HaberlerKültür SanatAdıyaman'da İslami İlimler Külliyesi'nin temeli atıldı

Adıyaman'da İslami İlimler Külliyesi'nin temeli atıldı

Adıyaman’ın manevi önderlerinden "Seyda Hoca" olarak bilinen Şeyh Seyda Molla Muhyettin El Cezeri tarafından Altınşehir Mahallesi'nde yapılmakta olan İslami İlimler Külliyesi bünyesinde yer alan cami inşaatının temeli dualar eşliğinde atıldı.

Adıyaman'da İslami İlimler Külliyesi'nin temeli atıldı

Adıyaman'a geldiği günden bu yana irşad ve tebliğ çalışmalarının yanı sıra binlerce gencin medrese ve Kur'an-ı Kerim ilimlerine vakıf olması yolunda çaba sarf eden "Seyda Hoca" diye tanınan Şeyh Seyda Molla Muhyettin El Cezeri, İmam Ağa Mahallesi'nde bulunan medresesinde ilerleyen yaşına rağmen ilim talebesi yetiştirmeye devam ediyor.

Adıyaman Altınşehir Mahallesi'nde inşa edilen İslami İlimler Külliyesi toplamda 5 katlı olup 4 bin 625 metrekareden oluşuyor.

Külliye, 300 metrearelik 2 yarım kattan oluşan camii, 200 yataklı öğrenci yurduna sahip olup burada öğrencilere Kur’an-ı Kerim ve hıfzı, Arapça Edebiyatı İlimleri, Tefsir, Hadis, Fıkıh, Siyer ve Akaid dersleri verilecek.

İmanlı ve inançlı bir neslin yetişmesine ve böyle güzel bir eserin yapılmasına vesile olan Seyda Hocaya teşekkür eden Vali Mahmut Çuhadar, “İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır. Cenab-ı Allah Tevbe Suresi'nin 18'inci ayetinde ‘Allah'ın mescitlerini ancak Allah'a ve ahiret gününe inananlar imar eder.’ demektedir. Ne mutlu Seyda Hoca'ya ki böyle bir hizmete vesile oluyor. Allah hayrını kabul etsin. Adıyamanlı hemşerilerimiz adına kendisine çok teşekkür ediyorum.” dedi.

İl Müftüsü Mehmet Taşçı tarafından yapılan duanın ardından, Vali Mahmut Çuhadar, Belediye Başkanı Süleyman Kılınç ve diğer yetkililer, İslami İlimler Külliyesi bünyesinde yer alan caminin temelini attı.

İLGİLİ HABERLER

Şırnak’ta Kültür ve Turizm geliştirme toplantısı yapıldıŞırnak’ta Kültür ve Turizm geliştirme toplantısı yapıldıSiirt’te turizm hedefleri tanıtım çalışması gerçekleştirildiSiirt’te turizm hedefleri tanıtım çalışması gerçekleştirildiSiyer yarışmasına her yaştan ciddi teveccüh gösteriliyorSiyer yarışmasına her yaştan ciddi teveccüh gösteriliyorKültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Misbah Demircan Şırnak'taKültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Misbah Demircan Şırnak'taYarıyıl tatillerini "Siyer Yarışması"na hazırlanarak değerlendiriyorlarYarıyıl tatillerini "Siyer Yarışması"na hazırlanarak değerlendiriyorlar
SIRADAKİ HABER