HaberlerGündemYozgat Lisesi tarihi dokusuna kavuşacak

Yozgat Lisesi tarihi dokusuna kavuşacak

Yozgat Valiliği tarafından başlatılan çalışamalarla Yozgat Lisesi tarihi dokusuna kavuşacak. Vali Abdulkadir Yazıcı, beraberinde İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Muammer Yanık, Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş ile birlikte çevre düzenlemesi ile aslına dönüştürülen tarihi lisede çalışmaları yerinde inceleyerek bilgi aldı. Yazıcı, incelemeler sonrası yaptığı açıklamada, yıllarca bakım, onarım ve tadilat çalışmaları adıyla özelliğini kaybeden tarihi lisenin, yeni düzenleme ile tarihi dokusuna kavuşacağ

Yozgat Lisesi tarihi dokusuna kavuşacak
Yozgat Valiliği tarafından başlatılan çalışamalarla Yozgat Lisesi tarihi dokusuna kavuşacak.

Vali Abdulkadir Yazıcı, beraberinde İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Muammer Yanık, Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş ile birlikte çevre düzenlemesi ile aslına dönüştürülen tarihi lisede çalışmaları yerinde inceleyerek bilgi aldı. Yazıcı, incelemeler sonrası yaptığı açıklamada, yıllarca bakım, onarım ve tadilat çalışmaları adıyla özelliğini kaybeden tarihi lisenin, yeni düzenleme ile tarihi dokusuna kavuşacağını söyledi.

Tarihi Yozgat Lisesi'nin özel bir konumuna getirileceğini belirten Vali Yazıcı, “Buradan mezun olan öğrencilerimiz ayrıcalıklı olacak. Tarihi binanın çevresine bilinçsiz, plansız yapılan yapılar tarihi binanın görünümünü engelliyordu. Hazırlanan proje kapsamında Yozgat Lisesi binasının kaybolan yüzünü yeniden ortaya çıkartırken, yapılacak düzenleme çalışmaları ile Lise Caddesi'ndeki daralma da önlenecek. Böylece Yozgat kent merkezinde insanların rahatça gezebileceği bir ortam sağlanacaktır." dedi.

Çalışmaların, tarihi Yozgat Lisesi ile sınırlı kalmayacağına dikkat çeken Vali Yazıcı, lisenin ortaya çıkarılması için Celal Atik Ortaokulu'nun da geriye çekileceğini ifade etti. Yozgat Lisesi'nin bulunduğu caddeye farklı bir hava katacağına değinen Vali Yazıcı, tarihi liseyi öne çıkaracak ve gösterecek ışıklandırma sisteminin de uygulanacağını belirtti. Vali Yazıcı, "Başlatmış olduğumuz çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte Yozgat Lisesi ortaya çıkacak ve tarihine yakışır bir hale gelecek. Burada okuyan öğrencilerimiz de tarihi dokuyu hissederek okuyacaklar. Öğrenci sayısını azaltacağız ve öğrenciler Yozgat Lisesi’ne girebilmek ve burada okuyabilmek için yarışır hale gelecekler." diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Mardin-Midyat bölünmüş yol yapımına başlandıMardin-Midyat bölünmüş yol yapımına başlandı​ İnşaat firmasına yapılan operasyonun ardından mağdurlar ve avukatlarından basın açıklaması​ İnşaat firmasına yapılan operasyonun ardından mağdurlar ve avukatlarından basın açıklamasıEzan Platformu: Arapça ezan yasağıyla İslam sosyal hayattan tecrit edilmek istendiEzan Platformu: Arapça ezan yasağıyla İslam sosyal hayattan tecrit edilmek istendiŞanlıurfa Müftülüğü ve Yeşilay işbirliği ile bağımlılıklarla mücadele edilecekŞanlıurfa Müftülüğü ve Yeşilay işbirliği ile bağımlılıklarla mücadele edilecekSiirt Valisi Hacıbektaşoğlu, asfalt çalışmalarını yerinde incelediSiirt Valisi Hacıbektaşoğlu, asfalt çalışmalarını yerinde inceledi
SIRADAKİ HABER