HaberlerGündemYurt dışı tedavi süre sınırlandırılması kaldırıldı

Yurt dışı tedavi süre sınırlandırılması kaldırıldı

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan açıklamada Sağlık Uygulama Tebliği’nde yapılan değişiklikle yurt dışı tedavi süre sınırlandırılması kaldırıldı.

Yurt dışı tedavi süre sınırlandırılması kaldırıldı
Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan açıklamada Sağlık Uygulama Tebliği’nde yapılan değişiklikle yurt dışı tedavi süre sınırlandırılması kaldırıldı.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan yazılı açıklamada hastaların yurtdışında karşılaştıkları tedavi sorunlarından olan süre sınırlandırılmasının kaldırıldığı bildirildi. Yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı: ”Belli bir hastalık için yurt dışına gönderilen hastalara gönderildiği ülke tarafından sevke konu hastalık dışında farklı bir tedavi yapılması öngörülmüş olması halinde bunun içinde kurum onayı zorunluğu getirilerek bu konudaki mevzuat açıklığı giderilmiş oldu. Bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan yeni ilaçlar ödeme listesine alındı. Bu ilaçlardan 24 tanesi daha önce yurtdışından TEB aracılığıyla getirilmekteydi. Çeşitli sebeplerden dolayı alerji aşı tedavisine ara veren hastaların yeniden tedaviye başlamasına olanak verildi. Mukopolisakkaridoz hastalarında pratikte kullanımda sıkıntı yaşanan IQ testi uygulaması yerine sağlık kurulu kararı getirildi. Sosyal Güvenlik Kurumu ilaç geri ödeme listesine toplam 150 adet ilaç, 3 adet özel amaçlı mama ilave edilmiştir. Gazi ve harp malullerinin diş implant bedelleri karşılanacak ayrıca Gazi, vazife malulleri ve harp malulleri için 3 yıldan sonraki fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları için 3. Basamak sağlık hizmeti sunucularınca rapor düzenlenmesi ve bu sağlık hizmeti sunucularında uygulamanın yapılması şartı kaldırılmıştır. Engelli vatandaşlarımız özel diş hekimlerini sevk şartı kaldırıldı. Resmi sağlık hizmet sunucularından alacakları tedaviyi gösterir belge ile başvurabilecekler.”

Açıklama da ilik nakli hastalarının işlem bedellerinin de geriye dönük ödenmesi sağlandığı bildirildi. Açıklamada, ”Uluslararası yurt dışı doku bilgi bankalarınca yapılmış kök hücre donör tarama ve temin işlem bedellerinin geriye dönük olarak ödenmesi sağlanmıştır. Yapılan düzenlemeden önce yurtiçi kemik iliği bankalarından kurumca karşılanmayan kordon kanı temini bedelinin SGK tarafından karşılanması sağlanmıştır. Tüp bebek tedavisinde, eşlerden herhangi birinin soy bağı kurulmuş sağ çocuğunun olmaması şartı kaldırılmıştır. Sağlık Bakanlığına bağlı ve üniversitelerle afiliye olan eğitim ve araştırma hastanelerinde görevli öğretim üyeleri muayene ve tedavilerinde ilave ücret alamayacaklar. Özel hastanelerde acil serviste çalışan bir hekim günde en fazla 100 hasta bakabilecek.Tıbbi malzemelerin bedellerinin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmasında karşılaşılan fiyat ve ödeme kurallarındaki sorunları ortadan kaldırabilmek amacıyla değişiklikler yapılmıştır. Bu kapsamda; Bazı tıbbi malzemelerin ödeme kuralları yeniden gözden geçirilmiş, 8 yeni tıbbi malzeme listesi yayımlanmış, mevcut tıbbi malzeme listelerinde bazı düzenlemeler yapılmış, listelerdeki bazı tıbbi malzemelerin fiyatlarında güncellemeler yapılmıştır. Bu şekilde; tıbbi malzemelerin bedellerinin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmasına karşılaşılan sorunların en aza indirilmesi, standartın sağlanması, vatandaşın ve sağlık hizmeti sunucuları ile tıbbi malzeme firmalarının mağduriyetinin giderilmesi yolunda adım atılmıştır. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu tıbbi malzeme ödemelerinde belli bir disiplin sağlayarak, daha geniş kitlelerin sağlığa erişimini sağlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaşanan yoğunluğun azaltılabilmesi ve hastalarımıza daha iyi hizmet verebilmek için İstanbul ve İzmir ilinde de iki yeni hakem hastane daha belirlenmiştir. Bundan böyle hastalarımızın yukarıda belirtilen şekilde temin ettikleri sağlık kurulu raporlarını teyit işlemi için Ankara’ya gelmek zorunda kalmayacaklardır. Rapor teyit işlemlerini İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile İzmir Yenişehir Eğitim ve Araştırma de yaptırabilme imkanına kavuştular.” ifadeleri yer aldı.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de silahlı saldırı: Bir ölü 2 yaralıMardin’de silahlı saldırı: Bir ölü 2 yaralıKültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Demircan Midyat’ta ziyaretlerde bulunduKültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Demircan Midyat’ta ziyaretlerde bulunduİki şehidin annesi Meryem nine vefat ettiİki şehidin annesi Meryem nine vefat ettiBitlis'in bazı köy ve mezralarında ilan edilen sokağa çıkma yasağı kaldırıldıBitlis'in bazı köy ve mezralarında ilan edilen sokağa çıkma yasağı kaldırıldıŞırnak’ta FETÖ operasyonu: 8 gözaltıŞırnak’ta FETÖ operasyonu: 8 gözaltı
SIRADAKİ HABER