HaberlerGündemZifaftan önce eşlerden birinin vefat etmesi durumunda kadına mehir verilir mi?

Zifaftan önce eşlerden birinin vefat etmesi durumunda kadına mehir verilir mi?

Fetva Kurulu, zifaftan önce kocanın vefat etmesi durumunda kadına mehirle birlikte kocanın bıraktığı malın dötte birinin de (1/4) miras olarak verilmesi gerektiğini belirtti.

Zifaftan önce eşlerden birinin vefat etmesi durumunda kadına mehir verilir mi?

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu "Zifaftan önce eşlerden birinin vefat etmesi durumunda kadına mehir verilir mi?" sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

"Mehrin eksiksiz bir şekilde kadının hakkı olduğu iki durum vardır: Birincisi zifaftan sonra, ikincisi ise zifaftan önce kadının veya kocanın ölmesi. Eşlerden birinin vefat etmesi durumunda mehrin eksiksiz bir şekilde kadına veya -vefat eden kendisiyse- varislerine verilmesiyle ilgili sahabenin icmâı bulunmaktadır (Şirbînî, Muğni'l-Muhtâc IV, 290).

Zifaftan önce kocanın vefat etmesi durumunda kadına mehirle birlikte ayrıca kocanın bıraktığı malın dötte biri (1/4) miras olarak verilir. Vefat eden kendisiyse mehir ve diğer mallarının yarısı miras olarak kocaya intikal eder (Nevevî, Ravdatü't-Tâlibîn ve Ümdetü'l-Müftîn V, 141-142). Asr-ı saadette meydana gelen benzer bir meseleye Allah resulü (aleyhissalatu vesselam) bu şekilde hüküm vermiştir (Ebu Dâvud, Nikâh 31, No: 2114; Tirmizî, Rada' 42, No: 1145)."

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER