HaberlerGündemYeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bekin: ABD'nin çöküşü başlamıştır

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bekin: ABD'nin çöküşü başlamıştır

​ABD'de, başkanlık seçim sonuçlarının onaylanacağı kongreyi basan Trump tarafları ile polis arasında çıkan arbedeyi değerlendiren Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bekin, ABD'nin çöküşünün başladığını söyledi.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bekin: ABD'nin çöküşü başlamıştır

Yeniden Refah Partisi Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Doğan Bekin, ABD'nin başkenti Washington'daki Kongre binasının Başkan Trump'ın yanlıları tarafından basılması ve yaşanan şiddet olaylarına yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Trump taraftarlarının Western dizilerini çağrıştıran şiddet ve zorba metotlarla polis barikatını aşıp kongre binasını işgal etmeleri, Amerika’da yaşanmakta olan karmaşık anlaşmazlıkları gün yüzüne çıkardığını vurgulayan Bekin şunları kaydetti:

1980 seçimleri sırasında ABD Başkan adayı Ronald Reagan tarafından kullanılan ‘let's make America great again’ (Amerika’yı yeniden güçlü yapalım) sloganını aynen benimseyen Başkan Trump’ın ortaya koyduğu stratejik hedefle Amerika’yı yeniden küresel güç yapabilme adına çıktığı yolun nihayetinde büyük bir hüsran yaşayarak ülke içinde bir anda meşruiyet zeminini kaybetme noktasına gelmiş oldu.

Özellikle Dış İlişkiler Konseyi (CFR) Başkanı Dr. Richard N. Haass’ın Kongre binasının işgali üzerine yaptığı açıklamada, 'Başka ülkelerin başkentlerinde görme imkânına sahip olabileceğimiz, bu ülkede ise böyle bir şey görebileceğimizi hayal dahi edemediğimiz manzaralar görmekteyiz. Bundan böyle, dünyada hiç kimse büyük ihtimalle artık bizleri aynı şekilde görmeyecek, saygı duymayacak, korkmayacak veya bize güvenmeyecektir. Eğer ki Amerikan sonrası dönemin bir başlangıç tarihi olacaksa, o tarih kesin olarak bugündür' ifadesi aslında ABD’nin birçok ülkeye istikrarsızlık ihraç etmekte olduğunun önemli bir itirafı niteliğindedir.

“Trump'ın ırkçı politikaları büyük yaralara neden oldu”

ABD Başkanı  Trump’ın iktidarı döneminde beyaz üstünlükçü ırk, İslam ve Müslüman düşmanlığı ve anti-göçmen politikalarıyla toplumsal katmanlar arasında ayrıştırıcı politikalar oluşturduğunu hatırlatan Bekin, "Sürtüşmelere dayalı kriz politikaları ile dengeleri kendi lehine çevirme çabaları, Ortadoğu’daki gelişmeleri kendi ve israil çıkarları doğrultusunda siyasi maşinasyon olarak kullanma ısrarı, tek taraflı olarak Kudüs’ü israilin başkenti ilan etme ve Golan tepelerini israile iade politikaları büyük yaralara neden oldu" ifadesini kullandı.

“Kongre işgali yepyeni gerçekleri ortaya çıkardı”

ABD Kongre binasının işgalinin her açıdan yepyeni gerçeklerin de ortaya çıkmasına vesile olacağını belirten Bekin, "ABD; çağdaş demokrasi, insan hakları, özgürlüklerin sağlanması adına Afganistan, Irak, Suriye gibi birçok ülkeyi işgal edip bu ülkelerde mezhep ve etnisite savaşları çıkartarak kendine bağlı hükümetler kurdurdu ve diktatörleri başa getirdi. CFR Başkanı Dr. Richard Haass’ın, 'artık bizleri aynı şekilde görmeyecek, saygı duymayacak, korkmayacak veya bize güvenmeyecektir' ifadesi kongre binasının işgaliyle Amerika için artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağının özeti gibi anlamak mümkündür." şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER