HaberlerGündemZengin kişi adak etinden yiyebilir mi?

Zengin kişi adak etinden yiyebilir mi?

Fetva Kurulu, kurban kesme adağında bulunan bir kimsenin, bu kurban etini vereceği şahısların ancak kendisine zekât verilen kişiler olması gerektiğini belirtti.

Zengin kişi adak etinden yiyebilir mi?

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu, "Zengin kişi adak etinden yiyebilir mi?" sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

"Adak kurbanı, kişinin yerine getirmesi gereken farz/vacip ibadetlerden biri olduğu için kimlere verileceğiyle ilgili bazı şartlar vardır. Bunlar zekâtın şartlarıyla aynıdır. Zekâtın verilemeyeceği kişilere adak eti de verilmez. Dolayısıyla bir kimse kurban kesme adağında bulunursa bu kurban etini vereceği şahıslar ancak kendisine zekât verilen kişiler olmalıdır. Kişi zekâtını kendisine, usul ve fürûuna veremeyeceği gibi zengin olanlara da veremez. Bilakis fakir ve miskin gibi vasıflara sahip kişilere vermesi gerekir. Bundan dolayı adadığı kurbanın etinden de ancak bu vasıflara sahip olanlar yiyebilir. Olur da adağı zengin veya saydığımız şartları barındırmayan birileri yerse kurban geçersiz sayılmaz. Bilakis yenildiği miktarınca fakirlere verilmesi kâfi olur (Ömer Nasûhi Bilmen, İlmihâl s.226)."

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER