HaberlerGündem"Zaman, Türk toplumunun ve Avusturya"nın gelişimine katkıda bulunuyor"

"Zaman, Türk toplumunun ve Avusturya"nın gelişimine katkıda bulunuyor"

Sekiz yıldan bu yana Almanca ve Türkçe yayın yapan Zaman Avusturya, ülkedeki mesleki eğitimi masaya yatırdı. Özellikle Türkler arasında genç işsizlik oranının yüksek olduğu Avusturya’da Zaman, anadilde hazırladığı bir mesleki eğitim kitabı ile Türk gençlerine meslek eğitimi konusunda bilgilendirmeyi hedefledi. İşverenler içim meslek eğitim sisteminin Türkçe anlatıldığı kitap, düzenlenen bir progra

"Zaman, Türk toplumunun ve Avusturya"nın gelişimine katkıda bulunuyor"
Sekiz yıldan bu yana Almanca ve Türkçe yayın yapan Zaman Avusturya, ülkedeki mesleki eğitimi masaya yatırdı. Özellikle Türkler arasında genç işsizlik oranının yüksek olduğu Avusturya’da Zaman, anadilde hazırladığı bir mesleki eğitim kitabı ile Türk gençlerine meslek eğitimi konusunda bilgilendirmeyi hedefledi. İşverenler içim meslek eğitim sisteminin Türkçe anlatıldığı kitap, düzenlenen bir programla tanıtıldı.

Sadece işadamlarının ve sivil toplum kuruluşlarının davetli olduğu programda Avusturya Meclisi Milletvekili ve Viyana Ticaret Odası Başkanı Brigitte Jank, Viyana Başkonsolosu Tayyar Kaan Atay, Viyana Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Atakan Özdemir ve Viyana Çalışma Müşaviri Ali Rıza Basa birer konuşma yaptı.

Avusturya’daki mesleki eğitimin sorunları ve fırsatların masaya yatırıldığı programın açılış konuşmasını Zaman Avusturya Temsilcisi Seyit Arslan yaptı. Arslan, "Gazete olarak toplumun sorunlarını sadece sayfalarımıza taşımıyor, aynı zamanda çözüm sürecine katkı da sunuyoruz." dedi.

Avusturya Milletvekili ve Viyana Ticaret Odası Başkanı Brigitte Jank ise Zaman Avusturya ile ortak hazırladıkları bu kitap çalışmasından dolayı oldukça mutlu olduğunu söyledi. Jank Türkiye ile Avusturya arasında ekonomik ilişkilerin de son zamanlarda hızla arttığını ifade ederek bu süreçte Avusturya’da yaşayan Türk işadamlarının da önemli bir rollerinin olduğunu dile getirdi. Gelinen noktada Avusturya’da yaşayan Türkler adına bir başarı hikayesinin oluştuğunu kaydeden Jank, söz konusu başarının Türklerin ciddi bir çalışma arzusuna sahip olmaları ve her yerde üzerlerine düşenleri hakkıyla yapmalarına bağlanabileceğini ifade etti.

Avusturya’nın mesleki eğitimde artık bir rol modeli haline geldiğini ifade eden Brigitte Jank kriz döneminde genç işsizlik oranının yüksek olduğu birçok Avrupa ülkesinin Avusturya’yı bir rol model olarak mercek altına aldıklarını dile getirdi. Jank, Avusturya’daki Türk gençleri arasında da işsizlik oranının genel kitleye nazaran çok fazla olduğunu hatırlatarak bunun temel sebebinin Türk gençlerinin mesleki eğitim sistemini bilmemesi olduğunu söyledi. Ticaret Odası Başkanı Brigitte Jank, Zaman Avusturya’nın birçok sahada olduğu gibi hazırladığı bu mesleki eğitim kitabıyla da hem Türk toplumunun hem de Avusturya’nın gelişimine güzel bir katkıda bulunduğunu söyledi.

Viyana Başkonsolosu Kağan Atay ise Ticaret Odası yetkililerine ve Zaman Avusturya çalışanlarına ayrı ayrı teşekkür ederek bu tür ortak çalışmaların Türk toplumunun Avusturya’nın geleceğini teyit ettiğini ifade etti. Zaman’ın iki hafta önce Avusturya’daki sekizinci yılını kutladığını hatırlatan Atay, iki dilli bu gazetenin kısa sürede herkes tarafından kabul edilip takdir edildiğini söyledi. Kağan Atay, Türkiye ekonomisinin artık dünyada hatırı sayılır bir noktaya geldiğini kaydederek ortak bir gelecek için Avusturya’da yaşayan Türk genç nüfus potansiyelinin de çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini ve bu noktada mesleki eğitimin temel konulardan biri olduğunu dile getirdi. Avusturya’da yaşayan Türk işadamlarının aynı zamanda birer rol modeli olduğunu da ifade eden Ticaret Müşaviri Atay, gençleri yetiştirme ve onları çırak olarak alıp hayata hazırlama noktasında Türk iş çevrelerine büyük sorumluluklar düştüğünü söyledi.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER