HaberlerGündemYerel gazete temsilcileri Van'da buluştu

Yerel gazete temsilcileri Van'da buluştu

Van'ın ev sahipliği, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Basın İlan Kurumu (BİK) ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının (DAKA) organizesiyle "Doğu Anadolu Yerel Gazeteler Buluşması" gerçekleştirildi.

Yerel gazete temsilcileri Van'da buluştu

Bir otelde gerçekleştirilen toplantıya Vali Mehmet Emin Bilmez, BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, BİK Van Şube Başkanı Mevlüt Uluçamlıbel, Van, Hakkâri, Bitlis ve Muş ilinden yerel gazete temsilcileri katıldı.

Programda konuşan Vali Mehmet Emin Bilmez, yerel basının önemine dikkat çekerek bu toplantıya ev sahipliği yapmanın kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran'ın Van'daki buluşmada bulunmasının çok kıymetli olduğunu belirten Vali Bilmez, "Sorunların birinci ağızdan dinlenmesi ve bölgedeki gazetecilerin bir araya gelmesi de çok önemli. Çünkü hepinizin sorun ve sıkıntıları aynı. Sizler çok önemli bir kamusal görev yapıyorsunuz. Siz kamunun gözü, kulağısınız. Bölgede olanları karar alıcılara aktarma sorumluluğunuz var." dedi.

Yapılan haberlerin toplumu ayrıştıran değil bütünleştiren olmasının önemine dikkat çeken Vali Bilmez, "Biz bir ailenin, aşiretin, ilin, ülkenin mensubu olabiliriz. Ama ülkemizin bütünlüğünü, birlik ve beraberliğini birlikte tesis etmeliyiz. Toplumu ayrıştıran değil bütünleştiren haberler yapmalıyız. Yanlışları da göreceğiz. Ama insanları fikirlerinden, yaşam tarzlarından dolayı ayrıştırmayacağız, saygı göstereceğiz. İlimizin, bölgemizin, ülkemizin menfaatini her şeyin üstünde tutmalıyız. Bu ülkenin bütünlüğü içinde hareket eden herkese saygı göstermeliyiz." şeklinde konuştu.

Van'da çok köklü yerel gazetelerin olduğunu hatırlatan Vali Bilmez, konuşmasını şöyle tamamladı:

Bu buluşma; bölgenin ve gazetelerin dönüşümüne olumlu yönde büyük katkı sunacaktır. Bu toplantı bizlerde birliktelik oluşturur inşallah. Bu toplantıların bölgenin farklı illerinde de olması önemli. Bu toplantıda elde edilen çıktılar yöneticilerle paylaşılırsa yol gösterici olur.

BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray'ın da konuşma yaptığı toplantıda, yapısal ve dijital dönüşüm sürecinde Basın İlan Kurumunun faaliyet ve çalışmaları, yapısal ve dijital dönüşüm sürecinde yerel gazeteler, riskler ve fırsatlar konuları tartışıldı.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER