HaberlerGündemYerli teknoloji eSIM tanıtıldı

Yerli teknoloji eSIM tanıtıldı

​Yerli imkanlarla geliştirilen eSIM teknolojisinin lansmanı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun katılımıyla gerçekleşti.

Yerli teknoloji eSIM tanıtıldı

Bakan Karaismailoğlu,  tamamen yerli imkanlarla geliştirilen eSIM teknolojisinin Bilgi Teknolojileri Kurumunda düzenlenen lansmanında konuştu.

eSIM uygulamasının 2021 yılından itibaren yaygın bir şekilde uygulanmaya başlayacağını belirten Karaismailoğlu, yeni uygulama ile hassas SİM kartı bilgilerinin yurt dışına çıkmadan yerel olarak kullanılacağını ve bilgi güvenliğinin sağlanmış olacağını belirti.

Karaismailoğlu, "Böylece Türkiye’nin hassas verileri, Türkiye’nin kontrolünde kalacak." dedi.

Karaismailoğlu, Türk mühendisleri tarafından geliştirilen, tamamen yerli ve milli olan eSIM uygulamasını kamuoyuna tanıtmanın haklı gururunu yaşadıklarını ifade etti.

eSIM uygulaması ile SIM özelliği olan cihazlarda yer alacak güvenli bir çip marifetiyle, cihazların uzaktan yüklenebilecek ve yönetilebileceğini belirten Bakan Karaismailoğlu, bu teknoloji ile SIM kartların sağladığının üzerinde güvenlik ve koruma seviyesine ulaşılacağını aktardı.

eSIM Hizmeti 2021 yılında yaygın olarak kullanılacak

Türkiye’nin eSIM altyapısını uluslararası standartlara uygun olarak, yerli ve milli imkanlarla geliştirmiş ilk ülkeler arasında yer aldığına dikkat çeken Bakan Karaismailoğlu, eSIM hizmetinin, 2021 yılından itibaren yaygın bir şekilde uygulanmaya başlayacağını bildirdi.

Teknoloji ve bilişim alanında lider ülke olmak için önemli adımlar attıklarını kaydeden Karaismailoğlu, "Bu adımlar, Türkiye’de, üretimi, teknolojik araştırma ve geliştirme faaliyetlerini, yerli ve yabancı yatırımları teşvik ediyor. Ekonomimizin sürdürülebilir büyümesini destekliyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak veri ulaştırmada en etkin uygulama ve çözümlerin bir an önce vatandaşlarımızın ve iş dünyamızın hizmetine sunulması konusunda kararlıyız." diye konuştu.

"Türkiye’nin hassas verileri, Türkiye’nin kontrolünde olacak"

eSIM uygulamalarının hem makineler arası hem de tüketici cihazlarında ciddi ciddi erişim ve kullanım kolaylıkları sağlanacağını dile getiren Karaismailoğlu, "eSIM, günümüzde akıllı telefonlardan, giyilebilir teknolojilere, makinalar arası iletişimden birçok endüstriyel ürüne kadar geniş bir kullanım yelpazesine sahip olacaktır. eSIM sayesinde araçların bakım-onarım, lojistik hareketliliği, takip imkanları ile M2M (Makineler Arası) etkileşim kapasiteleri çok daha artacaktır. Ayrıca yeni uygulama ile hassas SİM kartı bilgileri yurt dışına çıkmadan yerel olarak kullanılacak ve bilgi güvenliği sağlanmış olacak. Türkiye’nin verisi, Türkiye’de kalacak, operatörlere ait hassas bilgilerin yaşam döngüsü tamamen Türkiye’de olacaktır. Böylece Türkiye’nin hassas verileri tamamen Türkiye’nin kontrolünde olacaktır." ifadelerini kullandı.

Karaismailoğlu tören sonrası eSIM teknolojisi ile yapılan ilk görüşmeleri gerçekleştirdi. Birden fazla operatörü kullanarak farklı aramalar yapan Karaismialoğlu; Malta Bayraklı "Atlantis Alhambra" Gemisi’nin Kaptanı Orhan Kasap’tan, Kule A.Ş Teknik Operasyonlar Müdürü Burhan Kandemir’den, ERG Trafik ve Yol Güvenlik Müdürü Mustafa Akbaş’tan çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER