilen ruhani hendese: Hat sanatıCismani aletlerle vücuda getirilen ruhani hendese: Hat sanatıGaziantep’in tarihine ışık olacak eserlerin tanıtımı yapıldıGaziantep’in tarihine ışık olacak eserlerin tanıtımı yapıldıKaymakam Öztürk: Hasankeyf 2021 yılını yoğun ve hareketli geçirecekKaymakam Öztürk: Hasankeyf 2021 yılını yoğun ve hareketli geçirecek
SIRADAKİ HABER