HaberlerGündemZifaftan önce eşlerden birinin vefat etmesi durumunda kadına mehir verilir mi?

Zifaftan önce eşlerden birinin vefat etmesi durumunda kadına mehir verilir mi?

Fetva Kurulu, zifaftan önce kocanın vefat etmesi durumunda kadına mehirle birlikte kocanın bıraktığı malın dötte birinin de (1/4) miras olarak verilmesi gerektiğini belirtti.

Zifaftan önce eşlerden birinin vefat etmesi durumunda kadına mehir verilir mi?

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu "Zifaftan önce eşlerden birinin vefat etmesi durumunda kadına mehir verilir mi?" sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

"Mehrin eksiksiz bir şekilde kadının hakkı olduğu iki durum vardır: Birincisi zifaftan sonra, ikincisi ise zifaftan önce kadının veya kocanın ölmesi. Eşlerden birinin vefat etmesi durumunda mehrin eksiksiz bir şekilde kadına veya -vefat eden kendisiyse- varislerine verilmesiyle ilgili sahabenin icmâı bulunmaktadır (Şirbînî, Muğni'l-Muhtâc IV, 290).

Zifaftan önce kocanın vefat etmesi durumunda kadına mehirle birlikte ayrıca kocanın bıraktığı malın dötte biri (1/4) miras olarak verilir. Vefat eden kendisiyse mehir ve diğer mallarının yarısı miras olarak kocaya intikal eder (Nevevî, Ravdatü't-Tâlibîn ve Ümdetü'l-Müftîn V, 141-142). Asr-ı saadette meydana gelen benzer bir meseleye Allah resulü (aleyhissalatu vesselam) bu şekilde hüküm vermiştir (Ebu Dâvud, Nikâh 31, No: 2114; Tirmizî, Rada' 42, No: 1145)."

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER