HaberlerGündemZor günler geçiren mobilya üreticileri ve tedarikçileri yetkililere seslendi

Zor günler geçiren mobilya üreticileri ve tedarikçileri yetkililere seslendi

Orman ürünleri satıcıları ve mobilya tedarikçileri, dolar ve euro kurundaki dalgalanmalardan dolayı ürün bulmakta zorlandıklarını belirterek, yetkililerin sorunlarına bir çözüm yolu bulmasını istediler.

Zor günler geçiren mobilya üreticileri ve tedarikçileri yetkililere seslendi

Dolar ve euro kurundaki dalgalanmalar her sektörde olduğu gibi orman ürünleri ve mobilya sektörünü de olumsuz etkiledi.

Geçen yıla göre ürünlere yüzde 30 ila 40 oranında zam geldiğini dile getiren orman ürünleri satıcıları ve mobilya tedarikçileri, firmaların ürün satmadığını ve mağdur olduklarını söyleyerek yetkililerin konuya bir çözüm bulmasını istediler.

Orman ürünleri satıcısı ve mobilya tedarikçisi Seyfettin Yılmaz, İLKHA muhabirine, dövizdeki dalgalanmalar nedeniyle ürün bulmakta zorluk yaşadıklarını söyledi.

“Geçen yıla göre yüzde 30 ila 40 arasında zam geldi”

Zamlardan dolayı ürün tedarik edemediklerini belirten Yılmaz, “Fabrikalardan istediğimiz ürünler 3-4 ay sonra bile bize gönderilmiyor. Olan ürünleri de yurt dışına ihraç ettiklerinden dolayı bize ürün göndermiyorlar. Bu nedenle hem biz hem de üretici olan mobilyacılar zor durumda kalıyoruz. Ürünlerin fiyatına ise geçen yıla göre yüzde 30 ile 40 oranında zam geldi. Yükselen fiyatlar hem bizi hem de üreticileri çok etkiledi, çünkü sattığımız ürünün daha ödemesini almadan yeni gelen ürünü daha yüksek fiyata alıyoruz. Bu da hem biz hem de üreticinin zarar etmesine neden oluyor.” ifadelerini kulandı.

“Dolar ve euro kuru sabitlensin”

Dolardaki dalgalanmadan dolayı firmaların fiyatları yükselttiğini, bu nedenle dolar kurunun esnaf için sabitlenmesi gerektiğini ifade eden Yılmaz, şöyle devam etti:

“1992 yılından beri esnaflık yapıyorum. Hiçbir zaman bu kadar sıkıntı yaşamadık. Yetkililerin yurt içindeki tedarikçi esnafı için döviz kurunu sabitlemesini talep ediyoruz. Dolar ve euro kuru sabit kalırsa fiyatların da düşeceğini umut ediyoruz. Yurt dışına ihracatlar dolar üzerine olunca iç piyasaya mal verilmiyor. Ayrıca üreticilere vergi indirimi ve sigorta desteği olursa iyi olur.”

“İşlerimiz yüzde 40 ila 50 oranında düştü”

Pandemiden dolayı hem fiyatların yükseldiğini hem de ürün bulmada sıkıntı yaşadıklarını belirten mobilya üreticisi Burhan Çelik, “Yıllardır mobilya işindeyim. Şu anda piyasalar çok sıkıntılı, malzeme bulamıyoruz. Pandemiden dolayı yükselen fiyatlar işlerimizi çok etkiliyor. Zaten işlerimiz düşmüştü, pandemide olunca işlerimiz yüzde 40 ila 50 oranında düştü. Mobilya ürünlerindeki fiyat artışı ve bunun da üzerine malzeme bulamamamız bizi perişan etti.” şeklinde konuştu.

“Firmalar ellerindeki ürünü satmak istemiyor”

Dolar ve eurodaki artışın işlerini çok etkilediğini ifade eden Çelik, şunları kaydetti:

“Dolar ve euro kurlarındaki dalgalanma bizim sektörümüzdeki ürün fiyatlarını çok etkiliyor. Dolardaki dalgalanma ve yükselme eğilimi nedeniyle birçok firma elindeki ürünü satmak istemiyor. Bazı firmaların da stokçuluk yapmaları yüzünden yüksek fiyata dahi ürün bulamıyoruz. Dolar kuru sabitlenseydi bizim için çok iyi olurdu. Devlet yetkililerinden bu duruma bir el atmalarını istiyoruz.”

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER