HaberlerGündemYılbaşı Çekilişleri Neden Haramdır?

Yılbaşı Çekilişleri Neden Haramdır?

Kumarın sadece masa başında para karşılığında oynanan oyun olmadığını belirten İTTİHADUL ULEMA, "İhtimal ve şansa dayanarak oynanan her türlü oyun, eğlence ve çekilişin de kumar olduğunu" belirtti.

Yılbaşı Çekilişleri Neden Haramdır?

İTTİHADUL ULEMA özellikle miladi yeni yıl öncesinde sıkça gündeme gelen "çekilişler" hakkında açıklamada bulundu.

Elde edilmesi kesin değil de sadece ihtimale veya şansa dayanan ve karşılığında ödeme yapılan her türlü muamelenin kumar olduğunu belirten İTTİHADUL ULEMA, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Yılbaşı çekilişlerinin haramlığıyla ilgili birden fazla gerekçe zikredilebilir. Ancak bu husus salt fıkhi olarak ele alındığında, meselenin arka planında karşımıza Allah'u Teâlâ'nın Kur'an-ı Kerim'de açıkça haram saydığı ve 'pislik/iğrenç' olarak addettiği kumar çıkmaktadır. Sayısızca türü bulunan kumar, sadece masa başında para karşılığında oynanan oyunlar değildir. Bilakis ihtimal ve şansa dayanarak para karşılığında oynanan her türlü oyun, eğlence ve çekiliş kumardır.

Bir oyunun kumar olup olmadığını belirten temel ölçü şudur: Elde edilmesi kesin değil de sadece ihtimale veya şansa dayanan ve karşılığında ödeme yapılan her türlü muamele kumardır.

Yılbaşı çekilişleriyle ilgili durum da aynıdır. Milyonlarca insan bilet alıp 'Belki bu parayı kazanırım.' diye düşünüyor ama bunun sonunda milyonlar değil sadece bir veya birkaç kişi kazanıyor. Yani az da olsa bir menfaat veriliyor ve bununla ilgili kazanma şansı ve ihtimali bekleniyor ki kumarda da aynı durum söz konusudur."

İLGİLİ HABERLER

Silahlı saldırıya uğrayan genç hayatını kaybettiSilahlı saldırıya uğrayan genç hayatını kaybettiBartın'daki gemi kazasında 2 kişinin cesedine ulaşıldıBartın'daki gemi kazasında 2 kişinin cesedine ulaşıldıSon 6 ayda sağlıkta 117 şiddet olayı yaşandıSon 6 ayda sağlıkta 117 şiddet olayı yaşandı28 yıllık PKK mensubu ikna yoluyla teslim oldu28 yıllık PKK mensubu ikna yoluyla teslim olduGaziantep Valiliği binası için alınan yıkım kararı tartışmalara neden olduGaziantep Valiliği binası için alınan yıkım kararı tartışmalara neden oldu
SIRADAKİ HABER