HaberlerGündemZeytin üreticileri için 4 ziraat odası başkanından Meclis'e acil çağrı

Zeytin üreticileri için 4 ziraat odası başkanından Meclis'e acil çağrı

CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, girdi maliyetleri ve mevsim şartları nedeniyle zor günler geçiren Bursalı zeytin üreticilerinin seslerini meclis kürsüsüne taşıdı. Demiröz, Gemlik, Orhangazi, Mudanya ve İznik Ziraat Odası başkanlarının mesajlarını ve çağrılarını Meclis Genel Kurul kürsüsünden okudu.

Zeytin üreticileri için 4 ziraat odası başkanından Meclis'e acil çağrı
CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, girdi maliyetleri ve mevsim şartları nedeniyle zor günler geçiren Bursalı zeytin üreticilerinin seslerini meclis kürsüsüne taşıdı. Demiröz, Gemlik, Orhangazi, Mudanya ve İznik Ziraat Odası başkanlarının mesajlarını ve çağrılarını Meclis Genel Kurul kürsüsünden okudu.

    CHP Bursa Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi İlhan Demiröz, TBMM Genel Kurulu’nda gündem dışı yaptığı konuşmada Bursalı zeytin üreticilerinin sorunlarını anlattı.

    ALİ ÇELİK: 4 İLÇEDE 225 MİLYON TL KAYIP YAŞANDI

    Demiröz, Gemlik Ziraat Odası Başkanı Ali Çelik’in mesajında şunları aktardı: "2013 Kasım ayından 2014 Nisan ayına kadar bölgemizde yağış yağmaması, sıcakların mevsim normallerinin çok üzerinde seyretmesi her ağacın ihtiyacı olan dinlenme süresi zeytin ağaçlarında olmamıştır. Ziraat odaları olarak biz, bu kuraklığın verimi düşüreceğini bekliyorduk, üreticinin bakım masraflarını karşılayabilir mi diye düşünürken zeytin çiçeklenmesi sırasında yağan yağmurlar çiçeklerin döllenmesine mani olduğundan bu 4 ilçemizde yüzde 75-85 civarında ürün kaybı meydana gelmiştir. Parasal olarak ifade edersek 225 milyon TL civarında kaybımız olmuştur. Bir sene borç ertelemesi borcun yığılmasından başka bir şeyi ifade etmediğini, gelecek sene bu borçların nasıl ödeneceğini bilmiyoruz. Çare, bu borçların beş seneden az olmamak kaydıyla taksitlendirilmesidir. Üretimin devam etmesi dünyanın en değerli zeytini için, mutlaka üreticinin yapılan 2014 bakım masrafları ile 2015 yılı bakım masraflarının karşılanması için dönüm başı devlet tarafından karşılıksız yardım yapılmasını bekliyoruz."

    HASAN CEVİZLİDERE: YAZ YAĞMURLARI ZEYTİNİ VURDU

    Orhangazi Ziraat Odası Başkanı Hasan Cevizlidere ise şunları dile getirdi: "2013-2014 üretim sezonunda hava şartlarının da etkisiyle gerek kış aylarının sert geçmemesi gerek yaz başlangıcında oluşan yağmurların etkisiyle zeytin bahçelerinde ürün kayıpları yaşanmıştır. Orhangazi ilçesinde zeytin yetiştiriciliği önde gelmektedir ve bu yıl zeytin bahçelerinde önemli derecede verim kaybı yaşanmıştır. Sofralık zeytinde ortalama 32 bin ton zeytin üretimi beklenirken bu rakamın 7 bin tonlara düşmesi bekleniyor. Bölgemizde, 2010 yılında çiçek yanığı, 2011 yılında kalite kaybı, 2012 yılında rekoltenin düşük olması, bu yıl da yukarıda beklediğimiz nedenlerden dolayı, zeytinimizin olmamasından dolayı, çiftçilerimizin kullandıkları mazot, gübre ve zirai ilaçlardaki fiyat artışı çiftçilerimizi borçlarını ödeyemeyecek duruma getirmiştir. Bundan dolayı çiftçilerimize devlet tarafından gerekli yardımların yapılmasını istiyoruz."

    RAİF DÖNER: ÜRÜN KAYBIMIZ YÜZDE 30-70 ARASI
    
    Demiröz’in okuduğu mesaja göre, Mudanya Ziraat Odası Başkanı Raif Döner ise şu uyarılarda bulundu: "Mudanya ilçesinin yüzde 90'ı zeytincilikle iştigal etmekte. Zeytin ekili alan 95 bin dekar, zeytin ağacı ise 3 milyon 675 bin adettir. Ağaç başına verim 10 kilogram ile 15 kilogram arasıdır. Yıllık üretimimiz 26 ton ile 35 ton arasındadır. 28 Mayıs 2014 ve 10 Haziran 2014 tarihleri arasında yağan aşırı yağışlardan dolayı yüzde 30 ile yüzde 70 arası ürün kaybı bulunmaktadır. Bu nedenle hükümetimiz borç ertelemesi yapıyor ancak bu tatmin edici değil. Bizim talebimiz, borçları erteleme değil yapılandırılmalı ve üreticinin zeytinlerine bakabilecek miktarda destek yapılmasıdır."

    VAHİT MUTLU: TARSİM YAĞMUR ZARARINI KARŞILAMIYOR

    Demiröz, İznik Ziraat Odası Başkanı Vahit Mutlu da şu mesajları verdiğini kaydetti: "Zeytinde çiçek döneminde uzun süren yağışlar nedeniyle yüzde 60-80 arası verim kaybı yaşandı. Yağmur zararı TARSİM sigorta kapsamına girmediği için gelirinin önemli kısmını zeytinden sağlayan İznik çiftçisi, borçlarını ödeyemeyecek duruma gelmiştir. Çiftçimizin borçlarının 3 yıl faizsiz ertelenip taksitlendirilmesi ve nakdî yardım yapılmasını istiyoruz."

İLGİLİ HABERLER

Ağrı'da sağlık yatırımlarına yenileri ekleniyorAğrı'da sağlık yatırımlarına yenileri ekleniyorİstanbul Kadı Konağı dualarla açıldıİstanbul Kadı Konağı dualarla açıldıYolcu minübüsünde çıkan yangında maddi hasar oluştuYolcu minübüsünde çıkan yangında maddi hasar oluştuBakan Karaismailoğlu: Raylı sistem araçlarını Türkiye’de üretmeyi hedefliyoruzBakan Karaismailoğlu: Raylı sistem araçlarını Türkiye’de üretmeyi hedefliyoruzBatman'da ilçelerde ‘geçici güvenlik bölgesi’ ilan edildiBatman'da ilçelerde ‘geçici güvenlik bölgesi’ ilan edildi
SIRADAKİ HABER